Widziałem młodych ludzi, którzy nie mogli złapać oddechu. Medycy opowiadają o roku walki z koronawirusem

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego woj. Podlaskiego
Zapytaliśmy podlaskich pracowników służby zdrowia, jak wyglądała ich praca w najtrudniejszych momentach pandemii. Co czuli, jak wyglądał system pracy, skąd mogli liczyć na pomoc. Rozmawialiśmy z dyrektorem szpitala, pielęgniarką epidemiologiczną i ratownikiem medycznym. Zobaczcie, co nam powiedzieli.

Kamil Więcko, ratownik medyczny z Białostockiego Centrum Onkologii:

Ratownikiem medycznym jestem z powołania. Od najmłodszych lat chciałem pomagać ludziom, ratować życie. Po tylu latach doświadczenia, człowiek wydaje się, że jest przyzwyczajony do pracy pod presją czasu, ale ostatni rok zaskoczył nawet mnie. W pracy spędzałem całe dnie. Częściej widziałem się z kolegami i koleżankami z pracy niż z własną żoną i synkiem z obawy o nie przeniesienie wirusa na rodzinę. Nie ma co ukrywać, że gdy widzisz młodych ludzi, którzy nie mogli złapać oddechu czy całe rodziny, które było trzeba podłączać do tlenu, to takie widoki zostają w tobie.

Wsparcie dla naszej pracy, które otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego jest nie do przecenienia. Natychmiastowe uruchomienie funduszy na zakup sprzętu czy środków chroniących pracowników tak naprawdę było było ratowaniem chorych. Zarząd działał tak jak my – natychmiast.

Aneta Łapińska, pielęgniarka epidemiologiczna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku:

Dla nas pielęgniarek to było nowe doświadczenie . Na początku działałyśmy po omacku. Pandemia całkowicie przewróciła system naszej pracy. Każdy przywożony do nas pacjent był potencjalnym zagrożeniem. Był potencjalnie chory. Trafiał do izolatki, do czasu otrzymania wyniku testu, co czasem trwało nawet 48 h. Praca przy takich osobach, w pełnym zabezpieczeniu , była prawdziwym wyzwaniem. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że niezwykle szybka reakcja Marszałka Województwa Podlaskiego była dla nas wszystkich bezcenna.

Starania samorządu by poprzez wsparcie finansowe zabezpieczyć nasz szpital w niezbędny sprzęt do walki z covid oraz środki ochrony osobistej dla personelu medycznego okazały się niezwykle ważne. W czasie kiedy wszędzie brakowało maseczek, fartuchów, rękawiczek, przyłbic. My to wszystko otrzymałyśmy od razu. Pieniądze z dofinansowania pozwoliły stworzyć także 84 dodatkowe łóżka covidowe. To udrożniło pozostałe oddziały w naszym szpitalu i jednostki w mieście.

Jarosław Pokoleńczuk, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży:

Pandemia Covid-19 to trudny czas dla wszystkich, głównie jednak dla pracowników stających na pierwszej linii walki. Była to sytuacja nowa, nieznana dla nas wszystkich. Rodziło się wiele pytań, na które nie zawsze udało się znaleźć odpowiedź. Rodził się lek, przed nową, nieznaną do tej pory sytuacją. Personel szpitala mimo obaw i niepewności musiał stawić czoło i nieść pacjentom pomoc.

Dyrekcja musiała zabezpieczyć personel, aby bezpiecznie mógł walczyć z pandemią. Wiązało się to z ciągłymi zmianami organizacyjnymi i infrastrukturalnymi oraz dużymi nakładami finansowymi.

Dzięki zaangażowaniu często już przemęczonego personelu i okazanej nam pomocy przetrwaliśmy kolejną falę pandemii Covid-19.

Znaczące wsparcie finansowe do walki z Covid-19 Szpital Wojewódzki w Łomży otrzymał ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego poprzez doposażenie Szpitala w respiratory (kwota dofinansowania 691.200,00), aparaturę i sprzęt medyczny (kwota dofinansowania 765.517,00), środki ochrony osobistej (kwota dofinansowania 200.000, 00).

Ze strony Urzędu Marszałkowskiego otrzymaliśmy także 600.000,00 zł na pokrycie wkładu własnego udziału w projekcie unijnym. Zakupiliśmy min.: karetkę typu ,,T„ środki ochrony osobistej, sprzęt i aparaturę medyczną, system tacowy do żywienia pacjentów wraz z myjnią, wykonano remont podjazdu do SOR-u.

Zakres dofinansowania obejmuje także finansowanie testów w kierunku Conid-19 dla pacjentów przygotowywanych do planowych hospitalizacji, co w znaczący sposób wpłynęło na bezpieczeństwo pacjentów i personelu oraz walkę z rozprzestrzenianiem się zakażenia Covid-19.

Dodaj ogłoszenie