Zielony parking przy centrum przesiadkowym
W ramach zamówienia należy opracować dokumentację projektową terenu o powierzchni 6200 metrów kwadratowych. W tym:
- zagospodarowanie terenu m. in. „zielony parking”, który powinien być spójny z otoczeniem pod kątem istniejącej zieleni, ciągów komunikacyjnych oraz nieść korzyści związane z zacienieniem i zagospodarowaniem wody opadowej (błękitno-zielona infrastruktura); nawierzchnia parkingu z materiałów wodoprzepuszczalnych, rozważyć system antykompresyjny, zapobiegający zagęszczaniu podłoża umożliwiający swobodny przepływ wody, zgodnie z obowiązującymi przepisami unikając wycinki drzew i krzewów,
- należy przewidzieć obszary biologicznie czynne w formie wydzieleń, wysepek, wyniesień itp. między miejscami parkingowymi, pod nasadzenia zieleni wysokiej i niskiej – rośliny powinny dostosowane do miejskich warunków oraz klimatu północno – wschodniej Polski; nasadzenia roślin w formie bylin i krzewów o dużych walorach dekoracyjnych dobrane pod kątem zachowania ciągłości kwitnienia w okresie wegetacyjnym,
- należy przewidzieć automatyczny system nawadniania,
- należy przewidzieć małą architekturę w nawiązaniu do istniejącej na terenie centrum przesiadkowego, zachowując spójność kolorystyczną, np. wiata na rowery, ławki, kosze
- na śmieci, latarnie oświetleniowe oraz stojaki rowerowe,
- należy zaprojektować oświetlenie dekoracyjne,
- należy uwzględnić oznakowanie miejsc parkingowych z oznaczeniem jak w strefie płatnego parkowania z ustawieniem parkomatów.
- zapewnić dostępność terenu placu w pełnym jego wymiarze osobom z ograniczeniami ruchu.
Ponadto wykonawca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu zamówienia do dnia 30 listopada 2026 r., w tym:
- Etap I - opracowanie koncepcji – 4 tygodnie od dnia zawarcia umowy,
- Etap II - opracowanie dokumentacji projektowej – 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia koncepcji,
- Etap III - pełnienie nadzoru autorskiego - w okresie realizacji inwestycji do zakończenia robót budowlanych (planowane zakończenie robót – 30 listopada 2026 r.).
Trzecie podejście przetargowe do zielonego parkingu
Czy będą chętni przekonamy się w środę18 września. Wtedy mija termin na składanie ofert. Z powodu ich braku zostałunieważniony majowy przetarg ogłoszony zaraz po zakończeniu budowy węzla intermodalnego, czyli otwarcia jego ostatniego filaru jakim jest tunel pieszo-rowerowy pod torami stacji PKP Białystok. Fiaskiem zakończył się też, drugi lipcowy przetarg. Tu co prawda zgłosił się jeden chętny (firma z Komornik), ale swoje usługi wyceniła na 430 476 zł. To 4,5 razy więcej niż skłonny był zapłacić magistrat.
Zamawiający na zagospodarowanie terenu w rejonie Centrum Przesiadkowego wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego zamierza przeznaczyć 97 tys. zł brutto - informowała po sesji otwarcia ofert Beata Gieleżyńska zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.
Przetarg został unieważniony, a teraz ogłoszony po raz kolejny. Po ogłoszeniu pierwszego przetargu Małgorzata Grabowska-Snarska ze stowarzyszenia Okolica tłumaczyła w "Porannym", że na zagospodarowanie tego terenu powinien być ogłoszony konkurs.
Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?