Ważne dla przewoźników, także podlaskich. Ruszył system poboru opłat drogowych e-TOLL

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiły nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL. Obejmuje on sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich, czyli około 3,7 tys. km. Są już pierwsze Miejsca Obsługi Klienta, a w telefonach można instalować darmową aplikację mobilną e-TOLL PL do wnoszenia opłat.

Na odcinkach Konin-Stryków (A2) i Wrocław – Sośnica (A4) z systemu e-TOLL mogą korzystać również użytkownicy pojazdów lekkich. Zmieni się organizacja ruchu na wjeździe i wyjeździe z autostrady. Przewidziano też okres przejściowy, w którym działać będą dwa systemy e-TOLL i viaTOLL.

Czym jest e-TOLL?

System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Zastąpi system viaTOLL, który zostanie wygaszony najpóźniej do 30 września 2021 r. W tym czasie przewidujemy okres przejściowy, w którym będą funkcjonować dwa systemy poboru opłat dla pojazdów ciężkich – viaTOLL i e-TOLL. Każdy użytkownik będzie miał możliwość wyboru najdogodniejszego dla niego terminu przejścia do e-TOLL.

Nowy system służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych. Umożliwi on opłacanie przejazdów zarówno przez pojazdy ciężkie jak i lekkie (na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez skarb państwa). e-TOLL jest zintegrowany z system SENT oraz usługami gov.pl.

Czytaj również: Zanim pojedziesz krajową drogą płatną: Zarejestruj się w nowym systemie e-TOLL [zdjęcia]

Wraz ze startem systemu na miejscach poboru opłat autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica, dla użytkowników systemu e-TOLL i viaTOLL zostały uruchomione dedykowane prawe, skrajne pasy przejazdowe. Została też wprowadzona, jako opcja, możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

 • Na początku maja wystartowała strona internetowa systemu. Możliwość rejestracji online w systemie e-TOLL z wykorzystaniem Internetowego Konta Klienta uruchomiono 25 maja.
 • Działa też Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta, udzielające całodobowo wsparcia oraz informacji w 4 językach (polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim).

Korzyści z systemu

System e-TOLL to kompleksowa obsługa online bez konieczności wizyty w punkcie obsługi i podpisania umowy, wgląd w historię opłat i zarządzenie kontem oraz możliwość wyboru urządzenia do przekazywania danych geolokalizacyjnych.

- To nowoczesny, wygodny sposób opłacenia przejazdu po drogach płatnych przez pojazdy ciężkie (powyżej 3,5 tony) w całej sieci dróg liczącej około 3,7 tys. km, a także przez pojazdy lekkie na odcinkach autostrad zarządzanych przez Skarb Państwa. To oszczędność pieniędzy i czasu. To poprawa komfortu przejazdu – informuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy podlaskiej KAS.

Jak używać nowego systemu?

Wystarczy się zarejestrować, najprościej przez Internetowe Konto Klienta (IKK) i wybrać sposób przekazywania danych do systemu (OBU, ZSL lub aplikacja mobilna) oraz określić sposób płatności za przejazd. Rejestracji można także dokonać osobiście w Miejscach Obsługi Klienta (MOK). Lista otwartych MOK jest dostępna na stronie www.etol.gov.pl.

Użytkownicy sami będą mogli wybrać najwygodniejszy dla nich sposób przekazywania danych geologalizacyjnych do systemu:

 • Aplikacja mobilna e-TOLL PL – dostępna do bezpłatnego pobrania w Google Play lub AppStore. Jest zintegrowana z systemem SENT, więc umożliwia jednoczesne przekazywanie danych geolokalizacyjnych na potrzeby poboru opłat drogowych oraz przewozu towarów objętych systemem SENT.
 • OBU – do nabycia u operatora OBU lub w sieci dystrybucji Ministerstwa Finansów.
 • ZSL – należy sprawdzić czy system ZSL zainstalowany w pojeździe jest kompatybilny z e-TOLLem. Jeśli tak, trzeba poprosić operatora o uruchomienie usługi. Jeśli urządzenie nie jest zgodne, należy je wymienić.

Przejazd pojazdów lekkich

Od teraz użytkownicy pojazdów lekkich (poniżej 3,5 tony) posiadający spersonalizowane urządzenie viaAUTO lub posiadający bezpłatną aplikację e-TOLL PL mogą korzystać z systemu e-TOLL na autostradach A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica, poruszając się dedykowanymi oznaczonymi pasami ruchu.

WJAZD

 • Wjeżdżając na autostradę przez miejsca poboru opłat należy wybrać odpowiedni pas wjazdowy. Każdy z nich został w czytelny sposób oznakowany, by ułatwić wjazd na autostradę płatną. Zielona strzałka - pas jest otwarty dla ruchu, zaś czerwony krzyżyk - zamknięty.
 • Kierowcy, którzy chcą płacić manualnie powinni wybrać dowolny, otwarty pas wjazdowy z lewej strony miejsca poboru opłat, który nie został oznaczony znakiem e-TOLL i pobrać bilet.
 • Kierowcy pojazdów osobowych płacący elektronicznie w systemie e-TOLL powinni wybrać pasy, nad którymi znajduje się znak e-TOLL.
 • Na wyznaczonych pasach wjazdowych e-TOLL nie będzie można pobrać biletu.

WYJAZD

 • Wyjeżdżając z autostrad przez miejsca poboru opłat należy wybrać odpowiedni pas zjazdowy. Każdy z nich został w czytelny sposób oznakowany. Zielona strzałka - pas jest otwarty dla ruchu, zaś czerwony krzyżyk – pas zamknięty.
 • Kierowcy, którzy chcą płacić manualnie powinni wybrać dowolny, otwarty pas zjazdowy z lewej strony placu poboru opłat, nad którym znajduje się znak symbolizujący inkasenta poboru opłat. Liczba otwartych pasów zależy od natężenia ruchu.
 • Kierowcy pojazdów osobowych korzystający z elektronicznej metody płatności w systemie e-TOLL powinni wybrać pasy, nad którymi znajduje się znak e-TOLL.
 • Na wyznaczonych pasach wyjazdowych e-TOLL nie można płacić za przejazd gotówką, kartami płatniczymi i kartami flotowymi.

Od 1 grudnia przejazd bez zatrzymania

Od 1 grudnia 2021 roku przejazd państwowymi odcinkami autostrad będzie się odbywał bez zatrzymywania się przed bramkami. Kierowcy pojazdów lekkich będą mogli opłacić przejazd na dwa sposoby:

 • zakup biletu autostradowego np. na stacji benzynowej podając numer rejestracyjny pojazdu,
 • na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do e-TOLL, analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich – OBU/ZSL lub z wykorzystaniem aplikacji e-TOLL PL.

Ulga podatkowa dla przewoźników

 • Ulga podatkowa będzie dotyczyć urządzeń OBU/ZSL. Będzie można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 roku koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu.
 • Wysokość odliczenia będzie zależała od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL.
 • Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 roku dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie