MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W ten weekend na Podlasiu będzie można zaglądać w kąty drewnianych domów

Andrzej Kłopotowski
Podczas Dnia Architektury Drewnianej warto odwiedzić m.in. Tykocin
Podczas Dnia Architektury Drewnianej warto odwiedzić m.in. Tykocin Wojciech Wojtkielewicz
To będzie okazja, by poznać tajemnice drewnianych budynków z Tykocina, Woźnej Wsi czy Puchłów. Wszystko z okazji Dnia Architektury Drewnianej. Sierpniowy weekend warto spędzić na poznawaniu Podlasia.

- Dzień Architektury Drewnianej ma na celu promocję i popularyzację architektury drewnianej poprzez zwrócenie uwagi na ten szczególny zasób, bardzo szybko znikający z polskiego krajobrazu kulturowego. Do udziału zaproszeni zostali właściciele i użytkownicy obiektów drewnianych, zarówno osoby prywatne jak i instytucje kultury i samorządy. Wszystkich zainteresowanych zabytkową architekturą drewnianą zapraszamy na spotkania poświęcone opiece i utrzymaniu architektury drewnianej, w tym prelekcje specjalistów, pokazy rękodzieła oraz oprowadzanie i zwiedzanie obiektów architektury drewnianej – informuje Iwona Górska, kierownik białostockiego oddziału zadaniowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W województwie podlaskim będzie można poznać drewnianą zabudowę w miejscowościach:

  • Tykocin,

  • Drewnowo-Ziemaki,

  • Woźnawieś,

  • Puchły,

  • Wasilków.

Drewniany Tykocin

Wydarzenie pod tytułem „Architektura drewniana w krajobrazie historycznym Tykocina” odbędzie się na Placu Czarnieckiego 10 w Tykocinie Będzie tam wystawa/prezentacja dokumentacji architektonicznej tykocińskich domów drewnianych wykonanej przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w latach 2022 – 2024. Także dwa wystąpienia: „Znaczenie architektury drewnianej w krajobrazie historycznym Tykocina”, dr inż. arch. Aleksander Owerczuk, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej i „Szanse zachowania architektury drewnianej z perspektywy właścicieli obiektów” Maria Markiewicz z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast. Spotkanie zwieńczy spacer Szlakiem Architektury Drewnianej Tykocina. Zwiedzanie domów przy Placu Czarnieckiego 10, Złotej 13 oraz Kaczorowskiej 1. Spotkanie z mieszkańcami domów. Przewodnikiem będzie Pani Maria Markiewicz (24 sierpnia 2024 r. w godz. 11.00-14.00)

Zajrzyj do zagrody młynarza

Dni Architektury Drewnianej w zagrodzie młynarskiej w Drewnowie-Ziemakach, w punkcie muzealnym Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Do obejrzenia jest tu zrekonstruowana zagroda młynarza. Obok XIX-wiecznego wiatraka koźlaka (z pełnym, sprawnym wyposażeniem) znajduje się XIX wieczna (ok. 1875) chata translokowana z miejscowości Usza Mała, w której można podziwiać wystrój wnętrza z l. 50. XX wieku oraz piwnicę tzw. ziemiankę (24-25 sierpnia 2024 r. w godz. 10.00-16.00)

Tajemnice szkoły w Woźnejwsi

W Woźnejwsi, gm. Rajgród udostępniony będzie budynek szkoły wybudowanej w latach 1933-1935, w stylu narodowym. W czasie II wojny światowej w budynku tym mieścił się posterunek żandarmerii niemieckiej. Obiekt udostępnia prywatny właściciel pan Michał Grabowski (24 – 25 sierpnia 2024 r. w godz. godz. 9.00-12.00)

Warsztaty w Puchłach

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia z siedzibą w Puchłach 62, gm. Narew zaprasza na warsztaty snycerskie z wykładem metodycznym „Architektura i zdobnictwo domów drewnianych w Krainie Otwartych Okiennic” prowadzenie Mirosław Stepaniuk. Spacer po Krainie Otwartych Okiennic (Puchły, Soce, Trześcianka). Opcjonalnie zwiedzanie dwóch cerkwi prawosławnych w Puchłach i Trześciance. Zwiedzanie z prelekcją poprowadzi dr Mirosław Stepaniuk, przewodnik turystyczny po województwie podlaskim. Poczęstunek regionalny przygotuje Koło Gospodyń Wiejskich z Narwi, prezentując m. in. wyjątkowy specjał – babkę ziemniaczaną „Hopkę” (25 sierpnia 2024 r. w godz.11.00-15.30)

Niedziela w skansenie

Dni Architektury Drewnianej w Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, ul. Leśna 11. W wasilkowskim skansenie udostępnione zostaną dwa obiekty translokowane 2016 roku z miejscowości Czyże: dom mieszkalny z 1946 roku, szerokofrontowy, szalowany, bogato zdobiony oraz dom z 1888 roku, o konstrukcji zrębowej, szerokofrontowy, w którego wnętrzu znajduje się wystawa stała – wnętrze z okresu międzywojennego. Dodatkowo zorganizowane zostaną warsztaty snycerskie wykonywania detali architektonicznych, które poprowadzi Ewa Korniluk rękodzielniczka, która odtwarza podlaskie ornamenty okienne (25 sierpnia 2024 r.)

Rajd przez wsie

Rajd rowerowy przez Krainę Otwartych Okiennic organizuje Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia z siedzibą w Puchłach 62, gm. Narew (31 sierpnia 2024 r. od godz. 11.00)

Wydarzenia zostały zorganizowane przez:

  • Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast w Tykocinie,

  • Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (punkt muzealny w Drewnowie-Ziemakach),

  • Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie

  • indywidualnych właścicieli i opiekunów udostępnionych obiektów architektury drewnianej w Woźnawsi gm. Rajgród i Tykocinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny