Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto się szczepić. To dobra profilaktyka

Martyna Tochwin
Wyjeżdżając do krajów Afryki, zwłaszcza na południe od Sahary oraz państw Azji wschodniej - mówi Janina Chociej - warto zwrócić uwagę na obowiązkowe szczepionki.
Wyjeżdżając do krajów Afryki, zwłaszcza na południe od Sahary oraz państw Azji wschodniej - mówi Janina Chociej - warto zwrócić uwagę na obowiązkowe szczepionki. Fot. Archiwum
Na przestrzeni lat okazało się bowiem, że szczepienia są najtańszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym - mówi Janina Chociej z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Sokółce.

Kurier Sokólski: Od 20 do 26 kwietnia obchodzony jest IV Europejski Tydzień Szczepień pod hasłem "Zdrowe dzieci - zdrowe społeczeństwo". O co chodzi w tej akcji?

Janina Chociej z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Sokółce: - Chodzi o to, aby rozpropagować akcję szczepień zarówno dzieci małych, począwszy od urodzenia do 19. roku życia, jak i osób dorosłych. Na przestrzeni lat okazało się bowiem, że szczepienia są najtańszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym. Najlepszym dowodem są bardzo niskie wskaźniki zachorowalności i umieralności na choroby zakaźne, przeciwko którym są szczepionki.

Dzieci są szczepione przeciwko wielu chorobom systematycznie w szkołach według obowiązkowego kalendarza. Czy są szczepienia, które nie są obowiązkowe, a z których warto, aby dziecko skorzystało?

- Coraz bardziej popularne stają się szczepienia dla dzieci przeciwko pneumokokom i meningokokom. Małe dzieci warto zaszczepić jeszcze przeciwko rotawirusom, które wywołują biegunkę. Młodzieży powyżej 13. roku życia zalecana jest szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka, który jest odpowiedzialny za nowotwory szyjki macicy.

A jakie szczepionki są wskazane dla osób dorosłych?

- W przypadku osób dorosłych, wskazania do szczepień zależą do sytuacji epidemiologicznej, wzrostu zachorowań na jakąś chorobę. Najczęściej są to szczepienia sezonowe, jak na przykład przeciwko grypie czy kleszczowemu zapaleniu mózgu. Popularna jest też szczepionka przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu B. Wiąże się to z naruszeniem ciągłości tkanek, jak w przypadku wszelkich operacji czy zabiegów.

Dziś mówimy o ważnej roli szczepień. Ale często pojawiają się głosy, że szczepionki szkodzą.

- Owszem, są tzw. ruchy antyszczepionkowe. Nie wiem, czy opierają się one na naukowych badaniach. Wydaje mi się, że obawa przed szczepionkami wynika stąd, że szczepionki zawierają różne dodatkowe związki. Ale tych odczynów poszczepiennych po szczepionce, która zawiera środek dodatkowy nie jest wcale znacząco więcej.

Za wszystkie szczepienia dodatkowe musimy płacić sami. Czy szczepionki są drogie?

- Ceny są różne, w zależności od producenta szczepionki, ale wahają się od 100 do 500 złotych za jedną dawkę, a takich dawek trzeba zwykle trzy, cztery. To znaczna suma i nie każdego stać na zakup szczepionki.

Z niektórych szczepionek warto skorzystać wyjeżdżając za granicę.

- Wyjeżdżając do krajów Afryki, zwłaszcza na południe od Sahary oraz państw Azji wschodniej warto zwrócić uwagę na obowiązkowe szczepionki. W naszej stacji dysponujemy listą państw świata z wykazem obowiązujących szczepień. Przede wszystkim chodzi o szczepionki przeciwko żółtej febrze. Bez ważnych szczepień, obowiązujących w danym kraju, nie będziemy mogli do niego wjechać.

Jeżeli już ktoś z nas postanowi się zaszczepić i kupi szczepionkę, powinien natychmiast zgłosić się z nią do przychodni.

- Warto na to zwrócić szczególną uwagę, żeby pacjent z zakupioną szczepionką od razu zgłosił się do lekarza. Warunki przechowywania szczepionek są ściśle określone: od 2 do 8 stopni Celsjusza. Nie należy jej nosić w torebce czy kłaść na szafce w domu na kilka dni. Po tym czasie szczepionka może stracić swoje właściwości i nie zadziałać.

Szczepić może się każdy i w dowolnym czasie, poza szczepionkami sezonowymi. Jest tylko jeden warunek, trzeba być zdrowym.

- Oczywiście. Żeby się zaszczepić trzeba legitymować się dobrym stanem zdrowia. Katar czy gorączka wykluczają szczepienia. Ale mogą też zdarzyć się inne przeciwskazania związane ze stanem naszego organizmu. Dlatego ważny jest też wywiad lekarski na temat naszego zdrowia.

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny