Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W spółce jawnej dobrze dobieraj wspólników

Donata Żmiejko
Zastanawiam się z kolegami, czy warto założyć spółkę jawną. Jakie są formalności i zalety prowadzenia działalności gospodarczej w takiej formie? – zapytał Pan Marek.

Spółka jawna jest podobna do spółki cywilnej (nie ma osobowości prawnej, tworzona jest zazwyczaj przez kilku wspólników, którzy mają do siebie zaufanie). Przeznaczona jest do prowadzenia działalności gospodarczej w większym rozmiarze (chodzi o firmy średniej wielkości). Nie ma określonych wymagań co do wysokości kapitału wnoszonego przez wspólników.

 

Solidarna odpowiedzialność

 

 

Każdy wspólnik spółki jawnej odpowiada za jej zobowiązania bez ograniczenia całym swoim majątkiem (nie tylko wniesionym wkładem), solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że wierzyciel może żądać uregulowania całej należności albo od jednego wspólnika, albo od kilku, albo od wszystkich i od spółki. Egzekucja z majątku wspólnika może być prowadzona dopiero wówczas, gdy nie uda się ściągnąć należności od spółki. Osoba przystępująca do spółki odpowiada za jej zobowiązania powstałe przed dniem jej przystąpienia.

 

Ważna jest umowa

Zawierając umowę spółki należy pamiętać, iż powinna być ona zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Umowa spółki nie musi być zawierana w formie aktu notarialnego. Jeżeli jednak przewiduje wniesienie jako wkładu prawa własności nieruchomości lub użytkowania wieczystego, wówczas konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.

Powinna ona zawierać: określenie firmy i siedziby spółki, informację o wysokości wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika, wskazanie przedmiotu działalności spółki, czasu jej trwania, jeżeli jest oznaczony. Firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego lub kilku wspólników oraz oznaczenie „spółka jawna”. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu ,,sp.j.”.

Istotne jest, aby w umowie spółki wspólnicy określili także sposób jej reprezentacji, zasady podziału zysku i pokrycia strat.

 

Firma w rejestrze sądowym

Spółkę jawną należy wpisać do rejestru sądowego. Może to zrobić każdy ze wspólników. Spółka powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Wniosek o wpis powinien być zgłoszony do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki. Zgłoszenie do sądu rejestrowego powinno zawierać: nazwę firmy, siedzibę i adres spółki, przedmiot jej działalności, nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adresy wspólników albo ich adresy do doręczeń, nazwiska i imiona osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji. Wniosek o wpis do rejestru składa się na formularzu KRS-W1 wraz z następującymi załącznikami:

  • – KRS-WB – odnosi się do wspólników spółki jawnej,
  • – KRS-WK – wskazuje wspólników uprawnionych do reprezentowania spółki,
  • – KRS-WM – obejmuje przedmiot działalności.
  • Ponadto do wniosku należy dołączyć:
  • – umowę spółki,
  • – listę wspólników zawierającą nazwiska, imiona bądź nazwy wspólników oraz ich adresy,
  • – wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki,
  • – dowód uiszczenia opłaty sądowej na kwotę 750 zł,
  • – dowód uiszczenia opłaty (500 zł) za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

W spółce jawnej każdy wspólnik ma prawo ją reprezentować. Chodzi o czynności sądowe i pozasądowe spółki. Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw firmy. Tak, więc wszyscy wspólnicy mają prawo reprezentowania spółki i prowadzenia jej spraw, chyba że umowa stanowi inaczej. Umowa nie może jednak wyłączyć wszystkich wspólników od prowadzenia spraw firmy i powierzyć je osobom trzecim. Prowadzenie spraw można również przekazać prokurentowi – ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny