MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warto trzymać swoje finanse pod kontrolą

Redakcja
Najlepszym rozwiązaniem jest planowanie budżetu domowego, polegające na zestawieniu naszych dochodów i wydatków. Systematyczne planowanie pozwala nam na kontrolowanie stanu finansów. Dzięki temu, być może, uda się ograniczyć zbędne wydatki i w ten sposób zaoszczędzić pewną kwotę.

Jak zatem przygotować budżet domowy? Już sam fakt odnotowania wszystkich kosztów może spowodować, że zastanowimy się nad każdym wydatkiem. Niezłym narzędziem do planowania budżetu może być zwykły arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel. Program ten umożliwia proste i szybkie sumowanie wpływów i wydatków, jednak w przypadku wykonywania bardziej skomplikowanych obliczeń wymagana jest zaawansowana znajomość tego oprogramowania.
Lepszym sposobem na zaplanowanie domowego budżetu jest skorzystanie z prostego oprogramowania w internecie. Taki program umożliwi wirtualne planowanie dochodów bez konieczności wprowadzania formuł. W sieci internetowej można znaleźć coraz częściej darmowe programy typu "budżet domowy" (np. moneyzoom.pl, MojeGrosze.pl, DomowyBudzet.pl). Pozwalają one na kontrolowanie wszystkich wydatków na wielu kontach bankowych, co umożliwia globalne spojrzenie na fundusze całej rodziny. W ostatnich miesiącach również banki oferują klientom zintegrowane z bankowym kontem internetowym programy do zarządzanie domowym budżetem.
Inną możliwością jest sporządzenie listy (zestawienia) na... zwykłej kartce papieru.
Musimy obliczyć najpierw sumę swoich miesięcznych wpływów uwzględniając pensję, odsetki z lokat bankowych i dochody z wszelkich innych źródeł. Następnym krokiem jest zarejestrowanie na liście stałych comiesięcznych opłat (czynsz, opłaty za telefon, gaz, prąd, raty kredytów, bilety komunikacji) oraz kwot, które wydajemy m.in. na benzynę, żywność, ubrania, środki czystości czy inne stałe składki. Nie zapomnijmy o uwzględnieniu w budżecie domowym wydatków okazjonalnych, takich jak prezenty świąteczne, zakup mebli, koszty związane z różnymi uroczystościami rodzinnymi, wakacje, naprawa samochodu. Po takich nieprzewidzianych przedsięwzięciach należy regularnie przeglądać budżet i wprowadzać na bieżąco zmiany.
Jak się okazuje, stan naszych finansów w dużej mierze nie zależy od zarobków, ale od sposobu, w jaki zarządzamy naszymi dochodami. To prawda, utworzenie i posługiwanie się zestawieniami budżetu domowego wymaga nieco pracy i czasu, ale w rezultacie może okazać się opłacalne. Trzeba mieć silną wolę i być systematycznym, aby opanować bałagan w portfelu. Nagrodą może być zaś nie tyle ład i porządek, ale - po prostu - więcej pieniędzy w domowej kasie.
Pamiętajmy, iż skuteczne zarządzanie budżetem domowym sprowadza się w istocie do jednej bardzo prostej zasady: wydawaj mniej niż zarabiasz. Wówczas nie przytłoczą nas długi. Będziemy mieć zabezpieczenie w sytuacjach wyjątkowych, kryzysowych. Zaoszczędzone pieniądze przydadzą się w nagłej potrzebie lub będą procentować na lokacie bankowej czy w funduszu inwestycyjnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny