Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W UMB powstało Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca. Będzie diagnozować szybko i skutecznie

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
W UMB powstało Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca
W UMB powstało Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca Anatol Chomicz
Szybka diagnostyka, dobrze dobrane leczenie i świetna opieka nad pacjentem. To najlepiej zapewni konsylium lekarzy różnych specjalności. I tak właśnie było w projekcie MOBIT, który realizował UMB. Projekt się skończył, ale lekarze nie wyobrażają sobie powrotu do dawnych standardów. Dlatego na uczelni i w działającym przy niej Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym powstało Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca (Lung Cancer Unit).

Jak chwalą się władze uczelni - to pierwsze tego typu centrum w Polsce.

- Gdy w systemie ochrony zdrowia pojawia się pacjent podejrzewany o raka płuca, wszczynane są wypracowane procedury. Potrzebna jest do tego czujność lekarzy rodzinnych. Gdy pacjent już jest, USK nie traci z nim kontaktu, chory nie czeka też na leczenie czy diagnostykę, opieka jest skoordynowana – mówi Marek Karp, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Jak podkreśla, na poszczególne konieczne badania pacjent nie czeka w kolejkach – wykonywane one są na bieżąco.

Nowoczesne centrum badań. UMB chce przebadać genom 10 tys. osób. Przebadali nasze gwiazdy

W tradycyjnym modelu leczenia, niestety, jest zupełnie inaczej. Gdy chorzy z kaszlem, bólem w klatce piersiowej, dusznością, krwiopluciem zgłaszają się do lekarza rodzinnego, a ten, podejrzewając nowotwór, kieruje pacjenta do pulmonologa, rzadziej do onkologa, chirurga klatki piersiowej. Potwierdzenie raka płuca wymaga wykonania szeregu skomplikowanych metod diagnostycznych po metody chirurgiczne i zaangażowania również radiologa, patomorfologa, radioterapeuty.

W modelu tradycyjnym na każdym z tych kroków pacjent i odpowiedzialność za opiekę są przekazywane następnemu lekarzowi. A to powoduje, że proces diagnostyczny jest powolny, fragmentaryczny i słabo skoordynowany, a od chwili podejrzenia raka płuca do postawienia diagnozy upływają często długie miesiące.

Za badania, granty i dydaktykę... Rektor UMB wręczył nagrody

Lekarze z UMB wypracowali dużo skuteczniejszą metodę diagnozowania i leczenia. Tu diagnozuje i leczy pacjenta konsylium lekarzy różnych specjalności. Ta metoda była stosowana w projekcie MOBIT, którego celem było stworzenie nowatorskiego modelu diagnostyki personalizowanej guzów nowotworowych . Projekt się skończył. Ale żeby nadal dobrze diagnozować i leczyć pacjentów w UMB zostało powołane Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca (Lung Cancer Unit).

- To nie nowa placówka leczenia  chorych, ale jednostka naukowa, która powstała w oparciu o UMB i USK – mówi prof. Janusz Dzięcioł, prorektor tej uczelni ds. klinicznych. - To jest jednostka, której zadaniem jest wszechstronna opieka nad  pacjentem z nowotworem płuc. Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych,  wymagający szczególnej troski ze strony lekarzy z uwagi na szybki rozwój  i ukryte objawy, które prowadzą do jego rozwoju.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku: Zbadali 500 osób. I zaplanują, jak mamy zapobiegać chorobom

Podstawą działania ma być tu konsylium lekarskie, które już funkcjonuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. W jego skład  wchodzą specjaliści z różnych dziedzin, również ci pracujący w Białostockim Centrum Onkologii. Do tych ostatnich należy część zadań związanych z radioterapią.

- Diagnostyka, a potem nadzór nad  pacjentem z rakiem płuca wymaga współpracy wielu specjalistów. To pulmunolodzy, terakochirurdzy, patomorfolodzy, radiolodzy,  radioterapeuci – mówi prof. Robert Mróz, kierownik II Kliniki Pulmonologii UMB, koordynujący pracą Lung Cancer Unit. - Już udało nam się skrócić diagnostykę do kilku-kilkunastu dni. To dlatego, że lekarze szybko wymieniają się  informacjami, chory nie musi wędrować od szpitala do szpitala, nie czeka  na radioterapię czy na chemioterapię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny