Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje w ciąży. Jak odpocząć i nie narazić dziecka

Redakcja
Dr Krzysztof Arciszewski
Dr Krzysztof Arciszewski
Przyszłe mamy nie powinny wybierać się w zbyt zimne i zbyt tropikalne zakątki świata - mówi dr Krzysztof Arciszewski.

Kiedy przyszła mama powinna zaplanować urlop?
dr n. med. Krzysztof Arciszewski, specjalista ginekologii i położnictwa z Polikliniki Arciszewscy: - Najlepszy czas na wakacyjny wyjazd wypada w drugim trymestrze ciąży. Wtedy kobieta odczuwa najmniej dolegliwości związanych ze zmianami zachodzącymi w jej organizmie. Nie oznacza to jednak, że w I i III trymestrze nie można nigdzie wyjeżdżać. Jednak należy mieć wtedy na uwadze, że samopoczucie kobiety może nie sprzyjać aktywnemu wypoczynkowi. W czasie ciąży warto jest wyjechać nawet na krótki urlop, aby odpocząć od codziennych obowiązków i stresu, które są męczące dla mamy i dziecka. Wakacje powinny być relaksujące oraz zapewnić bezpieczeństwo mamie i rozwijającemu się w jej brzuszku maleństwu.

Kto powinien zrezygnować z wyjazdów?
- Każda kobieta ciężarna powinna skonsultować plany podróży z lekarzem prowadzącym, aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do wyjazdu. Kobiety, które w czasie ciąży odczuwają silne bóle brzucha, mają skróconą szyjkę macicy, czy są zagrożone przedwczesnym porodem, powinny zrezygnować z jakichkolwiek wyjazdów, aby nie zwiększyć ryzyka poronienia.

W jakie miejsca nie powinna wyjeżdżać kobieta ciężarna?
- Wybór miejsca, w którym przyszła mama spędzi wakacje, ma duże znacznie. Należy dobrze się zastanowić, czy wybrana lokalizacja spełnia określone warunki, przez co sprzyja kobiecie ciężarnej. Przyszłe mamy nie powinny wybierać się ani w zbyt zimne, ani zbyt tropikalne zakątki świata. Podróże do egzotycznych krajów najczęściej wiążą się z koniecznością wykonania szczepień lub zażywania leków, np. przeciw malarii, które nie powinny być stosowane w czasie ciąży. W tropikach łatwiej też dochodzi do przegrzania organizmu, czy udaru słonecznego, które są bardzo groźne dla zdrowia dziecka i mogą wywołać nawet przedwczesny poród. Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy miejsce do którego się udajemy posiada łatwy dostęp do profesjonalnej opieki medycznej i zapewni nam szybką pomoc w razie problemów zdrowotnych. Miejsce, do którego wybiera się przyszła mama, nie powinno znajdować się na zbyt dużej wysokości. Niskie ciśnienie w położonych na kilku tysiącach metrów n.p.m. miejscowościach może powodować omdlenia, jak również nasilać objawy niedokrwistości, powodować wystąpienie skurczów, czy nawet doprowadzić do pęknięcia pęcherza płodowego i utraty płynu owodniowego, a tym samym do przedwczesnego porodu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny