Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty teatralne, czy objazdowe spektakle. Rusza projekt "pikTOgraMY" (zdjęcia)

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Wojciech Wojtkielewicz
Podlaski Instytut Kultury rozpoczyna projekt, który ma przygotować dzieci i młodzież do aktywnego odbioru sztuki i udziału w życiu kulturalnym. W planach spektakle, warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, czy prezentacja efektów pracy uczestników w kilku miejscowościach. Motywem przewodnim wszystkich działań jest Mikrokosmos, dlatego profesjonalnym spektaklom będą towarzyszyły warsztaty budowania domków dla owadów, przygotowane przez Pracownię O!POKA.

PikTOgraMY to duży projekt, który ma zachęcić dzieci i młodzież zarówno do uczestniczenia w ofercie teatralnej, jak i tworzenia swojej. Zapisy na warsztaty ruszają we wtorek 24 maja.

- To projekt, który zawiera w sobie szereg działań teatralnych m.in. objazd teatralny Piktogramy Teatru Małe Mi i Teatru Czrevo. Zawitamy do pięciu miejscowości: Sejny, Wąsosz, Michałowo, Dąbrowa Białostocka i Choroszcz - mówiła podczas konferencji Mila Wyszkowska, koordynatorka projektu.

Projekt pikTOgraMY, przewiduje trzy zasadnicze działania. Po pierwsze – prezentację profesjonalnych spektakli wystawianych przez zawodowe zespoły teatralne w ramach planowanego objazdu. Po drugie warsztaty teatralne, konstrukcyjne i scenograficzne dla dzieci i młodzieży. Wreszcie po trzecie – realizację przez uczestników warsztatów własnego spektaklu i zaprezentowanie go w kilku miejscowościach.

- W tych pięciu miejscowościach, dla dzieci, młodzieży, rodzin, chcemy zaproponować spektakle, które dotykają tematów ważnych, związanych z rodziną, z poznawaniem świata, ale także z wielokulturowością naszego regionu – podkreśliła Mila Wyszkowska. I dodała: - Wybraliśmy tekst braci Josefa i Karela Čapków, który został przetłumaczony z języka czeskiego specjalnie na potrzeby tego projektu. Spektakl dotyka tematów związanych z międzykulturowością, z rodziną, z przemijaniem. Odnosi się do owadów, jednak dotyka tematów ludzkich.

Jak podkreślił reżyser Karol Smaczny, sztuka braci Čapków jest adresowana do widza dorosłego.

- Trzeba było przetransponować te tematy, które są zawarte w tym dramacie na kwestie, o których mogą opowiadać dzieci. Wszystko dzieje się w świecie owadów, do którego trafia pewien wędrowiec, który zmniejsza się raptem. Głównego bohatera zagra profesjonalny aktor. Dzieci i młodzież będzie mogła podpatrywać proces powstawania roli i razem z tym aktorem dzieci spotkają się na scenie - ocenił reżyser, Karol Smaczny.

od 16 lat

W planach będą również warsztaty budowania domków dla owadów.

- Najpierw będzie kontakt z teatrem zawodowym, tak by dzieci, młodzież, całe rodziny mogły doświadczyć profesjonalnej sztuki, nauczyć się chłonąć teatr, potem zachęcimy tych młodych ludzi do tworzenia oferty teatralnej, stworzenia własnego spektaklu pod okiem profesjonalistów – mówiła Milka Wyszkowska, koordynatorka projektu.

Motywem przewodnim wszystkich działań jest Mikrokosmos, dlatego profesjonalnym spektaklom będą towarzyszyły warsztaty budowania domków dla owadów, przygotowane przez Pracownię O!POKA.

Objazd profesjonalnych teatrów

W trasę wyruszą dwa zawodowe teatry: teatr Małe Mi z przedstawieniem "Księżycowe Opowieści" oraz teatr Czrevo z "Brzydkim Kaczątkiem". Dotrą ze swoimi spektaklami do pięciu niewielkich miejscowości w regionie, z utrudnionym dostępem do oferty kulturalnej. Profesjonalne spektakle odbędą się w Sejnach (11.06), Wąsoszu (12.06) Dąbrowie Białostockiej (17.06), Michałowie (18.06) i Choroszczy (19.06).

Teatr Małe Mi pokaże spektakl „Księżycowe opowieści” – pięć pięknych historii filozoficznych zaczerpniętych z różnych kultur. Będzie bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i historia z dalekiego Nepalu. Teatr Czrevo zaprezentuje spektakl "Brzydkie kaczątko", ale zagrany w ludowej aranżacji podlaskiej wsi.

Warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży i spektakl Mikrokosmos

Uczestnicy warsztatów teatralnych, konstrukcyjnych i scenograficznych zrealizują spektakl MIKROKOSMOS, oparty na twórczości Josefa i Karela Čapków, inspirowanego komedią "Ze života hmyzu” (Z życia owadów).

W spektaklu razem z młodzieżą zagra aktor Marcin Tomkiel, zaangażowano także profesjonalną scenografkę, Małgorzatę Tarasewicz-Wosik, zaś Miłosz Pietruski, będzie odpowiadał za ruch sceniczny. Muzykę przygotuje Michał Górczyński.

- To będzie świetna sytuacja, że głównego bohatera zagra znakomity, profesjonalny aktor. Dzieci będą mogły cały czas podpatrywać go na scenie, uczyć się od niego – podkreśla Karol Smaczny, reżyser spektaklu.

Premiera odbędzie się w Choroszczy, następnie spektakl obejrzą mieszkańcy trzech miejscowości.

- Nie możemy się już doczekać tego projektu, bo to dla naszych dzieci i młodzieży szansa na kontakt z profesjonalnym teatrem, ale nie tylko, dzięki warsztatom także na obycie się ze sceną, rozwój kreatywności, zamiłowania do teatru – przekonuje Izabela Dąbrowska, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Choroszczy.

Program działań:

20-26.06.2022 r. – Warsztaty Teatralne w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Choroszczy
26.06.2022 r. – Premiera spektaklu MIKROKOSMOS w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Choroszczy

Mini objazd teatralny MIKROKOSMOS:

28.06.2022 r. – Topilec (Parafia św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu – scena teatralna w stodole)
29.06.2022 r. – Knyszyn (Knyszyński Ośrodek Kultury)
30.06.2022 r. – Supraśl (Akademia Supraska)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny