Waloryzacja rent i emerytur 2019. Sprawdź, ile dostaniesz i od czego zależy ta kwota

Opr. EW
1 marca jak co roku wzrosną emerytury, renty oraz dodatki wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z podaną nową kwotą, a podwyższone świadczenie otrzyma w dotychczasowym terminie wypłaty.

Wszystkie świadczenia podlegają waloryzacji z urzędu, a jeżeli ich wypłata była wstrzymana - po jej przywróceniu.

Co to jest waloryzacja

- Wskaźnik, o który corocznie podwyższane są świadczenia emerytalno-rentowe, zależy od poziomu inflacji oraz realnego wzrostu płac w poprzednim roku kalendarzowym – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Waloryzacja świadczeń dokonywana jest zawsze 1 marca danego roku na podstawie wskaźnika ogłaszanego w lutym w drodze komunikatu ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

W tym roku od 1 marca emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową. Oznacza to, że każde świadczenie zwiększamy o taki sam procent, z zastrzeżeniem, że kwota podwyżki nie może być mniejsza niż 70 zł brutto.

Minimalną kwotę 70 zł brutto zyskają osoby, których świadczenie nie przekracza 2147 zł brutto. Natomiast wszystkie świadczenia powyżej tej kwoty zostaną przeliczone przy użyciu wskaźnika waloryzacji. Szacuje się, że w 2019 r. wskaźnik waloryzacji wyniesie aż 103,26 proc.

Uwaga: Osoby, które nie mają prawa do minimalnej emerytury, nie otrzymają gwarantowanej podwyżki 70 zł, ich świadczenie zostanie przeliczone przy użyciu wskaźnika waloryzacji. Niezbędnym warunkiem decydującym o prawie do minimalnego świadczenia emerytalnego jest udowodnienie odpowiedniego stażu pracy: kobiety 20 lat składkowych i nieskładkowych, mężczyźni - 25 lat składkowych i nieskładkowych.

Co to jest wskaźnik waloryzacji

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, który jest zwiększany o co najmniej 20 % realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych jest liczony ogółem, albo tylko dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów.

Jakie świadczenia podlegają waloryzacji

Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2019 r. Natomiast jeżeli wypłata świadczenia jest wstrzymana (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub w związku z kontynuowaniem zatrudnienia bez rozwiązania stosunku pracy), świadczenie zostanie zwaloryzowane z chwilą podjęcia jego wypłaty.

Od 1 marca wzrosną także najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe

  • emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna, renta socjalna wzrosną z kwoty 1029,80 zł brutto do 1100zł brutto (o 70,20 zł)
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy z 772,35 zł brutto do 825 zł brutto (o 52,65 zł)
  • w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy, gwarantowana minimalna podwyżka z tytułu waloryzacji wyniesie 52,50 zł brutto
  • w przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota z tytułu waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż połowa kwoty waloryzacji, tj. 35 zł.
  • w przypadku kobiet pobierających okresowe emerytury kapitałowe, regulacje ustawy przewidują proporcjonalny podział minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia w stosunku do wysokości emerytury z FUS i wysokości okresowej emerytury kapitałowej w łącznej kwocie tych emerytur.

Wzrośnie również kwota świadczenia przedemerytalnego z 1070,99 zł do 1140,99 zł brutto.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent na przestrzeni lat

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 roku był wyższy niż w 2017 roku i wynosił 2,98%. W marcu 2017 emerytury i reny wzrosły zaledwie o 0,44%, przy czym rząd zwaloryzował najniższe świadczenia o 10 zł. W 2016 roku waloryzacja wynosiła 0,24%. Wtedy rząd wprowadził jednorazowy dodatek - od 50 do 400 zł. Z kolei w 2015 roku waloryzację procentową zastąpiła procentowo-kwotowa – minimum 36 zł. W 2014 roku waloryzacja wynosiła 1,6%. Ciekawostką jest rok 2012, kiedy to waloryzacja była kwotowa – 71 zł dla każdego świadczeniobiorcy.

Czytaj także: Najwyższa emerytura w Podlaskim? Prawie 15 tys. zł. Ale po zmianie wieku emerytalnego średnie emerytury są niższe. Dane ZUS

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie