Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy „Kształt piękna” w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
- Chcę pokazać w sztuce formę idealną. Nie chcę ludzi straszyć, pouczać, radzić jak mają żyć. W codziennym życiu dość maja zła i smutku. Chcę pokazywać im piękno, miłość, ciepło. A kobiece ciało, fascynujące przez swój idealny kształt, jest apoteozą życia – mówi Stanisław Wysocki. Wernisaż jego prac odbędzie się 1 lipca w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku.

Wystawa „Kształt piękna” poświęcona jest twórczości Stanisława Wysockiego, zaliczanego do najważniejszych czynnych twórczo, współczesnych polskich artystów – rzeźbiarzy.

Jego dzieła wykonane w brązie, ukazują postacie ludzkie, przeważnie kobiece, sprowadzone do uproszczonych, geometrycznych kształtów. Są to zarówno prace kameralne, jak i monumentalne stworzone z myślą o eksponowaniu ich w przestrzeni publicznej.

Artysta rzeźbi kobiece ciała, wydobywa ich piękno, blask oraz wdzięk. Często nacechowane subtelnym erotyzmem, dynamiczne, kuszące i delikatne - niczym „żywa” kobieta. Dzieła przepełnione głębią autentyczności oraz ukształtowane z wybitnym wyczuciem proporcji.

- Chcę pokazać w sztuce formę idealną. Nie chcę ludzi straszyć, pouczać, radzić jak mają żyć. W codziennym życiu dość maja zła i smutku. Chcę pokazywać im piękno, miłość, ciepło. A kobiece ciało, fascynujące przez swój idealny kształt, jest apoteozą życia – mówi Stanisław Wysocki.

Wernisaż w obecności Stanisława Wysockiego odbędzie się 1 lipca 2022 r. o godz. 18:00 w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego przy ul. Świętojańskiej 17. Ekspozycja prezentowana do 25 września 2022 r. Wstęp wolny

Kim jest twórca?

Stanisław Wysocki urodził się 1949 w Ełku, na stałe mieszka we Wrocławiu. Wybitny polski rzeźbiarz imię i nazwisko skrócił do formy Stan Wys, tak też sygnuje swoje autorskie prace.

Ma na swoim koncie około 30 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Jego prace prezentowane były m.in. w Niemczech, Włoszech, Danii, Szwecji, Anglii, Turcji i w licznych galeriach w kraju.

W latach 1978-1980 studiował w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1980 r. rozpoczął praktykę w renomowanej odlewni rzeźb Hermann Noack Bildgiesserei w Berlinie Zachodnim. Poznał tam osobiście wybitnego rzeźbiarza Henry’ego Moore’a. Współpraca przy wykonywaniu rzeźb słynnego Anglika zaowocowała pobytem w pracowniach Moore’a w Perry Green i wywarła duży wpływ na dalszą twórczość Wysockiego.

W trakcie praktyki rozpoczął studia w Hochschule der Künste w Berlinie. W 1986 r. powrócił do Wrocławia. W 1990 r. wraz z grupą wrocławskich artystów wystawił swoje prace w Cannden Art Center w Londynie. Pierwszą samodzielną wystawę zrobił w roku 1991 we wrocławskiej „Desie”. Jego pracami zainteresowały się wówczas prestiżowe, skandynawskie galerie. Od tego czasu jego rzeźby znane są w całej Europie i za oceanem, można je też podziwiać na najsłynniejszym liniowcu świata RMS Queen Mary 2.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny