Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W województwie podlaskim ZUS wypłacił już 73 mln zł postojowego

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Białystok
Blisko 73 mln zł tytułem świadczenia postojowego wypłacił białostocki Oddział ZUS mieszkańcom województwa podlaskiego. Ten rodzaj pomocy realizowany jest na wniosek osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą, które miały przestój z powodu COVID - 19 oraz zatrudnionych na pdst. umów cywilnoprawnych, które nie zostały wykonane lub nastąpiło ograniczenie ich realizacji w związku z występowaniem koronawirusa. Świadczenie postojowe według aktualnych przepisów może być wypłacone maksymalnie trzy razy.

Świadczenie, co do zasady wynosi 80 proc. minimalnego wynagrodzenie, czyli 2080 zł i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Może również wynosić 1300 zł, gdy przedsiębiorca rozlicza się przez kartę podatkową i korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Postooe moe też być równe sumie wynagrodzeń z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożony został wniosek, jeśli ta suma jest mniejsza niż 1300 zł.

Postojowe w czerwcu: 6.06.2020 r. Jak załatwić świadczenie postojowe nawet po raz trzeci: samozatrudnienie, zlecenie, inna umowa

- Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą ubiegać się o postojowego jeśli ich przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku spadł o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego. Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na złożenie pierwszego wniosku w czerwcu, to w maju, musimy mieć przychód o co najmniej 15 proc. niższy niż w kwietniu - wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne warunkiem jest aby przychód z tej umowy uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe nie przekroczył 15 tys. 595 zł i 74 gr.

- Zleceniodawca lub zamawiający, z którym zawarliśmy umowę, musi otrzymać nasze oświadczenia, że nie podlegamy ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu i o kwocie przychodów z innych umów. Bez względu na to czy prowadzimy firmę, czy też wykonujemy pracę na podstawie umowy zlecenia to rozpoczęcie działalności jak i zawarcie umowy cywilnoprawnej musi nastąpić przed 1 kwietnia bieżącego roku - dodaje Katarzyna Krupicka.

Górnicy na postojowym otrzymają 100 proc. wynagrodzenia. Decyzja rządu wywołała falę komentarzy

* Jeżeli wnioskujący ubiega się o kolejną wypłatę postojowego, musi wysłać ponownie druk - o symbolu RSP-DK lub RSP-CK - czyli wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres. Wniosek ten składa już sam zainteresowany.
* Sam też musi ocenić, czy jego sytuacja materialna poprawiła się, czy też nie. Porównuje swoją obecną sytuację do tej sprzed złożenia wniosku o pierwsze świadczenie.
* W oświadczeniu nie musi wykazywać spadku przychodów o kolejne 15 proc., ale jego sytuacja materialna powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

W Podlaskiem ZUS wypłacił już 32 mln zł postojowego. Błędy opóźniają wypłaty

- Kolejna wypłata świadczenia może zostać przekazana na konto nie wcześniej niż w następnym miesiącu po wypłacie poprzedniego świadczenia. Wniosek możemy jednak złożyć nawet wówczas, gdy jeszcze nie wpłynęły pieniądze z pierwszego postojowego. Warto podać we wniosku swoje aktualne dane kontaktowe. Wówczas w razie wątpliwości nasz pracownik skontaktuje się z wnioskodawcą telefonicznie lub e-mailem. Jeśli wniosek będzie zawierał błędny, wyjaśni jak należ je skorygować lub uzupełnić braki - informuje rzeczniczka.

Zgodnie z przepisami wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do ZUS najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii. ZUS przekazuje należne świadczenie zaraz po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania. Odmowa prawa do postojowego następuje w drodze decyzji, która zostanie udostępniona na PUE ZUS lub przesłana pocztą (zależnie od tego jaką formę odbioru zaznaczyliśmy we wniosku).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny