Waloryzacja emerytur: 17.02.2020 r. Znamy ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur. Sejm ostatecznie uchwalił trzynastki

Zbigniew Biskupski AIP
Wyższą podwyżkę niż wynikającą z prognozowanego wskaźnika 103,24 proc. otrzyma ok. 6,2 mln emerytów i rencistów. Są to osoby, których świadczenie nie przekracza 2160,49 zł brutto. Tomasz Hołod / Polska Press
Sejm w czwartek 13 lutego ostatecznie uchwalił ustawę o trzynastkach dla emerytów i wszystko co dotyczy pieniędzy dla emerytów i rencistów jest już jasne i zatwierdzone prawem. Ale najważniejsza dla większości emerytów kwestia dotyczy waloryzacji emerytur w 2020 r. Wiadomo, że minimalna będzie teraz wynosić 1 200 zł, najniższe wzrosną o 70 zł miesięcznie, ale reszta wzrośnie o wskaźnik waloryzacji. Rząd zakładał, że wyniesie on 3,24 proc. Ostatecznie jest aż 3,56 proc., a wszystko przez wyższą inflację!

Oznacza to, że emerytury obecnie wynoszące od 1 000 do 1200 wzrosną do 1 200 zł – bo taka jest najniższa emerytura, od 1200 do ok. 1900 zł wzrosną od marca co miesiąc równo o 70 zł. Wyższe niż wynoszące obecnie 1900 zł brutto waloryzowane będą wskaźnikiem 3,56 proc.

W czwartek 6 lutego na czwartym posiedzenie Senatu bieżącej kadencji Senatu przedmiotem obrad była ustawa o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. W dyskusji nie zgłoszono nowych wniosków o charakterze legislacyjnym – ustawa została przyjęta i skierowana do podpisu do prezydenta.
Inny natomiast los spotkał ustawy regulującą waloryzację, w tym podwyższenie minimalnych emerytur. Senat wniósł do niej osiem poprawek, zgodnie więc z zasadami stanowienia prawa w Polsce ustawa musi ponownie być uchwalone przez Sejm.

Podwyżka najniższych emerytur i waloryzacja

Dla najuboższych ważne dwie informacje: najniższa emerytura wzrośnie od 1 marca z 1 100 zł do 1 200 zł. Wszyscy emeryci - a nie tylko najubożsi, jak pojawiały się projekty w debacie przed przyjęciem projektu ustawy - dostaną tak zwaną trzynastkę, dokładnie tyle ile wynosić będzie najniższa emerytura czyli 1 200 zł. Większość otrzyma ją wraz z waloryzacją stałej emerytury, w marcu 2020 r.

Rząd zdecydował, że od marca 2020 r. waloryzacja emerytur i rent nie będzie mniejsza niż 70 zł brutto. Wzrosną także najniższe świadczenia emerytalno-rentowe.

Waloryzacja emerytur nie o 3,24 proc., ale o 3,56 proc.

Rada Ministrów przyjęła projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
Przygotowując ustawę o waloryzacji emerytur w 2020 r. rząd szacował, że od 1 marca 2020 r. wszystkie emerytury i renty wzrosną o 3,24 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł brutto.
Wyższą podwyżkę niż wynikającą z prognozowanego wskaźnika 103,24 proc. otrzymać miało ok. 6,2 mln emerytów i rencistów. Miały to być osoby, których świadczenie nie przekracza do lutego 2020 r, 2160,49 zł brutto.
Ponieważ jednak inflacja była wyższa niż zakładano, ostateczny, nie prognozowany przez rząd, wskaźnik waloryzacji musi być wyższy. Ostatecznie wynosi 3,56 proc.
Oznacza to, że emerytury obecnie wynoszące od 1 000 do 1200 wzrosną do 1 200 zł – bo taka jest najniższa emerytura, od 1200 do ok. 1900 zł wzrosną od marca co miesiąc równo o 70 zł. Wyższe niż wynoszące obecnie 1900 zł brutto waloryzowane będą wskaźnikiem 3,56 proc. I tak dla przykładu emerytura w wysokości 2 000 zł obecnie wzrośnie do 2 071,2 zł. Wynosząca zaś 4 000 zł do 4142,4 zł.
Oznacza to też, że waloryzacja procentowa obejmie więcej niż zakładane 6,2 mln emerytów. Może być ich nawet o milion więcej.

Wszystko o urlopach wypoczynkowych 2020 według zasad obowiązujących w tym momencie:
kiedy możesz skorzystać po raz pierwszy z urlopu rozpoczynając pracę,
co wlicza się do podstawy wymiaru
kiedy i jak pracodawca może zmienić termin urlopu
jak się wylicza wynagrodzenie za czas urlopu
kto i na jakich zasadach ma prawo do urlopu bezpłatnego
urlop szkoleniowy zwolnienia od pracy
i wiele innych kwestii
PO PROSTU KLIKNIJ W TEN TEKST A DOWIESZ SIĘ WSZYSTKIEGO

 • Wzrosną także najniższe emerytury i renty:
 • do 1200 zł (wzrost z 1100 zł) w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej;
 • do 900 zł (wzrost z 825 zł) w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone procentowym wskaźnikiem waloryzacji.

Łączny koszt proponowanych rozwiązań wyniesie 9,1 mld zł.

W latach 2016-2020 wzrost najniższych świadczeń dla emerytów i rencistów wyniesie 36 proc.

Trzynastka dla emerytów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Przed nami już trzecia niedziela lutego - czy można 16 lutego w niedzielę zrobić zakupy we wszystkich sklepach, czy też obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Gdzie można zrobić zakupy 16 lutego? Kiedy są niedziele handlowe w całym 2020 roku - lista. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

W poniedziałek 23 grudnia 2019 r. rząd zdecydował, że dodatkowe świadczenie dla wszystkich emerytów i rencistów (tzw. „13” emerytura) będzie wypłacane corocznie. Rozwiązanie to jest realizacją obietnicy złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego w expose.

W czwartek 13 lutego Sejm uchwalił ostateczną likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych. Pieniądze przejdą na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS. Za przekazanie do IKE rząd pobierze wysoką opłatę. Ile? Który wariant lepiej wybrać? Kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

W kwietniu 2020 r. emeryci i renciści otrzymają dodatkowo 1200 zł brutto (nieliczne osoby dostaną to świadczenie w maju 2020 r.).

Pieniądze zostaną wypłacone automatycznie, bez żadnych formalności.
Wypłata odbędzie się bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.
„13” emeryturę otrzyma ok. 9,8 mln emerytów i rencistów. Koszt wypłaty dodatkowego świadczenia w 2020 r. wyniesie ok. 11,7 mld zł.

 • Trzynastkę otrzymają osoby uprawnione do:
 • emerytur i rent w systemie powszechnym,
 • emerytur i rent rolników,
 • emerytur i rent służb mundurowych,
 • emerytur pomostowych,
 • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
 • rent socjalnych,
 • rent strukturalnych,
 • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych,
 • rodzicielskich świadczeń uzupełniających,
 • rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Sejm uchwalił

W czwartek 9 stycznia Sejm przyjął rządową ustawę gwarantującej coroczną wypłatę dodatkowego świadczenia dla wszystkich emerytów i rencistów. W tym roku na tzw. trzynastą emeryturę przeznaczone zostanie łącznie 11,75 mld złotych.
Trzynasta emerytura została wypłacona po raz pierwszy w 2019 r. Wsparcie otrzymało łącznie ok. 9,8 mln osób. Rząd proponuje, żeby od 2020 r. trzynasta emerytura była rozwiązaniem stałym, wypłacanym corocznie.

„To zobowiązanie do zapewnienia wielowymiarowo pojmowanego bezpieczeństwa obywateli Rzeczypospolitej. To jest bardzo dobra wiadomość, bo jest to wyraz solidarności międzypokoleniowej i solidarności, która sprawia, że los blisko 10 mln emerytów i rencistów będzie lepszy, będzie poprawiony” – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, ustawa „jest propozycją bez precedensu, ponieważ dotyczy ona nie tylko całego państwa polskiego (...), ale dotyczy osób nam szczególnie bliskich - naszych rodziców, babć, dziadków” – dodał premier.

W czwartek 13 lutego Sejm uchwalił ostateczną likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych. Pieniądze przejdą na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS. Za przekazanie do IKE rząd pobierze wysoką opłatę. Ile? Który wariant lepiej wybrać? Kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

Szczegóły projektu
Z ustawy wynika, że na dodatkowe świadczenia w 2020 roku przeznaczone zostanie 11,75 mld zł. Wsparcie otrzyma ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Świadczenie będzie wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. Rządowa propozycja zakłada, że w 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Proponowane rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, w takiej formie, w jakiej pobierana jest obecnie emerytura. Z kwoty świadczenia nie będą też dokonywane potrącenia i egzekucje, świadczenie nie będzie też wliczane do dochodu.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Materiał oryginalny: Waloryzacja emerytur: 17.02.2020 r. Znamy ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur. Sejm ostatecznie uchwalił trzynastki - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 242

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kok
2 lutego, 11:41, B.:

Uważam, że skandalem jest premiowanie 6 mln nierobów. Jak nie pracowali to nie mają. Powinno być procentowo, zgodnie ze wskaźnikiem inflacji dla wszystkich. Choćby dali mi piętnastą emeryturę, mojego głosu i tak nie dostaną.

2 lutego, 11:54, Gość:

Jeśli masz odrobinę honoru to oddaj a bierzesz i plójesz widać że z tobą jest coś nie tak posrany dziadu.

To dzieci nazywasz nierobami palancie.

G
Gość

A o ile tysięcy wzrosną emerytury rządzących belzebubów ? też o 70 zł. ?

M
Memeryt

Tęsknię za PO i waloryzacjami po 2,60zł. To było coś, teraz to guano. 😖

O
Obywatel
3 lutego, 8:15, Krzysztof:

A kiedy uchwałą emerytury stażowe. Emerytury stażowe były obiecane i co gdzie one są. Gdzie to spełnianie obietnicy wyborczej. Nie ma pieniędzy Mam pomysł żeby zmniejszyć koszty. Niech przyszli emeryci zjedzą bezrobotnych. Im więcej tym lepiej dla mnie. Po drugie zabrać dotacje na te wszystkie partie polityczne. Po trzecie niech każdy płaci na ZUS między innymi sędziowie, prokuratura, mundurowi. Wprowadzenie emerytury stażowej. A nie że pójdzie na emeryturę pracując zaledwie kilka lat. Uszczelnić wydatki a nie patrzeć skąd wziąć czy podnosić podatki.I nikt nam nic nie DAJE emerytury wypracowaliśmy sobie sami. A emerytury powinny być tylko stażowe a nie żaden wiek emerytalny. Całe życie przesiedzi na zasiłkach 65 roku życia będą brać emeryturę taką jak ja po 40 latach pracy.

3 lutego, 14:22, Gość:

To prawda, brawo !!!!!

4 lutego, 13:28, Gość:

temat emerytur stażowych ruszy przed wyborami w maju, to będzie kiełbasa przedwyborcza bo już teraz boją się że przegrali, już naród ma dość utrzymywania patologii

15 lutego, 17:13, Gość:

Jasne że dla takich jak ty , i im POdobnych zawsze było wam lepiej jak tusek i jego szajka dała wam po 7 zl. rewaloryzacji , a kierownik miał sprowadzane cygara po 50 pln. za. 1 sztukę !!!

Jest stażowe, tylko że im mniejszy staż pracy tym wyższa waloryzacja. Sorry, taki kraj

G
Gość
3 lutego, 8:15, Krzysztof:

A kiedy uchwałą emerytury stażowe. Emerytury stażowe były obiecane i co gdzie one są. Gdzie to spełnianie obietnicy wyborczej. Nie ma pieniędzy Mam pomysł żeby zmniejszyć koszty. Niech przyszli emeryci zjedzą bezrobotnych. Im więcej tym lepiej dla mnie. Po drugie zabrać dotacje na te wszystkie partie polityczne. Po trzecie niech każdy płaci na ZUS między innymi sędziowie, prokuratura, mundurowi. Wprowadzenie emerytury stażowej. A nie że pójdzie na emeryturę pracując zaledwie kilka lat. Uszczelnić wydatki a nie patrzeć skąd wziąć czy podnosić podatki.I nikt nam nic nie DAJE emerytury wypracowaliśmy sobie sami. A emerytury powinny być tylko stażowe a nie żaden wiek emerytalny. Całe życie przesiedzi na zasiłkach 65 roku życia będą brać emeryturę taką jak ja po 40 latach pracy.

3 lutego, 14:22, Gość:

To prawda, brawo !!!!!

4 lutego, 13:28, Gość:

temat emerytur stażowych ruszy przed wyborami w maju, to będzie kiełbasa przedwyborcza bo już teraz boją się że przegrali, już naród ma dość utrzymywania patologii

Jasne że dla takich jak ty , i im POdobnych zawsze było wam lepiej jak tusek i jego szajka dała wam po 7 zl. rewaloryzacji , a kierownik miał sprowadzane cygara po 50 pln. za. 1 sztukę !!!

G
Gość
15 lutego, 11:31, gość:

aż 3.56 gdy inflacja ponad 4.0.Kit taki może Matouszek wciskać tylko tym z sekty PIS.

Oprócz tego jeszcze poad 70 zł miesięcznie z 13-tki 'gościu'.

G
Gość

Oczekujemy zwrotu naszych podatków w całości a nie paru groszy . I wmawia się nam ze ząd nam daje. Reszta naszych poatków idzie na nierobów.

g
gość

aż 3.56 gdy inflacja ponad 4.0.Kit taki może Matouszek wciskać tylko tym z sekty PIS.

G
Gość
3 lutego, 8:15, Krzysztof:

A kiedy uchwałą emerytury stażowe. Emerytury stażowe były obiecane i co gdzie one są. Gdzie to spełnianie obietnicy wyborczej. Nie ma pieniędzy Mam pomysł żeby zmniejszyć koszty. Niech przyszli emeryci zjedzą bezrobotnych. Im więcej tym lepiej dla mnie. Po drugie zabrać dotacje na te wszystkie partie polityczne. Po trzecie niech każdy płaci na ZUS między innymi sędziowie, prokuratura, mundurowi. Wprowadzenie emerytury stażowej. A nie że pójdzie na emeryturę pracując zaledwie kilka lat. Uszczelnić wydatki a nie patrzeć skąd wziąć czy podnosić podatki.I nikt nam nic nie DAJE emerytury wypracowaliśmy sobie sami. A emerytury powinny być tylko stażowe a nie żaden wiek emerytalny. Całe życie przesiedzi na zasiłkach 65 roku życia będą brać emeryturę taką jak ja po 40 latach pracy.

3 lutego, 14:22, Gość:

To prawda, brawo !!!!!

4 lutego, 13:28, Gość:

temat emerytur stażowych ruszy przed wyborami w maju, to będzie kiełbasa przedwyborcza bo już teraz boją się że przegrali, już naród ma dość utrzymywania patologii

14 lutego, 11:03, Gość:

Prawda. Zgadzam się w całej rozciągłości. Pracowałam 40 lat i biorę emeryturę taką samą jak Ci co popracowali parę lat przed emeryturą. Nie wiem, czy nie lepiej byłoby ustalić jednakową kwotę bazową dla wszystkich a resztę emerytury stanowiłaby kwota uzyskana od przepracowanego stażu pracy.

Tak powinno być

G
Gość
3 lutego, 8:15, Krzysztof:

A kiedy uchwałą emerytury stażowe. Emerytury stażowe były obiecane i co gdzie one są. Gdzie to spełnianie obietnicy wyborczej. Nie ma pieniędzy Mam pomysł żeby zmniejszyć koszty. Niech przyszli emeryci zjedzą bezrobotnych. Im więcej tym lepiej dla mnie. Po drugie zabrać dotacje na te wszystkie partie polityczne. Po trzecie niech każdy płaci na ZUS między innymi sędziowie, prokuratura, mundurowi. Wprowadzenie emerytury stażowej. A nie że pójdzie na emeryturę pracując zaledwie kilka lat. Uszczelnić wydatki a nie patrzeć skąd wziąć czy podnosić podatki.I nikt nam nic nie DAJE emerytury wypracowaliśmy sobie sami. A emerytury powinny być tylko stażowe a nie żaden wiek emerytalny. Całe życie przesiedzi na zasiłkach 65 roku życia będą brać emeryturę taką jak ja po 40 latach pracy.

3 lutego, 14:22, Gość:

To prawda, brawo !!!!!

4 lutego, 13:28, Gość:

temat emerytur stażowych ruszy przed wyborami w maju, to będzie kiełbasa przedwyborcza bo już teraz boją się że przegrali, już naród ma dość utrzymywania patologii

Prawda. Zgadzam się w całej rozciągłości. Pracowałam 40 lat i biorę emeryturę taką samą jak Ci co popracowali parę lat przed emeryturą. Nie wiem, czy nie lepiej byłoby ustalić jednakową kwotę bazową dla wszystkich a resztę emerytury stanowiłaby kwota uzyskana od przepracowanego stażu pracy.

G
Gość

Ciąg dalszy obiecanek cacanek Małego Prezesa Jarka! Tą podwyżkę już dawno zzarly podwyżki cen wszystkiego, towarów i usług! Radość dla gluptasow!

G
Gość
6 lutego, 20:35, Gość:

Kłamstwa PiSu o godnym życiu emerytów i rencistów ...

cepie,PO dało 5zł,i siedziałeś cicho jesteś cePOwaty gość !!!!

G
Gość

Kaczyński dostanie220zł netto a żebraki 27 zł nieroby darmozjady 500plus tak pis dba o patologie 500plus.

G
Gość

PiS nas zagłodzi bogatym emerytom dają więcej a biednym emerytom rencistom zlewki dbają tylko o nierobów darmozjadów 500plus .

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3