Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej badań to szansa na więcej skutecznych terapii. W UMB otwarto Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
W UMB otwarto Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych. Korzystać z niego będą oba uczelniane szpitale: USK i UDSK.
W UMB otwarto Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych. Korzystać z niego będą oba uczelniane szpitale: USK i UDSK. Wojciech Wojtkielewicz
W UMB otwarto Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych. Korzystać z niego będą oba uczelniane szpitale: USK i UDSK.

Utworzenie ośrodka kosztowało 10 mln zł. To pieniądze, jakie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku z Agencji Badań Medycznych. Rządowa agenda tworzy sieć takich ośrodków kraju. Docelowo ma być ich 20. Ten w Białymstoku, przy UMB, otworzył się jako ósmy. Tym samym stanie się ważnym graczem na polu klinicznych badań naukowych. Pozwoli to rozwijać takie dziedziny medycyny, które są poza zainteresowaniem koncernów farmaceutycznych, ewentualnie da to jej możliwość szukania tańszych alternatyw dla już stosowanych terapii.

– To jednostka, która ma dostarczać pacjentom najnowocześniejszych terapii – podkreśla prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński.

Z Ośrodka, który jest zlokalizowany dawnej kuchni UDSK (naprzeciw wejścia do SOR-u USK), mają korzystać lekarze z obu szpitali. Jak mówi prof. Adam Krętowski, rektor UMB, do tej pory badania kliniczne były wykonywane w poszczególnych klinikach, ale też w Centrum Badań Klinicznych, którego jest kierownikiem. Teraz po prostu tych miejsc będzie jeszcze więcej.

Prof. Robert Flisiak i prof. Adam Krętowski. Naukowcy z UMB mają wpływ na polską medycynę

– Badania kliniczne to czasami ostatnia deska ratunku dla wielu pacjentów. Czasami to jest terapia, która ratuje, przedłuża życie, ale to jest także dostęp do nowoczesnych badań, które robimy czasem we współpracy z firmami farmaceutycznymi, a czasami są to nasze własne badania. A do tego jest potrzebna odpowiednia infrastruktura – mówi Adam Krętowski. – Ośrodek to też szansa na przeprowadzanie badań pierwszej i drugiej fazy, na wczesnych etapach badania cząsteczek, które nie są jeszcze całkowicie przebadane.

– Dla osób z rzadkimi chorobami badania kliniczne to często jedyna szansa na życie – dodaje prof. Anna Wasilewska, dyrektorka UDSK. I uspokaja, że te badania są bezpieczne: – Gdybyśmy ich nie podejmowali, nasi pacjenci skazani byliby na ;leki sprzed kilkudziesięciu lat. Jeśli stosujemy lek u dzieci, to znaczy, że przeszedł on już wszystkie wcześniejsze fazy testowania – zapewnia.

A dr hab. Janusz Kochanowicz, dyrektor USK, podkreśla, że badania kliniczne to codzienność lekarzy. Bez nich nie ma nowoczesnego leczenia. – Sprawdzamy na przykład, jaka dawka leku jest najskuteczniejsza – wyjaśnia.

Sam Ośrodek nie jest duży: gabinety zabiegowe, pomieszczenia do odpoczynku, sale łóżkowe oraz osobna część administracyjna. Tu mają być realizowane nowoczesne badania nad lekami i świadczeniami medycznymi. W OWBK zatrudnione są też osoby, które zajmą się wypełnianiem dokumentacji administracyjnej. To ważna część każdej działalności, ale – niestety, zmora naukowców. Teraz nie będą tracić na to aż tak dużo czasu.

Metale ciężkie w grzybach suszonych. Naukowcy z UMB przebadali runo leśne i odkryli lukę prawną

Obecnie w UMB realizowane jest 10 projektów naukowych z grantów ABM, na łączną kwotę ok. 100 mln zł. – Mam nadzieję, że teraz ta kwota ulegnie zwielokrotnieniu – mówi Radosław Sierpiński.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny