Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty pisania ikon i malowania aniołów. Muzeum ikon zaprasza.

Natalia Suchocka [email protected] tel. 85 748 95 18
Uczestnicy warsztatów podczas malowania. Zajęcia rozpoczynają się od poszukiwań wizerunków aniołów na ikonach i ściennych malowidłach.
Uczestnicy warsztatów podczas malowania. Zajęcia rozpoczynają się od poszukiwań wizerunków aniołów na ikonach i ściennych malowidłach. fot. Wojciech Wojtkielewicz
Na początku były ikony. Teraz supraskie muzeum wzbogaca swoją ofertę o warsztaty z aniołami. Chętni nauczą się je rozpoznawać i malować w różnych technikach.

Coraz więcej osób odwiedza naszą placówkę, dlatego staramy się zaspokoić oczekiwania zarówno starszych, jak i tych młodszych turystów - mówi Katarzyna Skibińska z Muzeum Ikon w Supraślu.

Dotychczas, wszyscy odwiedzający muzeum mogli uczestniczyć w warsztatach pisania ikon. Pracownicy mają także inne pomysły.

- Na razie prowadzimy projekt pod hasłem: Ile mamy chórów anielskich - wyjaśnia Katarzyna Skibińska.
Najnowsze warsztaty to gratka dla miłośników skrzydlatych postaci. Zajęcia rozpoczynają się od poszukiwań wizerunków aniołów na ikonach i ściennych malowidłach.

Uczestnicy dowiadują się, jakie są zadania poszczególnych postaci, a przy okazji poznają fragmenty Pisma Świętego. Później, na podstawie zgromadzonych informacji, malują anioły za pomocą tempery kredek akwarelowych.

- To naprawdę świetna zabawa - zachęca Tosia Pniewska z Warszawy, pokazując swojego kolorowego aniołka.

- Te zajęcia sprawiły, że na moment powróciłam do krainy dzieciństwa - zachwyca się Gabriela Grzegórska z okolic Wrocławia.

- Nigdy nie myślałam, że anioły mogą być tak różnorodne - dodaje Gabriela Olszańska, nauczycielka z Łomży.

"Artysta z katakumb" to z kolei propozycja dla wszystkich, którzy są zainteresowani malarstwem wczesnochrześcijańskim. - Sztuka tego okresu obfituje w wiele zagadkowych symboli - mówi Katarzyna Skibińska. - My postaramy się je wyjaśnić. Ryba, dobry pasterz, orantka - to znaki, które nie każdy rozumie. Mimo że są tak charakterystyczne dla tego rodzaju malarstwa.

A to jeszcze nie koniec pomysłów muzealników. W sali św. Niny, organizowane będą zajęcia, na których zostanie omówiona symbolika świątyni prawosławnej.

- Niewykluczone, że podczas warsztatów każdy ich uczestnik będzie mógł zrobić swój własny ikonostas - zdradza Katarzyna Skibińska.

Wkrótce ma powstać też informator kulturalny Muzeum Ikon, w którym będą zawarte m.in. informacje na temat różnych akcji organizowanych przez placówkę.

Przy ul. Klasztornej 1 zainteresowani mogą też korzystać ze stałej oferty kulturalnej: warsztatów pisania ikon oraz "Dnia w muzeum". Należy jednak wcześniej zarezerwować miejsca. Koszt warsztatów: 10 zł (w grupie) lub 20 zł (indywidualnie).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny