Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W województwie podlaskim Program Przystankowy ułatwia korzystanie z kolei

OPRAC.: red
Wygodniejszy dostęp do pociągów w Kleszczelach ułatwia podróże w kierunku Białegostoku i Czeremchy.
Wygodniejszy dostęp do pociągów w Kleszczelach ułatwia podróże w kierunku Białegostoku i Czeremchy. PKP PLK
Pierwsze pociągi zatrzymały się w poniedziałek [19.12.2022] przy nowym peronie w Kleszczelach w powiecie hajnowskim. Peron wybudowano bliżej centrum miejscowości, w nowej, korzystniejszej lokalizacji, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 66 i przejazdu kolejowo-drogowego.

Przystanek w Kleszczelach to pierwszy obiekt na Podlasiu zmodernizowany z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

- Od dziś pasażerowie wsiadają do pociągów bezpieczniej i wygodniej. Konsekwentnie prowadzimy działania na rzecz likwidacji wykluczenia komunikacyjnego i poprawy dostępu do kolei, także w powiatach położonych przy wschodniej granicy naszego kraju – podkreślił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wygodniejszy dostęp do pociągów w Kleszczelach ułatwia podróże w kierunku Białegostoku i Czeremchy.

- Mieszkańcy mniejszych podlaskich miejscowości zyskują lepszy dostęp do kolei – najbardziej ekologicznego środka transportu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowy peron w Kleszczelach jest dostosowany do wysokości pociągów, co podróżnym ułatwia wsiadanie i wysiadanie z wagonów. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się wejdą na peron dzięki pochylni. Przygotowano wiatę i ławki oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Jasne, energooszczędne oświetlenie LED zapewnia bezpieczeństwo po zmroku. Koło przystanku władze miasta planują budowę parkingu.

Na Podlasiu z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025” poza przystankiem w Kleszczelach przebudowywany jest przystanek w pobliskich Suchowolcach. Dodatkowo zabezpieczony zostanie sygnalizacją świetlną i dźwiękową pobliski przejazd kolejowo-drogowy. Na prace, ułatwiające korzystanie z kolei w obu miejscowościach przeznaczono 3,5 mln zł.

W województwie podlaskim z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” w najbliższych latach będzie wykonane 12 przystanków. Na linii Białystok – Czeremcha zmodernizowany będzie peron na stacji Gregorowce – wyłaniany jest wykonawca prac. Ogłaszane są przetargi na modernizację przystanków na linii Sokółka – Suwałki: Gliniszcze, Sidra, Różanystok, Dąbrowa Białostocka, Balinka, Augustów, Augustów Port, Szczepki, Płociczno k. Suwałk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny