Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waldemar Kocoń nie żyje. Śpiewał Uśmiechnij się mamo (wideo)

za Wikipedia
Waldemar Kocoń nie żyje
Waldemar Kocoń nie żyje Wikipedia
Waldemar Kocoń nie żyje. Piosenkarz walczył z białaczką. Jego największe przeboje to "Moje chryzantemy" oraz "Uśmiechnij się mamo".

Waldemar Kocoń był absolwentem średniej szkoły muzycznej w Warszawie (Wydział Estradowy pod kierunkiem Zbigniewa Rymarza). Debiutował w Klubie Studentów UW Hybrydy. Zdobył I nagrodę na Kiermaszu Piosenki Studenckiej (Wracaj, muz. J. Pilecki, sł. R. Bogdan, 1969).

Po zajęciu I miejsca w programie telewizyjnym Proszę dzwonić (1969) otrzymał propozycje współpracy z radiem, telewizją, Pagartem, Stołeczną Estradą, Polskimi Nagraniami. W 1971 roku zarejestrował debiutancki singel dla wytwórni Muza. Brał udział w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Związując się ze Studiem Piosenki ZAKR-u w warszawskim hotelu Bristol, W. Kocoń na kilka lat trafił pod wokalno-artystyczne skrzydła wybitnej śpiewaczki, reżysera i pedagoga Marii Fołtyn. Występował w największych salach koncertowych w Polsce, w Niemczech, w krajach byłego Związku Radzieckiego, w Bułgarii, byłej Czechosłowacji. Wielokrotnie wyjeżdżał na występy dla Polonii w USA i Kanadzie.

W listopadzie 1981 roku pojechał tam po raz szósty. Stan wojenny zastaje go w Nowym Jorku. Rok później zamieszkał w Chicago. Prowadził w ośrodkach polonijnych własny program One Man Show i własny program radiowy Kocoń przed północą (od 1991 roku). Poza owacyjnie przyjmowanymi występami dla Polonii, w repertuarze poszerzonym o światowe standardy czy utwory kompozytorów włoskich, hiszpańskich, rosyjskich, amerykańskich, jugosłowiańskich, W. Kocoń dał się poznać publiczności obcojęzycznej nie tylko w Ameryce, ale również w Kanadzie i Australii. Liczne polsko-amerykańskie recenzje były tego potwierdzeniem.

Wydał 16 płyt, m.in.: Waldemar Kocoń (1974), O samym sobie (1975), Wielki romans (1978), Znaki miłości (1995), Przeobrażenia (2000), Dla Ciebie Polsko, Tobie Ameryko (2002), Wyznania najcichsze (2004), Dla Ciebie Polsko (2006), Zagrożenia (2007).

Na wniosek artystów, twórców i producentów Polskiego Stowarzyszenia Estradowego otrzymał statuetkę Prometeusza za najwyższe osiągnięcia artystyczne i twórcze dla sztuki estradowej.

Po 19 latach powrócił do kraju. Poza występami czynnie działał na rzecz ochrony zwierząt, zwłaszcza dzikich kotów.

W "Gwiazdozbiorze Estrady Polskiej" Witold Filler napisał: "Kocoń przyciąga uwagę wyjątkową ekspresyjnością śpiewu, udaje mu się przy tym uniknąć kabotynizmu, tak częstego u piosenkarzy o jego potędze głosu. On tę potęgę jedynie sygnalizuje, by zaraz ukryć ją w ciepłym piano".

Waldemar Kocoń był wykonawcą pierwszej piosenki napisanej przez Ryszarda Rynkowskiego i zapisanej na płycie W tańcu zaczyna się miłość (słowa: Adam Kreczmar).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny