Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych zawodach seniorzy zarobią najwięcej. Ile mogą dorobić emeryci i seniorzy?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.
Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS. pixabay
Praca na emeryturze? W tych zawodach seniorzy zarabiają najwięcej. Gdzie najchętniej dorabiają emeryci? Poznaj i porównaj obowiązujące stawki. Co ciekawe, już niemal co dziesiąty emeryt dorabia do emerytury. Jednocześnie ZUS przypomina, że w kwietniu emeryci i renciści zobaczą na swoich kontach dodatkowe pieniądze z ZUS w wysokości 1217,98 zł. Tyle, bowiem wynosi w tym roku tzw. 13. netto. Średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem znów spadła – wynika z opublikowanych przez GUS tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za okres od stycznia do września 2021 roku wynika, że emerytury w Polsce pobiera 5,97 mln osób. Przeciętna wartość takiego świadczenia to 2540,08 zł miesięcznie. Eksperci Personnel Service zestawili te dane ze statystykami GUS dotyczącymi osób pracujących. Okazało się, że wśród pobierających emerytury zatrudnienie ma 754 tys. osób. To oznacza, że niemal co dziesiąty (12,6 proc.) emeryt dorabia sobie do emerytury.

- To, czy emeryci dorabiają z konieczności, czy faktycznych chęci, jest mocno indywidualną kwestią. Chociaż, biorąc pod uwagę przeciętną emeryturę, która wynosi 2540 zł miesięcznie, podjęcie pracy może znacząco podnieść komfort życia- tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, Personnel Service. – Zwłaszcza obecnie, w warunkach wysokiej inflacji, gdy za codziennie wydatki płacimy coraz więcej – dodaje.

Jak wynika z najnowszych danych GUS – średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem ponownie spadła. Dla 60-latków wynosi ona 238,9 miesięcy (prawie 20 lat – przyp. red.). Z kolei dla 65-latków to 196,2 miesięcy (ponad 16,3 lat – przyp. red.).

– Nowe tablice będą brane pod uwagę przez ZUS przy obliczaniu emerytur osób, które złożą wniosek o ich przyznanie od początku kwietnia. Średnia emerytura osoby przechodzącej w wieku 60 lat (kobiety) wzrośnie o 3,7 proc., w wieku 65 lat (mężczyźni) – o 4,1 proc. – podaje Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Praca na emeryturze. Oto zawody wybierane przez seniorów

Inglot przyznaje, że w najlepszej sytuacji są osoby, które mogą kontynuować dotychczasową ścieżkę zawodową. - Jeśli jednak ta opcja nie jest możliwa, emeryci są cenieni jako złote rączki czy opiekunowie do dzieci, gdzie mogą zarobić od 19 do nawet 35 zł/h netto – wskazuje ekspert.

Na kolejnych miejscach w zestawieniu Personnel Service znalazło się takie stanowisko, jak pracownik w branży gastronomicznej (np. pomocnik kuchenny), gdzie może zarobić od 13,5 do 18,5 zł netto za godzinę. Z kolei praca w magazynie gwarantuje zarobki od 13,5 do 17 zł „na rękę”, a praca w ochronie od 13,5 do 15,5 zł. Jednocześnie wskazano, że starsze osoby mogą spróbować swoich sił jako kasjerzy. Tutaj zarobki wahają się od 14,7 do 17 zł netto za godzinę. Natomiast w cukierni można zarobić od 13,5 do 17,5 zł netto za godzinę.

Z powodu pandemii w zestawieniu nie znalazły się stanowiska, które wiążą się z podwyższonym ryzykiem i zwiększoną liczbą kontaktów, chodzi m.in. o pracę w hotelu, kolportaż ulotek czy bycie kierowcą.

Emeryci potrzebni na rynku pracy? Co mówią eksperci i dane GUS?

- By przekonać się o tym, jak bardzo rynek pracy potrzebuje seniorów, wystarczy prześledzić dane z trzeciego kwartału 2021 roku. Powstało wówczas ponad 132 tys. nowych miejsc pracy, a liczba wakatów w skali roku zwiększyła się o 68,5 procent. Brakuje 34 tys. pracowników w przemyśle i 22,5 tys. w budownictwie. I to wszystko w warunkach szybkiego starzenia się naszego społeczeństwa – wylicza ekspert.

- Co więcej, według prognozy GUS, liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce ma w 2030 roku wzrosnąć do poziomu 10,8 mln, a w 2050 roku wyniesie 13,7 mln. To oznacza, że osoby te będą stanowiły ok. 40 proc. ogółu ludności Polski. Dlatego tak istotne jest zachęcanie osób powyżej 50 roku życia do aktywności zawodowej. Rynek pracy mocno ich potrzebuje i będzie potrzebował w przyszłości – podsumowuje Inglot.

W kwietniu emeryci i renciści dostaną tzw. trzynastki

- Zgodnie z ustawą trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2022 r. jest to 1338,44 zł brutto. Pieniądze będą wypłacone wraz z kwietniową emeryturą lub rentą – żeby je dostać nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie trzynastki - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Dobrą informacją dla naszych seniorów jest to, że Ministerstwo Finansów w tym roku zrezygnowało z poboru podatku od trzynastej emerytury. A to oznacza, że z trzynastki zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, a zatem trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł. - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana w przesłanym komunikacie.

Jednak rezygnacja z poboru podatku jest jednorazowa. - To oznacza, że podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym, ale to zaniechanie poboru podatku nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata – dodaje.

Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Nowe limity dorabiania

– Limity dochodów są związane z przeciętnym wynagrodzeniem, które według danych GUS, w czwartym kwartale 2021 r. wyniosło 5995,09 zł. To sporo więcej niż trzecim kwartale minionego roku, dlatego w marcu, kwietniu i maju 2022 roku zwiększają się limity dla dorabiających „wcześniejszych” emerytów i rencistów – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana w komunikacie.

Jak wyjaśnia, od 1 marca 2022 roku kwotą graniczną, do której można bez obawy dorabiać jest 4196,60 zł (wcześniej: 3960,20 zł brutto). – Jeśli ktoś zarobi więcej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 7793,70 zł. (wcześniej: 7354,50 zł brutto) wypłata z ZUS zostanie zawieszona – informuje.

Dorabianie bez ograniczeń

– O limitach muszą pamiętać wcześniejsi emeryci, ci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, oraz renciści – mówi. – Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, które od marca 2022 r. wyniesie 1338,44 zł. brutto. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum – dodaje.

Jednocześnie ZUS przypomina, że bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

– Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń – dodano.

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tych zawodach seniorzy zarobią najwięcej. Ile mogą dorobić emeryci i seniorzy? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny