Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty i spotkania z lokalną społecznością w ramach projektu Wody odbicia - “Engram” ożywia zapomniane

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
W ramach projektu „Wody odbicia” odbyły się warsztaty z młodzieżą. Uczestnicy spotkania poznali obrzędy związane z wodą, ale i  dokumentację badań terenowych, które udało się zrealizować pomysłodawcom.
W ramach projektu „Wody odbicia” odbyły się warsztaty z młodzieżą. Uczestnicy spotkania poznali obrzędy związane z wodą, ale i dokumentację badań terenowych, które udało się zrealizować pomysłodawcom. mat. organizatora
Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej “Engram” zaprasza na spotkania podsumowujące realizację projektu “Wody odbicia”. Po warsztatach, przyszedł czas na zaprezentowanie efektów współpracy artystów, badaczy oraz lokalnych społeczności, którzy za cel postawili sobie, ocalenie od zapomnienia tradycji i obrzędów wciąż kultywowanych na terenie województwa podlaskiego.

Czego dotyczy projekt?

W ramach zadania “Wody odbicia” przeprowadzone zostały badania terenowe na obszarze województwa podlaskiego: w Wodziłkach, Osowcu, Lipsku i na Grabarce. Badania zrealizował Krzysztof Snarski - kulturoznawca, kierownik Działu Etnografii Muzeum Okręgowego w Suwałkach, badacz i popularyzator historii i kultury regionu Suwalszczyzny i Podlasia.

Jak podkreślił Krzysztof Snarski badania dotyczyły roli, symboliki i znaczenia wody w kulturze ludowej.

- Staraliśmy się dotrzeć do wybranej grupy najstarszych mieszkańców wsi, pamiętających zwyczaje związane z wodą. Zaproponowana cezura czasowa, sięgająca okresu sprzed drugiej wojny światowej, pozwoliła nam na zgromadzenie poszukiwanych informacji i przeprowadzenie analizy porównawczej w celu wykazania zmiany kulturowej - powiedział.

Dodał, że punktem odniesienia, jak również treścią kontrolną, były materiały archiwalne zgromadzone w Archiwum Dokumentacji Pogranicza w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, a także archiwach prywatnych.

- W rezultacie powstało swoiste odbicie - niczym w wodzie - dwóch obrazów podobnych w warstwie zewnętrznej, a różnych na poziomie intencji ich wytworzenia - ocenił Krzysztof Snarski.

Co jeszcze zaplanowano w ramach projektu?

Kolejnym etapem zadania były warsztaty i spotkania z lokalną społecznością: w Dąbrowie Białostockiej – mieście położonym w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz w Boćkach i Bielsku Podlaskim. Warsztaty prowadzili: Marcin Lićwinko, Krzysztof Snarski oraz Krzysztof Kiziewicz.

W najbliższą środę, 12 października, o godz. 11.45 odbędzie się pierwsze spotkanie podsumowujące projekt “Wody odbicia” - w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej.

Tego samego dnia, o godz. 14.00 twórcy spotkają się z mieszkańcami Suwałk - w Muzeum Okręgowym.

W czwartek, 13 października, twórcy odwiedzą Boćki, natomiast ostatnie ze spotkań odbędzie się w sobotę, 15 października, o godz. 11.30 w Bielsku Podlaskim - w siedzibie Stowarzyszenia Kreatywny Bielsk Podlaski.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022. Partnerami zadania są m.in. Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny