Na najbliższym posiedzeniu - w przyszłym tygodniu - Sejm zajmie się senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Co ważne - są one korzystne dla osób, które zamierzają wystąpić o zwrot podatku VAT.
Jedną z najważniejszych proponowanych zmian jest ta dotycząca zależności między terminem zakończenia inwestycji, a terminem ubiegania się o zwrot podatku.
Otóż po zmianach będzie można składać jeden wniosek w roku, z tym że ostatni nie później niż 30 czerwca 2008 roku.
Co to oznacza dla nas? Otóż wszystkie osoby, które zakończyły już swoje inwestycje, ale "zaspały" i nie złożyły w ciągu sześciu miesięcy wniosku o zwrot, będą mogły ubiegać się o niego. Wystarczy, że złożą wniosek w trybie "raz w roku", dokumentując fakturami poniesione wydatki.
Jak już pisaliśmy - jeżeli zmiany wejdą w życie - w urzędzie skarbowym nie będzie już trzeba składać zawiadomienia o zakończeniu inwestycji ani zaświadczenia o stopniu jej zaawansowania.
Prawo uprości także zasady zwrotu podatku - nie będzie rozpatrywania w formie decyzji wniosków niebudzących wątpliwości naczelnika urzędu skarbowego.
W tym przypadku kwota zwrotu zostanie wypłacona w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku, czyli prawie o miesiąc wcześniej niż obecnie.
Jest, niestety, zła wiadomość - nowelizacja nie przywróci terminu inwestorom, którzy już złożyli wniosek po zakończeniu inwestycji, ale z powodu przekroczenia półrocznego terminu otrzymali z urzędu skarbowego odmowę zwrotu VAT.
Przypomnijmy, że zmieniana ustawa dotyczy wydatków na materiały budowlane, na które w 2004 roku wzrosła stawka VAT z 7 do 22 proc., a zostały udokumentowane fakturami wystawionymi od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?