MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Abp Józef Guzdek na 10-leciu pontyfikatu papieża Franciszka. Metropolita białostocki wygłosił homilię w Świątyni Opatrzności Bożej

OPRAC.: PL>an
Metropolita białostocki Józef Guzdek na uroczystościach w w Świątyni Opatrzności Bożej
Metropolita białostocki Józef Guzdek na uroczystościach w w Świątyni Opatrzności Bożej Twitter EpiskopatNews
13 marca 2023 roku w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się uroczysta Msza św. sprawowana z udziałem Episkopatu Polski w 10. rocznicę wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W uroczystościach uczestniczył metropolita białostocki Józef Guzdek.

Msza św. za papieża Franciszka

Wczoraj (13.03) w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się uroczysta Msza święta z okazji 10. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który niebawem zakończy swoją misję dyplomatyczną w Polsce. W uroczystościach udział wzięli:

  • Episkopat Polski (w tym abp Jóżef Guzdek),
  • przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, rządu, władz samorządowych,
  • wysłannicy zgromadzeń zakonnych, wyższych uczelni,
  • przedstawiciele duchowieństwa innych wyznań,
  • wierni z całej Warszawy.

Zobacz także: Nieszpory ekumeniczne. Duchowni katoliccy, prawosławni i protestanccy na wspólnym nabożeństwie w kościele św. Stanisława w Białymstoku

Rozpoczynając liturgię metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział:
- Odprawiamy Mszę świętą w intencjach ważnych dla Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce, ludzi, papieża Franciszka, który od dziesięciu lat sprawuje posługę Piotrową w Kościele oraz nuncjusza apostolskiego w Polsce, który po sześciu latach posługi w naszej ojczyźnie kończy swój pobyt w Polsce.

W uroczystość tę zostały włączone także dwie niezwykle ważne intencje:

  • Pierwszą z nich jest modlitwa „za Ukrainę cierpiącą okrutnie od ponad roku – o rychły i sprawiedliwy pokój”
  • Drugą: „pokorna i wielka modlitwa o jednoznaczną postawę w dyskusji wokół ostatnich spraw związanych z atakiem na św. Jana Pawła II. Przecież to jest jednoznaczne uderzenie w jego osobę, w jego świętość i w Kościół”

– powiedział metropolita warszawski.

Homilia metropolity białostockiego w warszawskiej świątyni

Wygłoszona przez abpa Józefa Guzdka homilia przypomniała posłannictwo Kościoła, którego fundamentem była misja 12 apostołów. Metropolita białostocki podkreślił, że Piotr i każdy jego następca pełni rolę służebną. Kościół nie jest własnością Piotra i nie on go buduje. Tym budowniczym jest Jezus, który postawił Piotra na czele wspólnoty. Papież Franciszek, Piotr naszych czasów, przewodzi Kościołowi na wzór św. Pawła, który nigdy nie zabiegał o to, aby podobać się ludziom, ale Bogu.

- Ojciec Święty wiele razy podkreślał, że przepowiadanie Ewangelii nie jest neutralne. Chrześcijanie nie mogą pójść na kompromis z logiką świata, ale przeciwnie, powinni pozostać wierni Jezusowi, jedynemu Odkupicielowi człowieka i Jego nauce”
– dobitnie zaznaczył abp Guzdek.
– Franciszek z odwagą proroka głosi całą prawdę objawioną, przekonany, że walka o przyszłość Kościoła toczy się na płaszczyźnie prawdy.

Homilia arcybiskupa Józefa Guzdka, metropolity białostockiego:

– Tylko razem możemy stawić czoła najtrudniejszym wyzwaniom i kryzysom, jakich Kościół doświadcza. Wspierajmy go naszą modlitwą, aby z pomocą Ducha Świętego rozeznawał duszpasterskie potrzeby i wyzwania obecnego czasu, i kierował Kościołem zgodnie z wolą Bożą, w zmieniającym się nieustannie świecie – zwrócił się do wiernych metropolita białostocki.

Nuncjusza apostolski abp Salvatore Pennacchio kończy posługę w Polsce

Dobiega końca kadencja nuncjusza papieskiego w naszym kraju. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupowi Salvatore Pennacchio podziękował abp Stanisław Gądecki:

- Przywiozłeś do Polski skarb bogatego doświadczenia pracy na wielu placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. Z całego serca życzę, aby nowa misja rektora Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie przyniosła wiele duchowego dobra tym razem już nie dla tego czy owego kraju, ale dla całego Kościoła powszechnego.

Abp Pennaccchio wspierał pielgrzymkę papieża Franciszka do Polski. Brał udział w obchodach 1050-lecia chrztu Polski, odwiedziwszy wówczas wiele polskich parafii. Jego misja obfitowała w spotkania z wieloma ludźmi Kościoła, tak świeckimi, jak i duchownymi.

Źródło Centrum Opatrzności Bożej: Na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą… 10-lecie pontyfikatu Franciszka w Świątyni Opatrzności Bożej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny