MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważna data. Już tylko do 31 stycznia przedsiębiorcy mają czas, by zgłosić się do małego ZUS plus

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS
Przedsiębiorcy prowadzący działalność na mniejszą skalę chcąc skorzystać z możliwości płacenia niższych składek jeszcze w tym roku, mają czas na zgłoszenie tylko do końca stycznia 2023 roku. Dotyczy to osób prowadzących własną firmę, które nie korzystały z małego ZUS plus w ubiegłym roku. Ci, którzy rozpoczęli korzystanie z ulgi w 2022 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się po raz kolejny.

- Z małego ZUS plus mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. To oznacza, że mały ZUS plus nie przysługuje osobom dopiero rozpoczynającym prowadzenie własnego biznesu. Z małego ZUS plus można skorzystać dopiero po zakończeniu opłacania preferencyjnych składek liczonych od kwoty co najmniej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Korzystałeś nie musisz się zgłaszać

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z małego ZUS plus, powinni przekazać dokumenty do 31 stycznia.

  • Aby zgłosić się do małego ZUS plus, należy wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia i zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo 0592.
  • Osoby, które korzystały z ulgi w ubiegłym roku i nadal spełniają warunki w 2023 roku, nie muszą zgłaszać się ponownie.

Czytaj również:

- Co ważne, każdy korzystający w styczniu z małego ZUS-u plus musi przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II) informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawie wymiaru składek. Ma na to czas do 20 lutego - przypomina Katarzyna Krupicka.

Ulga, ale nie dla wszystkich

Z małego ZUS plus nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

  • rozliczają się w formie karty podatkowej i jednocześnie byli zwolnieni ze sprzedaży od podatku VAT,
  • prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej),
  • oraz osoby, które wykonują dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego jako pracownik w tym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Czytaj również:

To jest ważne!

Przedsiębiorca, który 31 grudnia 2022 roku wykorzystał maksymalne 36 miesięcy opłacania niższych składek w ramach małego ZUS plus, musi pamiętać, aby wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłosić się z kodem właściwym dla pełnego, tzw. dużego ZUS-u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny