Jak chwalą się władze uczelni - to pierwsze tego typu centrum w Polsce.
- Gdy w systemie ochrony zdrowia pojawia się pacjent podejrzewany o raka płuca, wszczynane są wypracowane procedury. Potrzebna jest do tego czujność lekarzy rodzinnych. Gdy pacjent już jest, USK nie traci z nim kontaktu, chory nie czeka też na leczenie czy diagnostykę, opieka jest skoordynowana – mówi Marek Karp, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Jak podkreśla, na poszczególne konieczne badania pacjent nie czeka w kolejkach – wykonywane one są na bieżąco.
Nowoczesne centrum badań. UMB chce przebadać genom 10 tys. osób. Przebadali nasze gwiazdy
W tradycyjnym modelu leczenia, niestety, jest zupełnie inaczej. Gdy chorzy z kaszlem, bólem w klatce piersiowej, dusznością, krwiopluciem zgłaszają się do lekarza rodzinnego, a ten, podejrzewając nowotwór, kieruje pacjenta do pulmonologa, rzadziej do onkologa, chirurga klatki piersiowej. Potwierdzenie raka płuca wymaga wykonania szeregu skomplikowanych metod diagnostycznych po metody chirurgiczne i zaangażowania również radiologa, patomorfologa, radioterapeuty.
W modelu tradycyjnym na każdym z tych kroków pacjent i odpowiedzialność za opiekę są przekazywane następnemu lekarzowi. A to powoduje, że proces diagnostyczny jest powolny, fragmentaryczny i słabo skoordynowany, a od chwili podejrzenia raka płuca do postawienia diagnozy upływają często długie miesiące.
Za badania, granty i dydaktykę... Rektor UMB wręczył nagrody
Lekarze z UMB wypracowali dużo skuteczniejszą metodę diagnozowania i leczenia. Tu diagnozuje i leczy pacjenta konsylium lekarzy różnych specjalności. Ta metoda była stosowana w projekcie MOBIT, którego celem było stworzenie nowatorskiego modelu diagnostyki personalizowanej guzów nowotworowych . Projekt się skończył. Ale żeby nadal dobrze diagnozować i leczyć pacjentów w UMB zostało powołane Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca (Lung Cancer Unit).
- To nie nowa placówka leczenia chorych, ale jednostka naukowa, która powstała w oparciu o UMB i USK – mówi prof. Janusz Dzięcioł, prorektor tej uczelni ds. klinicznych. - To jest jednostka, której zadaniem jest wszechstronna opieka nad pacjentem z nowotworem płuc. Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych, wymagający szczególnej troski ze strony lekarzy z uwagi na szybki rozwój i ukryte objawy, które prowadzą do jego rozwoju.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku: Zbadali 500 osób. I zaplanują, jak mamy zapobiegać chorobom
Podstawą działania ma być tu konsylium lekarskie, które już funkcjonuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. W jego skład wchodzą specjaliści z różnych dziedzin, również ci pracujący w Białostockim Centrum Onkologii. Do tych ostatnich należy część zadań związanych z radioterapią.
- Diagnostyka, a potem nadzór nad pacjentem z rakiem płuca wymaga współpracy wielu specjalistów. To pulmunolodzy, terakochirurdzy, patomorfolodzy, radiolodzy, radioterapeuci – mówi prof. Robert Mróz, kierownik II Kliniki Pulmonologii UMB, koordynujący pracą Lung Cancer Unit. - Już udało nam się skrócić diagnostykę do kilku-kilkunastu dni. To dlatego, że lekarze szybko wymieniają się informacjami, chory nie musi wędrować od szpitala do szpitala, nie czeka na radioterapię czy na chemioterapię.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?