MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Walka o punkty przedszkolne w Barszczewie, Kruszewie, Klepaczach i Złotorii. Choroszcz chce odwołać się od decyzji wojewody!

Ramona Trzaskowska
Punkt przedszkolny Barszczewo
Punkt przedszkolny Barszczewo Wojciech Wojtkielewicz
W czerwcu Rada Miejska w Choroszczy podjęła uchwałę o powołaniu pięciu punktów przedszkolnych w Barszczewie oraz po jednym: w Klepaczach, Kruszewie i Złotorii. To funkcjonujące do tej pory filie przedszkola w Choroszczy. Wojewoda podlaski unieważnił jednak uchwałę i teraz Choroszcz będzie odwoływać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Czy filie przedszkola w Choroszczy są zagrożone?

Jak tłumaczy rzecznik wojewody podlaskiego Anna Dzierszko, uchwała Rady Miejskiej w Choroszczy została unieważniona, gdyż nie spełniała wszystkich niezbędnych wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej, które reguluje tryb i zasady tworzenia punktów przedszkolnych. Uchwała miała więc poważne błędy proceduralne i musiała zostać unieważniona w całości.

Wojewoda zwrócił uwagę, że nie określono warunków organizowania zajęć w czasie przekraczającym wymiar zajęć nauczania, wychowania i opieki. Nie określono też terminów przerw w pracy punktów. Według wojewody niezgodny z prawem jest też punkt, który daje możliwość skreślenia z zajęć wykraczających poza czas realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego dziecka realizującego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.

Przeczytaj też: 200 miejsc dla dzieci. Zakończyła się modernizacja przedszkola w Choroszczy

- Nie chcielibyśmy komentować decyzji wojewody wobec podjętej przez Radę Miejską uchwały - mówi Urszula Glińska, rzeczniczka burmistrza Choroszczy. Ale trudno nam zrozumieć fakt, że zakwestionowanych rzekomych kilka uchybień tego aktu prawnego determinuje stwierdzenie jego nieważności w całości. W tym świetle widać, że proces, który miał być jedynie zmianą korekcyjną, polegającą w gruncie rzeczy na zmianie nazw – z dotychczasowych oddziałów przedszkolnych na punkty przedszkolne - staje się karkołomną operacją.

Dlatego w czwartek (30 lipca) Rada Miejska będzie starała się przegłosować uchwałę, która pozwoli skierować skargę na decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Nie ma żadnego zagrożenia, że obecne zamiejscowe oddziały Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II przestaną funkcjonować. One nadal funkcjonują i będą działać. Dla pracowników, rodziców, a przede wszystkim dla dzieci nic się w tej materii nie zmienia - zapewnia Glińska.

Zobacz też: Żłobek w Choroszczy. 500 zł za 10-godzinny pobyt dziecka. Oto nasz drogi samorządowy żłobek

Zapotrzebowanie na zamiejscowe oddziały przedszkolne w gminie Choroszcz jest spore. W ubiegłym roku szkolnym do punktów przedszkolnych w Klepaczach, Złotorii, Kruszewie i Barszczewie uczęszczało 102 dzieci. Gmina ma też plany otwarcia nowego punktu oraz uruchomienie kolejnego przedszkola.

Jak mówi Urszula Glińska, do Urzędu Miejskiego w Choroszczy nie dotarły żadne głosy rodziców, którzy byliby zaniepokojeni zawirowaniami wokół punktów przedszkolnych.

O co w tym wszystkim chodzi?

- W naszej opinii, chodzi o pewne drobne proceduralne potyczki, które nie usprawiedliwiają unieważnienia uchwały w całości - mówi Urszula Glińska.

Sprawdź także: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Kleosin, Wasilków. Zabrakło miejsc w przedszkolach

Innego zdania jest rzeczniczka wojewody Anna Dzierszko, która podkreśla, że uchwała Rady Miejskiej w Choroszczy posiada znaczące wady prawne - jest niedostosowana do wytycznych Ministra Edukacji Narodowej.

O tym, jak zakończy się ta proceduralna bitwa o punkty przedszkolne, będziemy informować na bieżąco.

od 7 lat
Wideo

Najwięksi przegrani wyborów do Europarlamentu 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny