Spis treści
- Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2024. Najnowsze informacje
- Jak złożyć wniosek o emeryturę stażową dla nauczyciela?
- Na jakich zasadach będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?
- Kto może przejść na wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli?
- Warunki przyznania wcześniejszej emerytury dla nauczyciela
- Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę dla nauczyciela?
- Ile będzie wynosić wcześniejsza emerytura dla nauczyciela?
- Czy na emeryturze stażowej można pracować jako nauczyciel lub w innym zawodzie?
- Od kiedy wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?
- Ilu nauczycieli będzie mogło skorzystać z wcześniejszych emerytur?
- Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli wracają w 2024 roku. Długie rozmowy
- Historia wcześniejszych emerytur. Kiedy zostały odebrane nauczycielom?
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2024. Najnowsze informacje
Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zamieszczony został komunikat o wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli, które pojawią się od 1 września 2024 roku. Zawarto tam najważniejsze informacje, a więc: kto może ubiegać się o taką emeryturę, od kiedy i na jakich zasadach. Zgodnie z nim wnioski o wcześniejszą emeryturę można składać od sierpnia 2024 roku.
19 maja 2023 roku pojawił się projekt regulujący kwestię powrotu tzw. wcześniejszych emerytur nauczycielskich. 28 lipca Sejm odrzucił wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat ws. przywrócenia świadczenia. 15 sierpnia 2023 roku prezydent podpisał ustawę, zgodnie z którą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli powracają od 1 września 2024 roku (na zasadach opisanych w dokumencie).
Przeczytaj także: Nowe świadczenie nie podoba się nauczycielom. „To się nie opłaca”
Może cię zainteresować: Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 roku? Wszystkie planowane zmiany
Jak złożyć wniosek o emeryturę stażową dla nauczyciela?
- Jeśli dana osoba uprawniona do otrzymania świadczenia ma ustalony kapitał początkowy, może złożyć:
- wniosek o emeryturę, najlepiej na formularzu EMP,
- informację o okresach składkowych i nieskładkowych ERP-6,
- dokumenty, które potwierdzają wykonywanie pracy nauczycielskiej,
- dokument, który potwierdza rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela lub rozwiązanie stosunku pracy albo jego wygaśnięcie w szczególnych okolicznościach.
Na jakich zasadach będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?
Projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw zawiera m.in. zmiany dotyczące powrotu wcześniejszych emerytur nauczycielskich. Zgodnie z nimi świadczenie będzie przyznawane nauczycielom stopniowo w zależności od roku urodzenia. Trzeba będzie także spełnić określone warunki. Wcześniejsza emerytura nauczycielska ma być wyliczana indywidualnie, w zależności od zgromadzonego kapitału.
Kto może przejść na wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli?
Jak wynika z dokumencie, świadczenie mogą otrzymać:
- od 1 września 2024 r. – nauczyciele urodzeni przed dniem 1 września 1966 r.;
- od 1 września 2025 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1966 r. a przed dniem 1 września 1969 r.;
- od 1 września 2026 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1969 r.
Warunki przyznania wcześniejszej emerytury dla nauczyciela
Nauczyciele będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli spełniają poniższe warunki:
- rozpoczęli przed dniem 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, o których mowa w art. 1, brzmieniu obowiązującym w dniu rozpoczęcia pracy na tym stanowisku;
- mają okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, o których mowa w art. 1 Karty Nauczyciela, w brzmieniu obowiązującym w okresie faktycznego wykonywania pracy na tych stanowiskach (z wyjątkiem nauczyciela szkoły za granicą), w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć;
- nie przysługuje im prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela (a więc dla osób, które wykonywały pracę pedagogiczną w szczególnym charakterze)
- wysokość świadczenia nie będzie niższa od kwoty minimalnej emerytury.
Ponadto – jak czytamy w komunikacie ZUS-u – taki nauczyciel musi rozwiązać swój stosunek pracy albo dojdzie do rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy w następujących okolicznościach:
- dyrektor szkoły w razie całkowitej likwidacji szkoły rozwiąże z nauczycielem stosunek pracy,
- dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela
- w pełnym wymiarze zajęć rozwiąże z nim stosunek pracy,
- stosunek pracy wygaśnie z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania nauczyciela w stanie nieczynnym,
- stosunek pracy wygaśnie w sytuacji gdy nauczyciel pozostający w stanie nieczynnym, odmówi podjęcia pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku.
Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę dla nauczyciela?
Jak przekazano, osoby, które są uprawnione do nabycia świadczenia od 1 września 2024 roku (nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.) wnioski o wcześniejszą emeryturę mogą składać najwcześniej w sierpniu, a więc miesiąc przed wejściem w życie przepisów.
– W przypadku złożenia wniosku wcześniej (tj. przed 1 sierpnia 2024 r.) zostanie wydana decyzja odmowna – zaznaczono w komunikacie ZUS-u.
Ile będzie wynosić wcześniejsza emerytura dla nauczyciela?
Sporo osób zastanawia się też, ile będzie wynosiła wcześniejsza emerytura nauczycielska. Kwestia ta została ujęta w ustawie, a także przekazana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nią podstawę obliczenia emerytury, stanowi suma:
- składek na ubezpieczenie emerytalne wraz z ich waloryzacjami, zapisanych na koncie osoby ubezpieczonej w ZUS do końca miesiąca przed tym, od którego przysługuje wypłata emerytury,
- zwaloryzowanego kapitału początkowego,
- środków zapisanych na subkoncie w ZUS.
W komunikacie ZUS-u czytamy: „Nowa emerytura nauczycielska zostanie obliczona w wyniku podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na tę emeryturę danego ubezpieczonego”.
Czy na emeryturze stażowej można pracować jako nauczyciel lub w innym zawodzie?
Na wcześniejszej emeryturze można jednocześnie pracować jako nauczyciel, ale w łącznym wymiarze nie większym niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć. W momencie, gdy ten wymiar zostanie przekroczony, prawo do emerytury stażowej zostanie zawieszone.
Można również podjąć pracę w innej branży, trzeba jednak pamiętać, że taką osobę obowiązują ogólne zasady dotyczące zmniejszania lub zawieszania świadczeń emerytów lub rencistów. Jak przekazuje ZUS, emerytura może być zawieszona lub zmniejszona jeśli:
- osiągniesz przychód z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z pracy w służbach mundurowych, a także z działalności wykonywanej za granicą;
- zarobki przekroczą 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nie będą wyższe niż 130 proc. tej kwoty;
- przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Zasady te nie obowiązują, gdy dana osoba skończy 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn).
Od kiedy wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?
Od kiedy obowiązywać mają wcześniejsze emerytury? Pierwsza grupa nauczycieli mogłaby skorzystać ze świadczenia od września 2024 roku. Wcześniej pojawiały się głosy, by wcześniejsze emerytury dla nauczycieli zostały wprowadzone jak najszybciej. Oświatowa „S” zaznaczała, że zmiany powinny wejść w życie od 1 września 2023 roku. Tak się jednak nie stało. Kolejne rocznik będą mogły otrzymać świadczenie od 2025 i 2025 roku.
Ilu nauczycieli będzie mogło skorzystać z wcześniejszych emerytur?
MEiN dodało, że ze świadczenia mogłoby skorzystać ponad 80 tys. nauczycieli. Informacja ta padła także w projekcie poselskim z 19 maja.
Całkowita szacunkowa liczba nauczycieli, którzy spełniają warunki określone projektowanymi przepisami wyniesie ok. 80,6 tys. osób (w latach 2024-2033) – można przeczytać w dokumencie.
Zgodnie z projektem świadczenie mogliby otrzymać od 1 września 2024 r. – nauczyciele urodzeni przed dniem 1 września 1966 r., od 1 września 2025 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1966 r. a przed dniem 1 września 1969 r.; od 1 września 2026 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1969 roku.
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli wracają w 2024 roku. Długie rozmowy
Warto przypomnieć, że rozmowy na temat przywrócenia art. 88 Karty Nauczyciela, a więc prawa do wcześniejszych emerytur, prowadzone były przez długi czas. Podejmowane były m.in. w 2021 roku. Szef oświatowej „Solidarności” informował wówczas, że jest zgoda ze strony ministerstwa na przywrócenie wcześniejszych emerytur, a mogliby z niego skorzystać nauczyciele, którzy zostali zatrudnieni do 1999 roku. W 2022 roku dalej toczyły się rozmowy na ten temat, związki zawodowe postulowały powrót świadczenia, nie udało się jednak wprowadzić zmian.
Co działo się w sprawie wcześniejszych emerytur w 2023? Oto ważne kwestie i plany na przestrzeni poszczególnych miesięcy:
Sierpień: 14 sierpnia Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą m.in. kwestię powrotu wcześniejszych emerytur nauczycielskich.
Lipiec 2023: 28 lipca Sejm odrzucił poprawki Senatu ws. wcześniejszych emerytur nauczycielskich. Teraz dokument ten trafi do prezydenta.
Czerwiec 2023: 14 czerwca odbyło się pierwsze czytanie projektu poselskiego dot. m.in. wcześniejszych emerytur nauczycielskich, 15 czerwca drugie czytanie, a na 16 czerwca zaplanowano rozpatrzenie poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania.
Maj 2023: Pojawił się projekt poselski regulujący kwestię powrotu do wcześniejszych emerytur.
Kwiecień 2023: w pierwszej połowie kwietnia odbyło się spotkanie związków zawodowych i MEiN. Resort edukacji kontynuował rozmowy na temat edukacji włączającej i bezpieczeństwa w szkole, związkowcy zwracają uwagę na to, że są ważniejsze tematy m.in. podwyżki dla nauczycieli i wcześniejsze emerytury. Przemysław Czarnek w odpowiedzi na apel ZNP zaznaczył, że „wszystko jest gotowe. […] Zapraszamy [na rozmowy – przyp. red.] po świętach”. Dariusz Piontkowski zapowiedział, że kolejne rozmowy odbędą się pod koniec kwietnia. Tak też się stało. 26 kwietnia padły propozycje ze strony MEiN dotyczące wcześniejszych emerytur.
Marzec 2023: 22 marca odbyło się spotkanie nauczycielskich związków zawodowych z MEiN. Tematem było odbiurokratyzowanie szkół i ocena pracy nauczyciela. Związkowcy podkreślili, że chcą rozmawiać o innych kwestiach (pensje nauczycieli i wcześniejsze emerytury) i wyraziły dezaprobatę, że ministerstwo nie podaje szczegółów dotyczących tych tematów.
Przemysław Czarnek pod koniec marca poinformował, że „projekt przywracający wcześniejsze emerytury nauczycielskie jest na końcowym etapie”.
Luty 2023: 1 lutego odbyło się spotkanie związków zawodowych i MEiN. Rozmawiano na nim o szczegółach dotyczących wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Nie padły jednak informacje: które roczniki mogłyby skorzystać ze świadczenia i kiedy ono mogłoby wejść w życie. Jeszcze przed spotkaniem Przemysław Czarnek zaznaczył, że prawo odebrane nauczycielom w 2009 roku musi powrócić i toczą się rozmowy na temat wyliczania nauczycielskiej wcześniejszej emerytury z prezes ZUS, prof. Gertrudą Uścińską.
Styczeń 2023: Przemysław Czarnek zapowiedział powrót wcześniejszych emerytur. „Chcemy dać nauczycielom spokój na kolejne lata”, mówił wówczas, zaznaczając, że przywrócenie tego świadczenia pokrywałoby się z niżem demograficznym, dzięki czemu nauczyciele nie straciliby pracy, a zyskaliby możliwość przejścia na emeryturę.
Historia wcześniejszych emerytur. Kiedy zostały odebrane nauczycielom?
Na wcześniejszą emeryturę mogą iść m.in. policjanci, strażacy czy górnicy. Taki przywilej zyskują profesje, w których szybsze zakończenie kariery zawodowej jest konieczne w związku z wykonywaniem ciężkiej pracy lub z uwagi na to, że wykonywanie danego zawodu przez osobę starszą mogłoby być zagrożeniem dla innych ludzi.
Prawo do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej określono wraz z wprowadzeniem Karty Nauczyciela w 1982 roku. Motywem do wprowadzenia takiego rozwiązania mógł być wyż demograficzny osób wchodzących na rynek pracy.
Nauczyciele zostali pozbawieni wcześniejszych emerytur teoretycznie w 1998 roku, kiedy to Sejm przyjął nową ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do tego świadczenia zachowały wówczas osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku, a przed 1 stycznia 1969 roku (spełniające konkretne warunki).
W 2005 roku Sejm przedłużył możliwość przechodzenia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę (bez względu na wiek) do końca 2007 roku, a następnie w 2007 roku ponownie przedłużył tę możliwość do końca 2008 roku, jednocześnie odrzucając wniosek o kolejne przedłużenie (do 2011 roku).
Faktyczne prawo do wcześniejszych emerytur nauczyciele stracili więc w 2009 roku. Od tego momentu środowiska nauczycielskie co jakiś czas zwracały uwagę na potrzebę przywrócenia art. 88 Karty Nauczyciela. Jako argumenty „za” podawały m.in. niejasne i nagłe odebranie przysługującego nauczycielom prawa do wcześniejszych emerytur, wypalenie zawodowe, a także wysoki wskaźnik starszych nauczycieli, pracujących w oświacie.
Źródła:
- Komunikat ZUS o wcześniejszych emeryturach nauczycielskich.
- PAP;
- Karta Nauczyciela, art. 88 [Warunki przejścia na wcześniejszą emeryturę];
- M. Sewastianowicz, „Będą wcześniejsze emerytury – projekt pojawi się w maju” [w:] prawo.pl;
- znp.edu.pl;
- solidarnosc.org.pl;
- Projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?