Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waliły Stacja: Konkurs Estetyczne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne (wideo)

Julita Januszkiewicz
ze wsi  Waliły Stacja, w gminie Gródek, zwyciężyli w konkursie na "Estetyczna i bezpieczna zagroda wiejska powiatu białostockiego".
ze wsi Waliły Stacja, w gminie Gródek, zwyciężyli w konkursie na "Estetyczna i bezpieczna zagroda wiejska powiatu białostockiego". Anatol Chomicz
Zwyciężyli Agnieszka i Marcin Wojcieszuk, ze wsi Waliły Stacja oraz Eugenia i Józef Gruszewscy z Nowosiółek. Rywalizowało osiemnaście gospodarstw.

- Ładne i schludne obejście to nasza wizytówka. Mamy altankę, - mówi Eugenia Gruszewska, ze wsi Nowosiółki, w gminie Gródek, która otrzymała nagrodę starosty powiatu białostockiego za zajęcie I miejsca w konkursie "Estetyczne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne powiatu białostockiego".

Pani Eugenia agroturystyką zajmuje się od dziesięciu lat. Tak postanowiła dorobić do nauczycielskiej pensji. Jak mówi, sezon trwa przez cały rok. Na wypoczynek u niej przyjeżdżają także zagraniczni goście

- To ludzie specyficzni. Nastawieni na wyciszenie, szukający spokoju. Przyciąga ich do nas wypoczynek na łonie natury. Zimą organizujemy też kuligi - mówi właścicielka. - Nasi goście do dyspozycji mają trzy dwuosobowe pokoje. Staramy się też, aby jedli oni zdrowo i smacznie. Naszą specjalnością jest ekologiczne, swojskie jadło: chleb, szynki, kiełbasy.

Natomiast pierwsze miejsce w konkursie "Estetyczna i bezpieczna zagroda wiejska powiatu białostockiego" przyznano Agnieszce i Marcinowi Wojcieszuk, ze wsi Waliły Stacja (gmina Gródek).

- W mojej pracy najważniejszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Na przykład używam maszyn z osłonami. Dbamy też o naszą posesję. Żona zajmuje się pielęgnacją ogrodu - mówi pan Marcin.

Tegoroczny laureat rolnictwem zajmuje się od dziesięciu lat. Odziedziczył wówczas po dziadkach gospodarstwo. Na początku miał dziesięć hektarów ziemi oraz czternaście krów.

Przez ten czas rozwinął swoje gospodarstwo. Teraz ma 70 ha ziemi, w tym 20 jest dzierżawionych. Uprawia na nich kukurydzę i zboża. W jego nowoczesnych oborach mieści się 110 krów.

- Rocznie produkuję 400 tysięcy litrów mleka, które następnie sprzedaję do grajewskiego Mlekpolu - dodaje.

Marcin Wojcieszuk nie spoczywa na laurach. Ciągle myśli jak unowocześnić swoje gospodarstwo. Dzięki unijnemu wsparciu kupił nowoczesne maszyny rolnicze. Gospodarz planuje też zwiększyć swoje stado. Najpierw jednak musi rozbudować jedną z obór.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny