W Unii ubywa bydła mięsnego. U nas nie jest tak źle.

bkociakowska
W Unii ubywa bydła mięsnego. U nas nie jest tak źle.Bydło mięsne rasy Limousine jest  najpopularniejsze w Europie
W Unii ubywa bydła mięsnego. U nas nie jest tak źle.Bydło mięsne rasy Limousine jest najpopularniejsze w Europie
W Polsce ciągle rasowe bydło mięsne stanowi mniejszość. Dominują mieszańce mleczno-mięsne. Rolnicy często decydują się też na odchów buhajków od krów mlecznych.

Produkcja wołowiny w Unii Europejskiej nadal spada. To dobra wiadomość dla polskich producentów, którzy produkują głównie na rynek unijny.
Dobra, bo mniejsza produkcja w krajach unijnych gwarantuje to, że cena wołowiny powinna przynajmniej utrzymać się na dotychczasowym poziomie. 
– Na wzrosty raczej nie powinniśmy liczyć – mówi Michał Koleśnikow, analityk Banku Gospodarki Żywnościowej.
Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze, spada eksport unijnej wołowiny do tzw. Krajów trzecich. Po drugie, w UE panuje kryzys. A wołowina jest mięsem drogim, dlatego unijni konsumenci mogą ograniczać jego spożycie.
– Nawet, jeśli ceny trochę spadną, to i tak chów bydła mięsnego powinien nadal się opłacać – tłumaczy Koleśnikow. – Od kilku lat ceny utrzymują się bowiem na wysokim poziomie.

Według informacji zawartych w raporcie BGŻ, u najważniejszych unijnych producentów widoczna jest dalsza redukcja pogłowia bydła. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że  produkcja wołowiny w UE w bieżącym roku jest znacząco niższa niż przed rokiem. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku uboje bydła w 27 unijnych krajach – zarówno w ujęciu liczby sztuk, jak i ich łącznej masy – były o 4,3 proc. niższe niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.

Dotychczas Eurostat i KE opublikowały dane z 10 z 13 zobowiązanych krajów. Jednak na tej podstawie można już wyciągać wniosek, że prawdopodobnie w całej UE pogłowie bydła w analizowanym okresie było niższe niż przed rokiem.

Wyjątkiem jest Polska – u nas pogłowie w relacji rocznej wzrosło, choć minimalnie (o 0,3 proc.). Jednak statystyki mogą mylić. Prawdopodobnie ten niewielki wzrost nie oznacza jednak, że mamy do czynienia z tendencją wzrostową. Bardziej prawdopodobne jest, że wynikał jedynie z wolniejszego tempa ubojów niż w poprzednim roku i niewykluczone, że w grudniu zaobserwujemy spadek pogłowia w relacji rocznej. Nawet, jeśli tak się stanie, to spadek pogłowia bydła mięsnego w Polsce i tak będzie niższy niż w Unii Europejskiej.

Dlaczego pogłowie bydła mięsnego w krajach unijnych spada?
– Wynika to przede wszystkim z rosnących kosztów produkcji – tłumaczy Michał Koleśnikow. – W wielu krajach produkcja wołowiny opiera się na zbożach. A dzisiaj ceny śrut zbożowych są bardzo wysokie.

W Polsce jest inaczej. Tutaj bowiem bydło mięsne karmione jest przede wszystkim zielonkami i sianokiszonkami. W Polsce ciągle rasowe bydło mięsne stanowi mniejszość.  Dominują mieszańce mleczno-mięsne. Rolnicy często decydują się też na odchów buhajków od krów mlecznych.
Pogłowia bydła mięsnego nie zamierzają zmniejszać Ewa i Tomasz Hryniewiccy z Trześcianki. Mają oni 80 krów mamek (rasa limousine).
– Ceny żywca od dłuższego czasu  utrzymują się na podobnym poziomie – mówi Ewa Hryniewicka. – Natomiast widoczny jest spadek cen jałówek hodowlanych.
Jednak jak zauważa, nie musi to wynikać z przekonania rolników, że nie warto stawiać na rasy typowo mięsne. Raczej związane jest to z faktem, iż skończyły się już fundusze z programów unijnych, w ramach  których rolnicy mogli otrzymać dotację na zakup stada.

Obecnie rolnicy z Trześcianki za buhajki (waga ok. 300 kg) otrzymują średnio około 10 zł brutto za kg. Cena jałowic (waga ok. 400 kg) kształtuje się na poziomie około 8 zł/kg.
– Wcale nie jest to rewelacyjna cena – zauważa pani Ewa. – Może jest ona dobra dla tych producentów, którzy mają mniejsze stada bydła i wypasają je na pastwiskach. My natomiast trzymamy swoje bydło w  oborze i dowozimy im pasze: trawę, kiszonki z kukurydzy, pasze treściwe.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
norbi

brak słow na te gospodarki

Dodaj ogłoszenie