Spis treści
Ile będą trwały wakacje 2023?
Wakacje 2023 rozpoczną się oficjalnie 24 czerwca, ale już w piątek 23 czerwca odbędzie się w szkołach uroczyste zakończenie roku szkolnego. Te terminy dotyczą szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tylko tegoroczni absolwenci szkół średnich teoretycznie mają wakacje od 28 kwietnia, jednak aż do 23 maja trwała maturalna sesja egzaminacyjna.
Oto ważne terminy dla wszystkich uczniów:
- zakończenie roku szkolnego – 23 czerwca,
- zakończenie roku szkolnego dla absolwentów szkół ponadpodstawowych było 29 kwietnia,
- zakończenie egzaminów maturalnych było 23 maja,
- zakończenie wakacji 2023 – 31 sierpnia.
Chociaż ostatni dzień przerwy letniej to czwartek 31 sierpnia, według kalendarza roku szkolnego 2023/2024 rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych rozpoczyna się jednak 4 września, i to wtedy uczniowie przychodzą na rozpoczęcie roku. Dlatego dla uczniów oznacza to wydłużony odpoczynek letni o trzy dni, dokładnie od piątku do niedzieli (1-3 września).
Ile wolnego latem dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych?
Wakacje dla większości uczniów trwają dwa pełne miesiące: lipiec i sierpień. Zazwyczaj rozpoczynają się już pod koniec czerwca. W tym roku przerwa wakacyjna potrwa od 24 czerwca do 31 sierpnia, co daje wraz z weekendami 69 dni wolnego! Po dodaniu trzech pierwszych dni września okazuje się, że uczniowie mają 72 dni wolne od nauki.
Wakacje 2023 dla absolwentów szkół średnich są najdłuższe w całej edukacji
Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych zakończył się wcześniej, tj. 28 kwietnia 2023. Teoretycznie absolwenci mogli weekendem majowym rozpocząć najdłuższe w swoim życiu, oficjalne wakacje. Ich dni wolne od nauki szkolnej to:
- maj – 31 dni,
- czerwiec – 30 dni,
- lipiec – 31 dni,
- sierpień – 31 dni,
- wrzesień – 30 dni.
To razem 153 dni! W praktyce ci, którzy podchodzili do egzaminów maturalnych pozostawali jeszcze w „szkolnym trybie” do 23 maja, który był ostatnim dniem matur 2023.
Ile trwa letnia przerwa akademicka?
Wakacje dla studentów trwają aż trzy miesiące. Od lipca do końca września. W tym czasie nie odbywają się już zajęcia i wykłady jednak w zależności od uczelni i harmonogramu sesji, egzaminy zaliczające rok akademicki mogą trwać nawet do połowy lipca.
Ci, którym się uda zaliczyć sesje wcześniej, zazwyczaj mają wolny cały lipiec, sierpień i wrzesień. Mogą łącznie liczyć na ok. 90 dni wolnego. Kolejny rok studiów rozpoczynają dopiero w październiku. Oczywiście studenci ostatnich semestrów, którzy piszą prace licencjackie i magisterskie muszą się liczyć z indywidualnym harmonogramem. Dla nich rok akademicki podobnie jak w przypadku absolwentów szkół średnich kończy się szybciej.
Czy przedszkolaki mają wakacje?
Publiczne przedszkola jako placówki niereferyjne pracują cały rok, niezależnie od ferii i wakacji. Jednak w większości przypadków placówki wnioskują o organizowanie przerwy w czasie wakacji. W tym czasie m.in. przeprowadzane są remonty.
Gmina ma wtedy obowiązek na czas przerwy wakacyjnej wyznaczyć przedszkole zastępcze dla dzieci. Zazwyczaj w placówkach oraz w gminie można z wyprzedzeniem sprawdzi harmonogram dyżurów przedszkoli w czasie wakacji i zapisać dziecko odpowiednio wcześnie.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?