Wiązary dachowe – element konstrukcyjny dachu

Artykuł sponsorowany Wiązary Śmiatacz

Rozpoczęcie montażu dachu to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów budowy budynku. Pokrycie dachowe ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa obiektu. Wymagania budowlane dotyczące dachu są bardzo wysokie – musi być to konstrukcja, która chroni budynek opadami, wiatrem, ucieczką ciepła. Podstawowym elementem konstrukcji dachu są wiązary dachowe.

Funkcje wiązarów dachowych

Wiązary dachowe drewniane podstawa konstrukcji dachu. Utrzymują ciężar całego dachu. Zadaniem wiązarów dachowych jest przenoszenie obciążenia pomiędzy dachem a resztą budynku, np.: ścianami nośnymi. Są montowane do każdego rodzaju dachu. W zimie obciążenie dachu jest zdecydowanie większe niż w pozostałych porach roku. Wiązary dachowe drewniane www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-bialystok spełniają najwyższe wymagania techniczne

Wiązary kratowe- uniwersalne i funkcjonalne

Wiązary dachowe kratowe drewniane są uniwersalne – nadają się do pokrycia obiektów przemysłowych, hal, domów oraz budynków gospodarczych, np.: pomieszczeń dla zwierząt hodowlanych i stodoły. Jest to jeden z najlepszych sposobów dla zapewnienia trwałości pokrycia dachowego przy zachowaniu bardzo dobrej, konkurencyjnej ceny. Wiązary dachowe kratowe drewniane powoli wypierają inne techniki układania dachu – ich użycie można uwzględnić już w projekcie budowlanym. Będąc niedrogimi komponentami budowlanymi wiązary dachowe, przyczyniają się do obniżenia kosztów inwestycji. Dobrze dobrane gwarantują niezawodność konstrukcji dachowej.

Dowolny kształt dachu

Wiązary dachowe drewniane znakomicie sprawdzają się niezależnie od kształtu dachu. Daje to ogromne możliwości w zakresie projektowania dachu i możliwość spełnienia marzeń inwestora w tym zakresie. Wiązary dachowe drewniane to nowoczesna konstrukcja, która sprawia, że wszystkie oczekiwania estetyczne i jakościowe w kwestii wyglądu dachu stają się rzeczywistością.

Wiązary dachowe drewniane w budynkach gospodarczych

Od właściwego zadaszania budynków gospodarczych zależy jakość przechowywanego zboża lub dobrostan zwierząt i ich ochrona przed zimnem lub upałem. Dlatego coraz więcej rolników, którzy planują wymianę dachu w zabudowaniach gospodarczych, decyduje się na wiązary dachowe. Oprócz wysokiej odporności na warunki atmosferyczne wiązary dachowe mają jeszcze jedną ważną cechę – są odporne na szkodliwe substancje, także wydzielane przez zwierzęta.

Najwyższa jakość drewna

Wiązary to element konstrukcyjny, co do którego jakości nie może być żadnych wątpliwości. Dlatego produkowane są drewna konstrukcyjnego lub klejonego, które jest suszone do wilgotności 15-18%, co zapewnia jego trwałość. Ryzyko wilgoci, czy pojawienia się szkodników drewna praktycznie nie istnieje. Drewno konstrukcyjne wykorzystane do produkcji wiązarów dachowych, spełnia rygorystyczne wymagania normy Certyfikat Zgodności CE i normy EN 14250 oraz EN 14081-1.

Element łączący – płytki kolczaste

Wiązary dachowe drewniane www.wiazary-kratowe.pl/technologia podczas montażu są łączone, aby powstała konstrukcja dachu. Elementy łączące muszą dawać pewność perfekcyjnego scalania wiązarów. Dopiero wtedy powstaje solidna konstrukcja dachowa. Element łączący to płytki kolczaste, które są tańszą metodą budowania dachu, ponieważ nie ma potrzeby budowy drogiego stropu żelbetonowego. Drogie materiały typu: stal i beton są zastępowane drewnem o znakomitej jakości. Zastosowanie wiązary połączonych z płytkami kolczastymi skraca czas układania dachu. Jest to także działanie ekologiczne i ekonomiczne, ponieważ do wytworzenia tych elementów zużywa się o 40% mniej tarcicy niż przy tradycyjnych konstrukcjach dachowych. Warto wiedzieć, że w budownictwie rodzinnym dolny pas wiązara pozwala wyeliminować kosztowny strop żelbetowy. Jest to możliwe także w domach z poddaszem użytkowym.

Wiązary dachowe drewniane -dobra ochrona przed śniegiem

Wiązary dachowe drewniane z powodzeniem stosowane są w krajach, gdzie śnieg utrzymuje się przez długi czas, ponieważ podnoszą wytrzymałość dachu. Śnieg w okresie roztopów zwiększa swoją masę, co zwiększa ryzyko zawalenia się dachu i katastrofy budowlanej. Z powodzeniem są stosowane w klimacie umiarkowanym, którego cechą są cztery pory roku. Wiązary dachowe drewniane chronią dachy przed porywistym wiatrem. To kolejny przykład na to, że odpowiednio wysuszone i zabezpieczone drewno może być znakomitym materiałem budowlanym, który trwałością przewyższa nawet żelbeton.

Zalety wiązarów dachowych

Gotowe i zabezpieczone wiązary dachowe drewniane przyjeżdżają na plac budowy, co skraca czas montażu dachu o kilka dni. Można je montować nawet zimą, co wydłuża sezon budowlany i umożliwia oddanie budynku w terminie. Gotowe zadaszenie jest pokrywane dachówką o dowolnym rodzaju, np.: ceramiczną, cementową, blachodachówką, gontem papowym, łupkiem, blachą trapezową lub płytą obornicką.

Zamówienie na wiązary dachowe drewniane najlepiej składać specjalistycznych firmach, które gwarantują wysoką jakość drewna i wszystkich akcesoriów. Wtedy można mieć pewność, że dach będzie wykonany idealnie i nie będą potrzebne żadne poprawki.

Dodaj ogłoszenie