Warszawskie lotnisko w elicie europejskich portów lotniczych

Materiał informacyjny PPL
Lotnisko Chopina dołączyło do europejskiej elity portów, które posiadają pełny system A-CDM. Pomaga on w przyspieszeniu obsługi samolotów na lotniskach i lepszym planowaniu ruchu powietrznego w Europie.

Międzynarodowy system A-CDM (Airport Collaborative Decision Making), wdrożony na Lotnisku Chopina, to zbiór procedur zapewniających szybką i niezakłóconą wymianę informacji między służbami ruchu lotniczego, agentami obsługi naziemnej oraz przewoźnikami lotniczymi. Lepsza koordynacja ich pracy przyczyni się do skrócenia czasu obsługi samolotów i tym samym ich pobytu na lotnisku. To oznacza, że będzie można lepiej wykorzystać przepustowość Okęcia.

Dane z Warszawy będą przekazywane do unijnego systemu obsługiwanego przez EUROCONTROL - Network Manager, który ustala regulacje ruchu powietrznego na terenie Unii Europejskiej. Na podstawie danych przetworzonych z lotnisk mających A-CDM, EUROCONTROL- NM wyznacza sloty, czyli okienka czasowe, w których samoloty startują i punktualnie docierają do lotniska docelowego. Jeśli trzeba, można wylot danego samolotu tak wyznaczyć, żeby uniknąć „korków” w powietrzu, a pasażerom zapewnić jak najkrótszy czas oczekiwania na przesiadkę.

- System A-CDM to przede wszystkim korzyści dla pasażerów, korzystających z Lotniska Chopina, gdyż będą oni mogli lepiej planować swoją podróż. Powinien się dzięki niemu skrócić się czas oczekiwania na lot. Wzrośnie również bezpieczeństwo lotów – argumentuje Piotr Rudzki, rzecznik Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” (PPL). To właśnie PPL, we współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, Welcome Airport Services, LOT i LS Airport Services, wdrożyło A-CDM na Lotnisku Chopina.

Piotr Rudzki dodaje, że korzyści z nowego rozwiązania odniosą także linie lotnicze w postaci zmniejszenia kosztów operacyjnych (spadek zużycia paliwa, bardziej optymalne wykorzystanie samolotów) i firmy zajmujące się obsługą statków powietrznych i zarządzaniem przestrzenią powietrzną. A-CDM przyczyni się też do ograniczenia emisji przez samoloty gazów szkodliwych dla środowiska naturalnego i hałasu, co jest jednym z priorytetów branży lotniczej. – Samoloty nie będą musiały długo stać z włączonymi silnikami, czekając na zezwolenie na start. Zaś dzięki lepszemu planowaniu slotów unikną krążenia nad lotniskami w oczekiwaniu na lądowanie – wyjaśnia Piotr Rudzki.

- Uruchomienie A-CDM w Warszawie to olbrzymi skok technologiczny. Rozpoczęcie ciągłej pracy operacyjnej A-CDM znacząco poprawi atrakcyjność lotniska w Warszawie w światowym rankingu. Uruchomienie tej procedury przełoży się na większą precyzję oraz przewidywalność, co z pewnością pozytywnie wpłynie na postrzeganie lotniska w Warszawie przez pasażerów – twierdzą zgodnie Andrzej Brzózka i Małgorzata Szkamruk - kierownicy Projektu IT A-CDM w Polskich Portach Lotniczych.

Materiał oryginalny: Warszawskie lotnisko w elicie europejskich portów lotniczych - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie