Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sklepach już mamy święta

Barbara Kociakowska [email protected] tel. 85 748 74 53
Zakupy świąteczne to nie tylko prezenty, ale także dekoracje czy ozdoby choinkowe. Sklepy przygotowały już szeroką ich ofertę.
Zakupy świąteczne to nie tylko prezenty, ale także dekoracje czy ozdoby choinkowe. Sklepy przygotowały już szeroką ich ofertę. Wojciech Wojtkielewicz
Data, kiedy sklepy zaczynają wystawiać świąteczne produkty z roku na rok się przesuwa. Bo każdy chce na świętach zarobić jak najwięcej.

W tym roku na bożonarodzeniowe prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi polska rodzina wyda ok. 1 280 zł – wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Deloitte. A więc nasze świąteczne wydatki powinny być o prawie 12 proc. większe niż przed rokiem (w ubiegłym roku Polacy przeszacowali swoje wydatki), choć aż 34 proc. osób uważa, że ich sytuacja finansowa w ciągu ostatnich 12 miesięcy pogorszyła się. Natomiast Europejczycy planują wydać tyle samo, co przed rokiem (591 euro, czyli ok. 2420 zł). Wyjątek stanowią Hiszpanie i Czesi, którzy deklarują, że w tym roku wydadzą mniej. Część z nas rozkłada świąteczne wydatki na dwa miesiące i część rzeczy – np. prezenty – kupuje już w listopadzie.

Każdy chce zarobić
W większości sklepów świątecznie zaczyna robić się już w pierwszym tygodniu listopada. Wówczas to miejsce zniczy zajmują słodycze w świątecznej szacie, świąteczne ozdoby itp. Szybko pojawiają się też świąteczne dekoracje. Skąd ten pośpiech?
– Dzieje się tak przede wszystkim ze względów logistycznych  – tłumaczy Mieczysław Dąbrowski, prezes PSS Społem Białystok. – Nie ma możliwości, by typowo świąteczne artykuły dostarczyć do sklepów w ciągu jednego dnia. Trzeba rozłożyć to w czasie.
Dodaje jednak, że każdy – i producent, i hurtownik, i detalista chce sprzedać jak najwięcej.
W sklepach sieci PSS świąteczne, kolorowe dekoracje już się pojawiły.
– I tak wiele nam brakuje do państw Europy Zachodniej – zauważa Andrzej Kondej, właściciel białostockiej firmy SBK Marketing. – Tam świąteczne klimaty pojawiają się już w połowie października.
Dlaczego? Bo klimat świąteczny buduje pozytywną atmosferę. Wtedy konsumenci wydają najwięcej pieniędzy, nieraz świąteczne zakupy przekraczają ich możliwości finansowe.
– Impuls ma bardzo duże znaczenie nawet podczas zakupów spożywczych – dodaje Andrzej Kondej. – A dłuższy czas przedświątecznej sprzedaży, to większy zarobek.

Co pod choinką
A co zamierzamy kupować pod choinkę swoim bliskim? Największą popularnością w tym roku będą cieszyć się książki oraz kosmetyki i perfumy, które w minionym roku były najpopularniejszym prezentem. Na kolejnych pozycjach znajdują się czekoladki oraz biżuteria i zegarki. Dla dzieci najchętniej będziemy wybierać zabawki edukacyjne i naukowe, książki, gry oraz puzzle. Natomiast nastolatki w tym sezonie znajdą pod choinką głównie gry wideo, książki i czekoladki.

A jak lista najpopularniejszych prezentów wygląda w zestawieniu z listą najbardziej pożądanych prezentów? Można zauważyć różnice. Otóż znaczna część osób obdarowywanych świątecznymi upominkami (40 proc. badanych) wolałaby znaleźć pod choinką gotówkę. Pieniądze zajmują drugie miejsce na liście najbardziej pożądanych przez Polaków prezentów.

Więcej prezentów z sieci
Z roku na rok rośnie liczba osób, które prezenty kupują przez internet. Robi tak już 44 proc.
Polaków. Znacznie wyprzedzamy pod tym względem resztę Europy, gdzie zakup prezentów przez internet zadeklarowało 33 proc. ankietowanych. Dla Polaków internet często stanowi też znakomite narzędzie do wyszukania ciekawego prezentu, bądź porównania cen. Natomiast świąteczne artykuły spożywcze będziemy kupować przede wszystkim w hipermarketach oraz supermarketach.

Od roku 2008 można zaobserwować zdecydowaną zmianę zachowania wśród osób kupujących świąteczne prezenty. Zaczęliśmy poszukiwać rzeczy mających wartość użytkową, które chcemy kupić po okazyjnych cenach. Aż 78 proc badanych planuje zakup prezentów w tańszych sklepach, wzrosła też skłonność do kupowania mniej kosztownych prezentów (77 proc.) lub artykułów przecenionych (84 proc.).

Polscy konsumenci planują sfinansować tegoroczne wydatki świąteczne z oszczędności (82 proc.) lub z wykorzystaniem karty kredytowej (25 proc.), którą zamierzają spłacić po świętach. Niewielu respondentów (ok. 5 proc.) rozważa pożyczanie pieniędzy z banku, od rodziny lub znajomych. A banki już zaczynają ruszać z kampanią reklamową kredytów świątecznych.

To ciekawe
Od kilku lat pierwsze miejsce na liście najbardziej pożądanych prezentów w Europie zajmowały książki. W tym zaś roku  zdecydowana większość spośród ankietowanych Europejczyków najbardziej ucieszyłaby się z gotówki. Takiej odpowiedzi udzielili Hiszpanie, Niemcy, Francuzi, Grecy, Czesi, Włosi oraz Ukraińcy. Tylko Polacy i Słowacy najbardziej chcieliby otrzymać książki. Natomiast w Polsce w tym roku  książki (41 proc.) i pieniądze (40 proc.) są prawie tak samo często wskazywane jako najbardziej pożądany prezent na święta.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny