Na jakie warzywa jest teraz sezon?
Warzywa sezonowe w marcu:
- Brukiew
- Brukselka
- Burak ćwikłowy
- Cebula
- Cebula dymka
- Czosnek
- Fasola
- Jarmuż
- Kapusta biała
- Kapusta czerwona
- Marchew
- Pieczarka
- Pietruszka (korzeń)
- Pomidor
- Por
- Rzodkiewka
- Seler (korzeń)
- Topinambur
- Ziemniak
Sprawdź, co może Ci się przydać
kup teraz

Reserved - Mała marmurowa deska do serwowania - Biały
Mała marmurowa deska do serwowania
kup teraz

Reserved - Miska z dekoracyjnym brzegiem - Biały
Miska z dekoracyjnym brzegiem
kup teraz

Reserved - Półmisek z dekoracyjnym brzegiem - Biały
Półmisek z dekoracyjnym brzegiem
kup teraz

Reserved - Talerz z dekoracyjnym brzegiem - Biały
Talerz z dekoracyjnym brzegiem
kup teraz

Reserved - Porcelanowy talerz z obwódką - Biały
Porcelanowy talerz z obwódką
kup teraz

Reserved - Talerz z dekoracyjnym brzegiem - Biały
Talerz z dekoracyjnym brzegiem
kup teraz

Reserved - Rustykalny talerz z kamionki - Niebieski
Rustykalny talerz z kamionki
kup teraz

Reserved - Ceramiczny talerz z kamionki - Jasny szary
Ceramiczny talerz z kamionki
kup teraz

Reserved - Marmurowa taca do serwowania - Czarny
Marmurowa taca do serwowania
kup teraz

Reserved - Duża marmurowa deska do serwowania - Biały
Duża marmurowa deska do serwowania
kup teraz

Reserved - Mała misa z drewna akacjowego - Brązowy
Mała misa z drewna akacjowego
kup teraz

Reserved - Patera z dekoracyjnym brzegiem - Biały
Patera z dekoracyjnym brzegiem
kup teraz

Reserved - Marmurowa taca do serwowania - Czarny
Marmurowa taca do serwowania
kup teraz

Reserved - Marmurowa taca do serwowania - Biały
Marmurowa taca do serwowania
kup teraz

Reserved - Marmurowa deska do serwowania - Czarny
Marmurowa deska do serwowania
kup teraz

Reserved - Duża kamionkowa miska z obwódką - Biały
Duża kamionkowa miska z obwódką
kup teraz

Reserved - Duża misa z drewna akacjowego - Brązowy
Duża misa z drewna akacjowego
kup teraz

Reserved - Rustykalny talerz z kamionki - Niebieski
Rustykalny talerz z kamionki
kup teraz

Reserved - Ceramiczny talerz z kamionki - Jasny szary
Ceramiczny talerz z kamionki
Na jakie owoce jest teraz sezon?
Owoce sezonowe w marcu:
- Gruszki
- Jabłka
ZOBACZ KONIECZNIE
Sprawdź, co może Ci się przydać
kup najtaniej

Vialli Design 2X Szklanki Termiczne Z Podwójną Ścianką Bolla 250Ml...
kup najtaniej

Home Styling Collection Taca Drewniana Na Nóżkach Plaster Drewna 24...
kup najtaniej

Orion Stojak metalowy czarny wino regał szafka półka na wina 8...
kup najtaniej

Villeroy&boch cukiernica z pokrywką french garden fleurence, 0,2 l...
Charakterystyka sezonowych warzyw i owoców w marcu
Brukiew
Brukiew pochodzi ze Szwecji. To roślina należąca do rodziny kapustowatych. Brukiew jest bardzo zdrowa, zawiera m. in. witaminy C, A, D, E, K. Z brukwii można zrobić prostą surówkę, chrupiące chipsy i pożywną zupę. Można też ugotować ją na parze, dodać do marynat lub zrobić z niej puree. W Finlandii często podaje się brukiew pieczoną z daniami mięsnymi. Uprawia się ją w strefach klimatu umiarkowanego i chłodnych jako warzywo i roślinę pastewną. Warto wiedzieć, że na na przykład na Podbeskidziu brukiew ma regionalną nazwę karpiel, zamiennie używaną z kwaki.
Sprawdź koniecznie
Burak ćwikłowy
Burak ćwikłowy pochodzi z Europy Wschodniej. Był już uprawiany w czasach starożytnych w celach spożywczych i leczniczych. Jest bardzo zdrowy. Jest cennym źródłem m. in. witamin z grupy B i C oraz żelaza. Burak ćwikłowy znakomicie sprawdza się do przygotowania ćwikły, zupy-krem, barszczu czerwonego i koktajlu. Warto też przygotowywać go pieczonego z piekarnika albo jako zdrowszą wersję chipsów. Warto wiedzieć, że Polska jest największym producentem buraka ćwikłowego w Europie Środkowej.
Cebula
Cebula to popularne warzywo, które pochodzi z Azji. Jest bardzo ceniona za swoje właściwości odżywcze i zdrowotne. Przede wszstkim zawiera duże ilości witaminy C, ale również siarki i cukru. Z cebuli można zrobić wiele potraw, między innymi francuską zupę cebulową. Warto ją też dodać do zapiekanki ziemniaczanej, świetnie sprawdzi się jako przekąska w formie krążków cebulowych lub faszerowana i pieczona. W okresie jesienno-zimowym z cebuli często robi się domowe syropy, które wzmacniają odporność. W starożytnym Egipcie cebula była symbolem życia wiecznego.
Czosnek
Czosnek pochodzi z Azji Środkowej. Jest bardzo ceniony nie tylko ze wzglęcu na swoje właściwości smakowe, ale też zdrowotne. Czosnek zawiera między innymi witaminy: C, A, PP, z grupy B, a także magnez, fosfor i żelazo. Czosnek to składnik wielu dań. Można dodać go do marynaty, zupy, używać do kanapek, grzanek, sałatek, zapiekanek, dań makaronowych, sosów lub przyrządzić pastę z pieczonego czosnku. Czosnek wchodzi w skład francuskiego bouquet garni, czyli bukietu ziół używanego do aromatyzowania zup.
Fasola
Fasola pochodzi z Ameryki Południowej. Warzywo to należy do rodziny bobowatych i ma wiele właściwości odżywczych. Jest między innymi cennym źródłem białka oraz witamin A, E i K. Zawiera też sporo błonnika i mało cukrów prostych. Z fasoli można zrobić zupę fasolową, ziemniaczane puree lub rodzaj wegańskiego smarowdła nazywanego "smalczykiem". Chętnie jest stosowana w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Fasola ma niski indeks glikemiczny, dlatego może być podawana osobom zmagającym się z cukrzycą.
Jarmuż
Jarmuż znany jest od czasów starożytnej Grecji. W jarmużu znajduje się między innymi witamina C, K i witaminy z grupy B. Jarmuż świetnie nadaje się do koktajlu, jako alternatywa wobec chipsów ziemniaczanych, jako składnik zdrowej sałatki lub zupy-krem. Z racji osiągania różnych kolorów jest uprawiany jako roślina ozdobna.
Sprawdź koniecznie
Kapusta biała
Kapusta biała pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego i popularnie nazywana jest kapustą głowiastą. Posiada wiele właściwości odżywczych i prozdrowotnych. To między innymi bogate źródło witamin A, C, E i K. Zawiera również błonnik, potas, żelazo, wapń i kwas foliowy. Kapustę białą można jeść w różnej formie: surowej, gotowanej, smażonej, duszonej lub kiszonej. Przygotowuje się z niej między innymi bigos, kapuśniak czy zapiekankę. Warzywo to można również faszerować i podać np. na obiad jako gołąbki. Znana była już w starożytnym Rzymie.
Kapusta czerwona
Kapusta czerwona pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Kapusta czerwona to bogate źródło witaminy A,C,K, D i E. Z czerwonej kapusty powstaje tradycyjna modro kapusta, która jest dodatkiem do klusek śląskich i rolady wołowej. W pozostałych częściach Polski popularna jest surówka z czerwonej kapusty. Czerwona kapusta to niskokaloryczne warzywo.
Marchew
Marchew pochodzi z Azji. Marchew jest znakomitym źrodłem beta-karoten, witaminy A, B, E i K. Marchew to uniwersalne warzywo. Może być z niej przyrządzona surówka, zupa, lub ciasto. To składnik domowego rosołu, a także produkt do zrobienia zdrowych chipsów. Świetnie smakuje pieczona z odrobiną oliwy i soku pomarańczowego. Pierwotnie miała kolor fioletowy.
Pieczarka
Pieczarka pochodzi z najprawdopodobniej z Chin, ale z łątwością rozpowszechniła się w Europie. Pieczarka bogata jest w witaminy z grupy B, a także białko, witaminę C, kwas foliowy i fosfor. Pieczarki to znakomity produkt do wykorzystania w kuchni. Można zrobić z jej pomocą zupę pieczarkowa, pasztet, a także sos pieczarkowy do kaszy gryczanej. Pieczarki nadają się do zjedzenia na surowo. Szczególnie jako dodatek na kanapkach.
Pietruszka (korzeń)
Pietruszka pochodzi z Europy Południowej, Wysp Kanaryjskich, Tunezji, Maroka i Algierii. Korzeń pietruszki zawiera witaminy A, B, C, E i K, a także wapń, żelazo, fosfor. Korzeń pietruszki świetnie smakuje pieczony wraz z innymi warzywami korzeniowymi. Pietruszkę można użyć do zupy krem z białych warzyw. A także zmieksować na pastę kanapkową. Sok z pietruszki może być użyty do zwalczania chorób nerek i pobudza wydzielanie śliny.
Sprawdź koniecznie
Pomidor
Pomidor pochodzi z Ameryki Południowej, a dzięki wyprawie Krzysztofa Kolumba został sprowadzony do Europy. To znakomite źródło potasu, witaminy C, witaminy K oraz likopenu. Pomidor to uniwersalne warzywo. Najczęściej przygotowuje się z niego zupę pomidorową, sosy, sałatki i przerabia na sok. Plastry pomifora urozmaicają kanapki. Ponadto przecier z pomidora to zaskakujący dodatek do sosów. Pomidory należą do rodziny psiankowatych, czyli tej samej, co ziemniaki. Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pomidor jest warzywem, chociaż z naukowego punktu widzenia to owoc (bo powstaje z kwiatów i zawiera nasiona).
Por
Por pochodzi z Azji Mniejszej (rodzina czosnkowe). Początki uprawy notuje się w starożytnym Egipcie. Uprawiano ją też w Grecji i Rzymie. W Polsce pojawił się w średniowieczu. Por jest bardzo zdrowy. Zawiera między innymi witaminy K, B6, C oraz żelazo, magnez i kwas foliowy. Świetnie sprawdzi się jako składnik surówek, sałatek, zupy-krem, a także sosów. Por w medycynie naturalnej używany jest jako składnik syropu na kaszel. Jako ciekawostkę warto dodać, że jest jednym z symboli narodowych Walii.
Rzodkiewka
Rzodkiewka pochodzi z Azji. Rzodkiewki to znakomite źródło siarki, witaminy C, K i witaminy B6. Zawiera także wapń, magnez i sód. Rzodkiewki to znakomity dodatek do kanapek. Warzywo można kisić, dodawać do sałatek, a nawet smażyć.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Erytrol jest szkodliwy?