Spotkania z autorami
We wtorek (6.09) w Zmianie Klimatu spotkali się miłośnicy literatury, by słuchać opowieści Pauliny Siegień - etnografki, rosjoznawczyni i filolożki rosyjskiej, która kilkanaście lat temu trafiła do Kaliningradu.
To autorka książki "Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu" wydanej przez Wydawnictwo Czarne. Co działo się podczas pierwszego dnia festiwalu? Zapraszamy do galerii zdjęć.
Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest dr hab. Marek Kochanowski, z Wydziału Filologicznego UwB. Jak zapewnił odbędzie się wiele spotkań z pisarzami oraz ekspertami.
- Staramy się planować festiwal tak, by dotyczył bieżących wydarzeń. Wschód i Ukraina zdominowały tegoroczną edycję. Stąd poprzez barwy plakatu nawiązujemy do wojny w Ukrainie. Poza tym większość zaproszonych autorów to są pisarze, dziennikarze, reportażyści, którzy dotykają również tego tematu – powiedział dr hab. Marek Kochanowski, ze Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów.
Wydarzeniu towarzyszyć będą nowości, premiery, gorące dyskusje.
- Na festiwal zapraszamy miłośników literatury, ale też osoby, które nie czytają lub nie znają tych autorów. Bywa, że po spotkaniu, pod wpływem dyskusji, emocji, uczestnicy kupują książki – dodał Kochanowski.
Co jeszcze przygotowano w ramach wydarzenia?
We środę (7.09) odbędzie się spotkanie autorskie z Tomaszem Różyckim - poetą, tłumaczem, romanistą, eseistą. To również laureat Nagrody Kościelskich, którą otrzymał za poemat "Dwanaście stacji". Za poemat ten był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2005.
W czwartek (8.09) będzie można wziąć udział w spotkaniu z Antonim Gralakiem, znanym trębaczem, kompozytorem i producentem muzycznym, autorem autobiograficznego opowiadania "Pomiędzy". Tego dnia o godz. 21:00 odbędzie się również koncert formacji 100-NKA/Gralak.
Natomiast w piątek (9.09) będzie okazja, by spotkać Pawła Reszkę, dziennikarza, reportażysty, który przez wiele lat był także korespondentem "Rzeczpospolitej" w Moskwie. To autor m.in. książek "Chciwość", "Mali bogowie", "Czarni".
Tego dnia o godz. 20:00 odbędzie się spotkanie z Agatą Tuszyńską - poetką i reportażystką, autorką m.in. takich książek jak "Ćwiczenia z utraty", "Jutro nie mieście się głowie", "Mama zawsze wraca", "Oskarżona. Wiera Gran".
Na zakończenie Festiwalu w sobotę (10.09) o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich, która jest dziennikarką, reportażystką, wieloletnią korespondentką w Rosji, autorką filmów dokumentalnych o Czeczenii. Ze względu na poruszane tematy nazywana bywa "polską Politkowską".
O godz. 19:00 można wziąć udział w spotkaniu autorskim z Vincentem V. Severskim - pisarzem, funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa, Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu, emerytowanym pułkownikiem.
Na stoisku TaniaKsiazka.pl, jednej z największych polskich księgarni internetowych, będzie można nabyć w atrakcyjnej cenie pozycje wszystkich zaproszonych na festiwal gości. Księgarnia jest sponsorem całego festiwalu. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. Szczegółowy program.
Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?