MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wariant Delta – objawy koronawirusa z Indii. Sprawdź nietypowe symptomy infekcji! Czym są warianty Alfa, Beta, Gamma, Delta i inne mutacje?

Anna Rokicka-Żuk
Wariant Delta (VoC N.1.617.2) koronawirusa SARS-CoV-2, który po raz pierwszy wykryto w Indiach pod koniec 2020 r., stał się odmianą dominującą na całym świecie, a od sierpnia 2021 r. również w Polsce. Liczba przypadków zakażenia nową wersją patogenu szybko rośnie, ponieważ jest bardziej zaraźliwa od wcześniejszych i mniej podatna na działanie przeciwciał, które zwalczają wirusa w organizmie. W przeciwieństwie do innych wariantów budzących obawy WHO, tzw. VoCs, takich jak Alfa, Beta i Gamma, ten mutant wywołuje ciężkie symptomy i powikłania, nigdy wcześniej nie utożsamiane z COVID-19. Mogą one wystąpić obok typowych dolegliwości związanych z infekcją. Sprawdź, czym koronawirus Delta różni się od wcześniejszych wariantów i jakie są objawy zakażenia tą wersją! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Wariant Delta (VoC N.1.617.2) koronawirusa SARS-CoV-2, który po raz pierwszy wykryto w Indiach pod koniec 2020 r., stał się odmianą dominującą na całym świecie, a od sierpnia 2021 r. również w Polsce. Liczba przypadków zakażenia nową wersją patogenu szybko rośnie, ponieważ jest bardziej zaraźliwa od wcześniejszych i mniej podatna na działanie przeciwciał, które zwalczają wirusa w organizmie. W przeciwieństwie do innych wariantów budzących obawy WHO, tzw. VoCs, takich jak Alfa, Beta i Gamma, ten mutant wywołuje ciężkie symptomy i powikłania, nigdy wcześniej nie utożsamiane z COVID-19. Mogą one wystąpić obok typowych dolegliwości związanych z infekcją. Sprawdź, czym koronawirus Delta różni się od wcześniejszych wariantów i jakie są objawy zakażenia tą wersją! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. danciaba/123RF
Pochodzący z Indii wariant Delta stanowi obecnie główne zagrożenie w Europie. Odmiana ta jest bardziej zaraźliwa, budzi więc postrach na świecie. Obecnie Delta jest już typem dominującym również w Polsce. Wyjaśniamy, co czyni go tak groźnym – oraz dlaczego zmutowane wirusy SARS-CoV-2 noszą teraz nazwy takie jak Alfa, Beta, Gamma, Delta itp. Sprawdź, jak rozpoznać zakażenie „Deltą” – objawy koronawirusa tej odmiany są bowiem inne niż w przypadku jego wcześniejszych wariacji!

Koronawirus z Indii w Polsce

Nowy wariant koronawirusa przybył z Indii, i podobnie jak w przypadku wcześniejszych zmutowanych wersji do europejskich krajów rozprzestrzenił się poprzez Wielką Brytanię. Jak podaje WHO, przejmuje dominującą rolę i jest obecny praktycznie na całym świecie.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w dniu 30 lipca 2021 r. już 60 proc. zakażeń koronawirusem w kraju było spowodowane przez wariant Delta, a w ciągu tygodnia stanowił aż 80 proc. wykrytych przypadków.

Indyjski wariant Delta spowodował kolejną falę pandemii na świecie wcześniej niż zakładano. Stał się m.in. przyczyną powrotu pandemii do Chin, gdzie ognisko zakażeń rozprzestrzeniło się z Nankinu do 13 innych miast, a skala zakażeń sięga tej znanej z Wuhan.

Zobacz, jakie symptomy towarzyszą infekcji wariantem Delta koronawirusa!

Istnieje także wariant Delta Plus, który jest mutacją Delty i nie reaguje na dostępne leczenie za pomocą przeciwciał monoklonalnych. Pojawił się w Europie i został uznany za wariant budzący zainteresowanie w czerwcu 2021 r. Odkryto, że koronawirus odmiany Delta zyskał dodatkową mutację K417N białka kolca, którą po raz pierwszy odkryto w wariancie Beta, czyli południowoafrykańskim. Naukowcy zauważyli podobieństwo patogenu do koronawirusa MERS-CoV.

Według informacji CNN wykryto już ponad 200 przypadków zakażenia wariantem Delta Plus w kilkunastu krajach świata, m.in. Indiach, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Portugalii i Korei Południowej. Według danych WHO w Polsce to 9 przypadków, jednak nie zostały one potwierdzone w kraju.

Przeczytaj także:

Dlaczego akurat Delta? Nowe nazwy wariantów koronawirusa SARS-CoV-2

Pochodzący z Indii nowy wariant genetyczny koronawirusa SARS-CoV-2 oznaczono jako „Delta”, podczas gdy wcześniej był to N.1.617.2.

W oficjalnej nomenklaturze pojawiły się też inne warianty nazwane innymi literami greckiego alfabetu – Alfa, Beta, Gamma, Delta, Epsilon, Zeta, Eta, Teta, Jota, Kappa i Lambda.

Do niedawna nowe wersje koronawirusa nosiły oznaczenia literowo-cyfrowe, odnoszące się do miejsc mutacji w jego genomie. Były jednak nie tylko trudne do zapamiętania, ale też nieprecyzyjne, bo dla uproszczenie nadawano im obiegowe nazwy związane z krajem pochodzenia.

Nowych mutacji będzie przybywać, bo ten sposób wirus przystosowuje się do niekorzystnych dla niego warunków – w tym do stosowanych leków i szczepionek.

By ułatwić posługiwanie się nazwami wariantów oraz ich wymowę, 31 maja 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła następujące ustalenia dotyczące wariantów typu VoC oraz VoI:

Warianty budzące obawy (Variants of Concern, VoC):

 • Wariant Alfa – pierwszy przypadek udokumentowano w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2020 r. Alternatywne nazwy: B.1.1.7, a także GRY – wcześniej GR/501Y.V1 oraz 20I (V1).
 • Wariant Beta – najwcześniej wykryty w RPA w maju 2020 r. Nazwy: B.1.351; GH/501Y.V2; 20H (V2).
 • Wariant Gamma – według dostępnych danych pochodzi z Brazylii i wykryto go w listopadzie 2020 r. Nosi też nazwy: P.1; GR/501Y.V3; 20J (V3).
 • Wariant Delta – po raz pierwszy wykryto go w Indiach w październiku 2020 r. W kwietniu 2021 r. został uznany za wariant budzący zainteresowanie (VoI), a od 11 maja klasyfikuje się go jako VoC. Nosi też nazwy: B.1.617.2; G/478K.V1; 21A.
Trwa głosowanie...

Boisz się nowych mutacji koronawirusa?

Warianty budzące zainteresowanie (Variants of Interest, VoC):

 • Wariant Epsilon – wykryty w USA w maju 2020 r. (Inaczej: B.1.427/B.1.429; GH/452R.V1; 21C).
 • Wariant Zeta – wykryty w Brazylii w kwietniu 2020 r. (Inaczej: P.2; GR/484K.V2; 20B/S.484K).
 • Wariant Eta – wykryty w wielu krajach w grudniu 2020 r. (Inaczej: B.1.525; G/484K.V3; 21D).
 • Wariant Theta – wykryty na Filipinach w styczniu 2021 r. (Inaczej: P.3; GR/1092K.V1; 21E).
 • Wariant Jota – wykryty w USA w listopadzie 2020 r. Inaczej: (B.1.526; GH/253G.V1; 21F).
 • Wariant Kappa – wykryty w Indiach w październiku 2020 r. Inaczej: (B.1.617.1;G/452R.V3; 21B).
 • Wariant Lambda – wykryty w Peru w sierpniu 2020 r. (Inaczej: C.37; GR/452Q.V1; 20D).

Dowiedz się więcej na temat:

Czym różnią się warianty budzące obawy (VoC) od tych budzących zainteresowanie (VoI)?

Podział obserwowanych wariantów koronawirusa na dwie grupy wiąże się różnicami, jakie dotyczą jego zachowania w populacji.

Warianty budzące obawy (VoC) – są to wersje koronawirusa SARS-CoV-2, które spełniają wymogi definicji wariantów budzących zainteresowanie (VoC), a jednocześnie wykazujące następujące cechy:

 • zwiększona zdolność do rozprzestrzeniania się lub pogorszenie przebiegu pandemii, lub
 • zwiększona wirulencja (zdolność infekowania) lub zmiany w przebiegu choroby, lub
 • zmniejszona skuteczność środków ochrony zdrowia lub dostępnych metod diagnostycznych, szczepień, środków leczniczych.

Warianty budzące zainteresowanie (VoC) – to wersje koronawirusa, które w porównaniu z szczepem referencyjnym mają w swoim genomie szczególne mutacje skutkujące zmianami ich cech, przy czym zmiany te mogą być już rozpoznane lub może zachodzić takie podejrzenie. Jednocześnie:

 • zostały rozpoznane jako źródło transmisji infekcji w populacji lub powstanie ognisk choroby, lub
 • są uznane za VoI przez WHO w konsultacji z jego zespołem naukowców należących do WHO SARS-CoV-2 Virus Evolution Working Group.

Nowy wariant koronawirusa z Indii ma szczególnie niepokojące cechy. Jest nie tylko bardziej zaraźliwy, ale wywołuje też inne dolegliwości.

Sprawdź, jakie są objawy infekcji koronawirusem Delta!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny