Wiedzieć, na czym polega praca. Jeszcze przed wyborem szkoły średniej

Materiał informacyjny
Piękne widoki, cisza, spokój, świeże powietrze – z tego nadal słynie Podlasie. Oczywiście – mamy też wysokiej klasy hotele, eleganckie restauracje, dyskoteki. I biura podróży. Ich pracownicy organizują pobyty turystów w naszym regionie, ale też planują podróże mieszkańców naszego regionu. Praca w turystyce na Podlasiu to dobry pomysł na zawodowe życie i zawodowy rozwój. Na szczęście – wiedzą o tym również młodzi ludzie – ci, którzy są na początku dorosłości. Na szczęście – podejmują decyzje, które im tę dorosłość ułatwią, przynajmniej zawodowo.

Podlasie staje się regionem coraz bardziej turystycznym. Coraz więcej ludzi dostrzega nasze walory. Jest tu dużo hoteli, a cały czas otwierają się nowe – mówi Daria Zdanowicz, uczennica Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Białymstoku. To właśnie dlatego cztery lata temu zdecydowała, że będzie uczyć się w zawodzie technik hotelarz. I nie żałuje. Wie, że zdobędzie zawód, który da jej w przyszłości pracę. - W tej branży jest możliwość rozwoju. No i stałej pracy po szkole – nie ma wątpliwości.
Pracę Daria zresztą ma już dziś. Łączy ją z nauką. Zatrudniła ją firma, w której dziewczyna odbywała praktyki szkolne. Praca spodobała się Darii, a ona – spełniła oczekiwania pracodawców. Dlatego zaproponowali jej współpracę na stałe.

W szkole jak w pracy. Warsztaty na 100 procent

Pracuje już też Mateusz Butkiewicz, kolega z klasy Darii. – Można trafić do restauracji hotelowej albo do służby pięter, czyli przygotowania pokoi do wizyty gości – opowiada Mateusz. Ale wie, że na tym możliwości w tym zawodzie się nie kończą. Zawód hotelarz daje wielką szansę rozwoju. – Chociażby w szkole mieliśmy już w tym roku kurs barmański, kurs baristyczny  – mówi. – To pomoże znaleźć pracę  w barze czy restauracji – opowiada o alternatywach Mateusz.
Artur Kapuściński z kolei marzy o pracy w biurze podróży. Może sprzedawać wycieczki albo oprowadzać turystów po ciekawych miejscach. Możliwości jest mnóstwo. Jak zauważa Mariusz Pęza, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących – niekoniecznie trzeba pracować u kogoś. Dobrym rozwiązaniem dla wielu może być również założenie własnej działalności – choćby niewielkiej jak gospodarstwo agroturystyczne. Tym bardziej, że szkoła dokładnie do tego przygotowuje. Oprócz zajęć teoretycznych przygotowano tu warsztaty. W jednym z pomieszczeń urządzono pokój hotelowy, w innym – recepcję, kolejny to biuro firmy, gdzie uczniowie w praktyce poznają zasady prowadzenia przedsiębiorstwa.

- Stawiamy na rozwój młodych ludzi i na promocję regionu – mówi Mariusz Pęza. – M.in. dlatego postaraliśmy się, by w naszej placówce można było kształcić przyszłe kadry dla turystyki i hotelarstwa. nasz region coraz bardziej nastawiony jest na turystykę. Zmienia się też tryb życia. Inaczej wypoczywamy, coraz częściej z dala od zgiełku i hałasu. Nasza młodzież ma w przyszłości zasilić kadry tej coraz bardziej rozwijającej się branży.
Jak mówi – jego absolwenci bez problemu znajdują pracę w firmach turystycznych, gospodarstwach agroturystycznych, w informacji turystycznej... Dlaczego? Bo takie jest zapotrzebowanie rynku. A uczniowie opuszczą szkołę świetnie przygotowani.
- Oprócz typowych rzeczy uczymy też m.in. organizacji imprez kulturalno-oświatowych, turystycznych, obsługi tych imprez, obsługi bankietów, różnych form rozrywki. To na pewno będzie ciekawa praca, szczególnie dla ludzi lubiących życie – mówi dyrektor szkoły. I dodaje jeszcze: - Tu ważny jest kontakt z klientem. No i kultura osobista.
A uczennica Daria Zdanowicz dodaje: - To praca z ludźmi. A to trzeba lubić, bo nie każdy do takiej pracy jest stworzony – mówi Daria.

Trzeba lubić ludzi. A praca jest ciekawa

Potwierdzają to pracodawcy: - Ci ludzie, którzy lubią kontakt z ludźmi, którzy chcą się rozwijać w zawodzie, pracują. Ich kontakt z zawodem nie kończy się na szkolnych praktykach – mówi Robert Malinowski, menedżer restauracji Kawelin w hotelu Eseranto. – I nie mieć problemu ze świadomością, że to my jesteśmy dla naszych gości_ – dodaje.
Jednak mówi – zawód trzeba wybierać świadomie. Dlatego zaczął współpracować z realizatorami projektu „Dobry Zawód – Fajne Życie”. Chce, by uczniowie przed wyborem szkoły średniej mieli możliwości poznania różnych zawodów. Inaczej – jeśli nie będą wiedzieli dokładnie, na czym ma polegać ich przyszła praca – najlepsze plany mogą „spalić na panewce”. – _Jeśli wybrali daną klasę, zawód tylko dlatego, że rodzice im tak poradzili – to słaba motywacja
– mówi. – Trzeba wiedzieć, na czym ta praca będzie polegać, jakie daje możliwości rozwoju, zmiany i czy jest zapotrzebowanie na takich specjalistów na rynku.  
Jeśli ktoś wie – to prawdopodobnie zostanie w zawodzie i będzie sobie radził. Jeśli nie – zrezygnuje już po praktykach.

Dla tych zdecydowanych jednak propozycji w branży jest mnóstwo: - To [i]praca na recepcji. Ale docelowo może to być też praca w marketingu czy sprzedaży – wymienia Robert Malinowski. I zachęca: - To praca z ludźmi, ciekawa, niejednostajna. Tu dużo się dzieje. I daje możliwości rozwoju[/i] – mówi.

Zawody gastronomiczne mają u nas przyszłość

To prawda – potwierdzają to badania, zrealizowane przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr wśród podlaskich przedsiębiorców. - W ramach badania prosiliśmy pracodawców o ocenę stanowisk w firmie pod względem atrakcyjności, czyli wysokości wynagrodzeń, możliwości rozwoju, stabilności zatrudnienia – wymienia Katarzyna Baczyńska-Koc z BFKK, która nadzorowała prace.
Przedsiębiorstwa oceniały atrakcyjność stanowisk w skali „b. mała”, „mała”, „średnia”, „duża”, „b. duża”. - Ocenom tym przypisane zostały liczby, w skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza „b. mała”, a 5 „B. duża”, a następnie została wyciągnięta średnia ocena atrakcyjności – wyjaśnia Katarzyna Baczyńska-Koc. I potwierdza: - Zawody gastronomiczno-hotelarskie mają u nas przyszłość. Przecież jesteśmy w regionie, który rozwija się turystycznie.
W badaniu wzięło udział łącznie 160 firm i przebadanych zostało 400 stanowisk (w każdym z 4 subregionów po 40 firm i 100 stanowisk).

Poniżej prezentujemy najbardziej atrakcyjne w opinii pracodawców stanowiskach w poszczególnych subregionach:

Najbardziej atrakcyjne stanowiska w subregionie białostockim:
- zawody budowlane: cieśla, dekarz, murarz, elektryk,
- zawody w obszarze mechanicznym: technik mechanik, spawacz, operator obrabiarek CNC, operator maszyn do obróbki drewna
- w obszarze administracyjnym: grafik komputerowy, stolarz
- w obszarze gastronomiczno-turystycznym: barman, kelner, kucharz
 
Najbardziej atrakcyjne stanowiska w subregionie bielskim
- zawody budowlane: cieśla, tynkarz, zbrojarz, dekarz, glazurnik, monter instalacji sanitarnych , elektryk
- zawody w obszarze mechanicznym: spawacz, tokarz, ślusarz, operator maszyn do obróbki drewna
- w obszarze administracyjnym: informatyk, stolarz
- w obszarze gastronomiczno-turystycznym: kucharz, kelner, piekarz
 
Najbardziej atrakcyjne stanowiska w subregionie łomżyńskim
- zawody budowlane: elektryk, murarz, monter instalacji sanitarnych
- zawody w obszarze mechanicznym: technik mechanik, operator obrabiarek CNC, spawacz, ślusarz
- w obszarze administracyjnym: stolarz
- w obszarze gastronomiczno-turystycznym: cukiernik, kelner, kucharz, masarz-wędliniarz
 
Najbardziej atrakcyjne stanowiska w subregionie suwalskim
- zawody budowlane: elektryk-automatyk, elektryk, operator koparko-ładowarki
- zawody w obszarze mechanicznym: operator obrabiarek CNC, technik mechanik, spawacz, ślusarz operator maszyn do obróbki drewna
- w obszarze administracyjnym: technik logistyk
- w obszarze gastronomiczno-turystycznym: barman, kucharz, stolarz
 
www.dobryzawod.pl

LOGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny