Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2015 będą beztroskie i bezpieczne

Anna Kopeć [email protected]
Czwartek białostoccy harcerze spędzili w Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu. Tu uczyli się m.in. jak krzesać ogień czy produkować papier czerpany.
Czwartek białostoccy harcerze spędzili w Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu. Tu uczyli się m.in. jak krzesać ogień czy produkować papier czerpany. Andrzej Zgiet
Dla niektórych białostockich zuchów to pierwsze wakacje pod namiotem. Przed wyjazdem warto pamiętać o sprawdzeniu miejsca, do którego wysyłamy dzieci

Mamy świetną zabawę. Codziennie inne zajęcia, jeździmy na wycieczki, wieczorem ogniska. Takich zabaw nie znajdzie się w mieście pod blokiem - mówi Julka Chańko, 10-letnia harcerka z Białegostoku.

- To prawdziwa przygoda. Śpimy w namiotach, wiemy jak rozpalać ognisko bez użycia zapałek i jak nie zgubić się w lesie - opowiada 9-letni Bartek Paul.

Wakacje spędzają na obozie harcerskim w Borkach. Białostocka chorągiew ZHP w tym roku organizuje jeszcze 30 wyjazdów dla ok. 1500 osób. Harcerze pojadą m.in. do Fromborka, Jastarni, Rydzewa, Stańczyk czy w góry. Niektórzy zwiedzą także Pragę, Bratysławę i Drezno. Będą także trzy obozy żeglarskie.

- Każdy wyjazd mamy zaplanowany i zgłoszony u odpowiednich służb. Obozy na dziko są niedopuszczalne - mówi Andrzej Bajkowski komendant białostockiej chorągwi ZHP.

Aby dzieci mogły bezpiecznie bawić się, wypoczywać działa cały sztab ludzi - nie tylko opiekunów, którzy są na miejscu. Organizatorzy imprez turystycznych muszą zgłosić swoją działalność do kuratorium oświaty, urzędu marszałkowskiego i sanepidu.

- Obecnie z całego regionu zgłoszono 249 letnich turnusów, z których skorzysta prawie 3 tys. osób - mówi Józefa Jaworowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. - Dotąd skontrolowaliśmy 51 miejsc, nieprawidłowości pojawiły się na dwóch turnusach w powiecie augustowskim. Wystawiono tam mandaty.

Sanepid kontroluje przede wszystkim bazę lokalową, bezpieczeństwo żywieniowe i choroby wśród wczasowiczów. Także rodzice mogą sprawdzić miejsce, do którego wysyłają swoje pociechy. Na stronie men.gov.pl/rejestracja znajduje się ogólnopolska baza danych, w której znajdziemy informacje o lokalizacji wypoczynku czy liczbie uczestników.

Dobrym zwyczajem stało się kontrolowanie przez policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów, które wiozą dzieci i młodzież na wakacje. Taką potrzebę mogą zgłosić rodzice i organizatorzy wyjazdów. Lista nr telefonów do komend powiatowych i miejskich znajduje się na stronie www.podlaska.policja.gov.pl.

- Warto pamiętać, by w tym celu nie używać nr alarmowych 112 i 997. Taką kontrolę warto zgłosić przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem - radzi Bartosz Kajewski z zespołu prasowego podlaskiej policji. - Funkcjonariusze sprawdzają nie tylko stan techniczny pojazdu, ale też trzeźwość kierowców.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny