Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważny wyrok TK dotyczący wyższości unijnego prawa ponad krajowym. Przerwa w rozprawie do 15 lipca

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Ważny wyrok TK. Trybunał rozstrzygnie, czy unijne prawo jest ponad krajowym
Ważny wyrok TK. Trybunał rozstrzygnie, czy unijne prawo jest ponad krajowym Piotr Smolinski
Trybunał Konstytucyjny zajął się we wtorek wnioskami premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu wniósł o rozstrzygnięcie, czy zasady wyższości prawa UE nad krajowym zapisanej w traktatach są zgodne z polską Konstytucją. Opozycja uważa, że to droga do polexitu. Po kilkugodzinnych obradach przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska ogłosiła przerwę w rozprawie do 15 lipca, czyli do najbliższego czwartku.

Premier Mateusz Morawiecki, chce by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE.

Jeden z nich mówi o zapisach uprawniających lub zobowiązujących krajowy organ do odstąpienia od stosowania polskiej konstytucji lub nakazują stosować przepisy prawa w sposób z nią niezgodny.

We wniosku premiera Morawieckiego podkreślono, że tak rozumiany przepis budzi wątpliwości konstytucyjne i nie znajduje „żadnego potwierdzenia w tekście traktatów będących przedmiotem kontroli TK”.

Wątpliwości szefa polskiego rządu budzi także zapis Traktatu UE, uprawniający lub zobowiązujący organ do stosowania przepisu, który na mocy orzeczenia TK utracił moc obowiązującą.

Ostatni zaskarżony przepis dotyczy unijnego prawa, które uprawnia sąd do kontroli niezawisłości sędziów powołanych przez prezydenta oraz uchwał KRS ws. powołania sędziów.

Rozprawa doczycząca wniosku rozpoczęła się we wtorek o godzinie 11.30. Po kilkugodzinnych obradach przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska ogłosiła przerwę w rozprawie do 15 lipca, czyli do najbliższego czwartku.

Opozycja: TK chce decydować o wyjściu z UE

Nim jeszcze rozprawa się rozpoczęła, wywołała na duże emocje wśród polityków opozycji. Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz przekonywała, że nie ma sprzeczności między traktatami i konstytucją. - TSUE i Konstytucja RP stoją po tej samej stronie - po stronie prawa obywateli do niezależnego sądu. To trybunał Przyłębskiej kreuje stan niezgodności wbrew konstytucji i międzynarodowym traktatom – oświadczyła w mediach społecznościowych.

Dodała, że Ponad 13 milionów Polaków w referendum zdecydowało o wejściu Polski do Unii Europejskiej. - Dziś jedna Pani Przyłębska z pomocnikami, na życzenie Jarosława Kaczyńskiego chce decydować o wyjściu z Unii – stwierdziła posłanka.

- Wniosek premiera Morawieckiego do TK nie jest wyrazem dbałości o suwerenność polskiego porządku prawnego w relacji do prawa UE, lecz próbą nadużycia przepisów konstytucji do destrukcji wymiaru sprawiedliwości – stwierdzi z kolei senator Koalicji Polskiej.

Kaleta: Wnioski do TK zmierzają do zablokowania bezprawnej uzurpacji organów UE

Sylwia Grzegorczyk_Abram, adwokat związana z inicjatywą Wolne Sasy i Komitetem Obrony Sprawiedliwości stwierdziła w mediach społecznościowych, że wnioski premiera do TK zmierzają do „podważenia zasady pierwszeństwa prawa unijnego oraz stosowania w Polsce orzeczeń TSUE”. - Złożone są w złej wierze, wyłącznie w celu ominięcia standardów na które zgodziliśmy się przystępując do UE i zdyskredytowania TSUE który jest niewygodny dla rządu – oświadczyła.

Za chwilę odpowiedział jej wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. - Wnioski do TK zmierzają do zablokowania bezprawnej uzurpacji organów UE, które przypisują sobie kompetencje, których nie ani Polska, ani inne państwa nie przekazały w traktatach. Zostały złożone w dobrej wierze w celu poszanowania Konstytucji, a w szczególności jej art. 8 – oświadczył.

Przytoczony przez Kaletę art.8 mówi, że Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej oraz, że przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konsytuacja stanowi inaczej.

Wiceminister przypomniał również, że „miesiąc temu rumuński TK orzekł,że TSUE zajmując się zasadami organizacji tamtejszego sądownictwa działał poza kompetencjami”.

Z kolei poseł PiS i wiceprzewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Krzysztof Lipiec stwierdził w rozmowie z polskatimes.pl, że argumentacja opozycji dotycząca wyprowadzenia Polski z UE jest niezrozumiała, a sprawa przed TK „nie ma z tym nic wspólnego”. - To jest nic innego, jak najzwyklejsze potwierdzenie faktu, który wypływa wprost z Konstytucji, że najwyższym prawem Rzeczpospolitej Polskiej jest Konstytucja i o to idzie cały bój – mówił polityk.

Lipiec dodał, że to Platforma Obywatelska „jest takim ugrupowaniem, które by się chciało wyzbyć całkowicie polskiej suwerenności na rzecz Unii Europejskiej”.

Wskazał przy tym, że swojego prawa bronią również państwa „starej Unii”, czego przykładem jest Hiszpania, Niemcy, Francja i sądy konstytucyjne innych państw tez stoją na stanowisku, że najwyższym prawem jest akt konstytucyjny danego państwa. - Mam przekonanie, że Trybunał Konstytucyjny potwierdzi wcześniejsze orzeczenia z których jasno i jednoznacznie wynika, że najwyższym prawem Rzeczpospolitej jest Konstytucja i ma ona pierwszeństwo przed innymi aktami międzynarodowymi. Ta Konstytucja zresztą stanowi o tym, że TK ma uprawnienie do orzekania o zgodności umowy międzynarodowej z polską Konstytucją – oświadczył poseł.

Wniosek do TK i prośba o wycofanie

Liczący niemal 130 stron wniosek premiera Mateusza Morawieckiego jest pokłosiem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca w sprawie polskich sądów. Wówczas unijny sąd, odpowiadając na pytania polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego orzekł, że „kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE”.

TSUE, stwierdził, że jeśli krajowy sąd uzna, że te zmiany naruszają prawo UE, to ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów.

Na skutek orzeczenia unijnego trybunału na początku maja NSA wydał pięć orzeczeń dotyczących skarg na uchwały Krajowe Rady Sądownictwa w nowym składzie ws. nominacji sędziowskich do SN.

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

NSA stwierdził, że KRS nie jest organem wystarczająco niezależnym, aby wydawać uchwały ws. powołań sędziów do Izby Cywilnej i Izby Karnej SN. Uznał jednak ważność dotychczasowych nominacji sędziowskich.

Wówczas premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do TK, o zbadanie traktów UE.

W połowie czerwca unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders zwrócił się do członków polskiego rządu z prośbą o wycofanie wniosku w sprawie wyższości prawa polskiego nad europejskim. Prośba nie została spełniona.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny