Dla przeciętnego turysty Tykocin kojarzy się głównie z kościołem Trójcy Świętej, synagogą a także pomnikiem Czarnieckiego stojącym na placu i odbudowywanym zamkiem. Więksi koneserzy zwracają uwagę na zabudowania placu i budynki w dawnej dzielnicy żydowskiej Kaczorowo. W ich cieniu stoją domy drewniane rozsiane po całym miasteczku. To też domy, które - niestety - najszybciej odchodzą z krajobrazu Tykocina.
W sobotę nadarzy się okazja, by lepiej je poznać. Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast zaprasza na spacer „Szlakiem Architektury Drewnianej Tykocina”. Co znalazło się w programie?
godz. 11 – spotkanie z twórcami Szlaku Architektury Drewnianej w siedzibie Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast (plac Czarnieckiego 10). Gościem specjalnym będzie dr Artur Gaweł, etnograf i znawca architektury drewnianej Podlasia, wieloletni dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej;
godz. 11.20 – wystawa dokumentacji architektonicznej dziewięciu domów drewnianych, wykonanych przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Wystawę zaprezentuje dr Aleksander Owerczuk;
Godz. 11. 40 - wycieczka po Tykocinie szlakiem architektury drewnianej - plac Czarnieckiego, ul. Złota, ul. Kaczorowska, ul. Piłsudskiego i ul. 11 Listopada. Na trasie będzie można zajrzeć do domów przy placu Czarnieckiego 10, Złotej 13 i 11 Listopada 25. Wycieczkę poprowadzi Maria Markiewicz.
Wydarzenia w Tykocinie organizuje Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast i Wydział Architektury Politechniki Białostockiej we współpracy z właścicielami historycznych domów drewnianych. Odbywają się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?