MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Politechnice Białostockiej odbyła się międzynarodowa konferencja. Zobacz, czego dotyczyła i poznaj założenia i prace młodych naukowców

Opracowanie:
Uczestnicy 1st International-Young-Researchers-Conference
Uczestnicy 1st International-Young-Researchers-Conference fot. Dariusz Piekut, Politechnika Białostocka
Prace młodych naukowców to praktyczny wymiar innowacji. Od 4 do 6 września na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej odbywała się, w formule hybrydowej, 1. edycja międzynarodowej konferencji - 1st International Young Researchers Conference.

Recykling betonu, projekt galerii sztuki, koncepcja ortezy rehabilitacyjnej dłoni i przedramienia, robot pielęgniarski – to tylko kilka tematów prac młodych naukowców zaprezentowanych podczas 1. edycji międzynarodowej konferencji na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

1st International Young Researchers Conference: Ideas, Research, Training to spotkanie młodych naukowców, doktorantów, studentów. Wydarzenie zorganizował Samorząd Doktorantów Politechniki Białostockiej oraz Porozumienie Doktorantów Uczelni Technicznych.

Kilka dni wyjątkowo ciekawych spotkań

3 dni spotkań, 17 prezentacji, 3 sesje referatowe, 1 sesja plakatowa, 2 szkolenia, a nawet gra miejska. Uczestnicy reprezentujący głównie polskie uczelnie wyższe przedstawili wyniki swoich badań realizowanych w ramach prac inżynierskich, magisterskich oraz rozpraw doktorskich. Przybliżyli nam niezwykle zróżnicowane zagadnienia z wielu dziedzin, począwszy od efektywności energetycznej, zrównoważonego rozwoju uniwersytetów, rozwiązań dla osób niedowidzących, skończywszy na budownictwie ekologicznym. Wszystkie projekty łączył techniczny, ale przede wszystkim praktyczny wymiar.

Obszary badawcze poruszane przez doktorantów Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej dotyczą zarówno przemysłu, budownictwa, inżynierii biomedycznej i wielu innych zastosowań, w których technologia pomaga nam w codziennym życiu – wyjaśnia mgr inż. Adriana Dowbysz z Samorządu Doktorantów Politechniki Białostockiej, sekretarz Zarządu Porozumienia Doktorantów Uczelni Technicznych i jednocześnie doktorantka na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Podczas interdyscyplinarnego spotkania na uczelni swoje referaty wygłosiło 15 doktorantów z Politechniki Białostockiej, wystąpili też badacze z Politechniki Śląskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Rzeszowskiej oraz z Technical University of Kosice na Słowacji. Wystąpienia naukowe rozpoczęły się 5 września.

Chcę przedstawić innym uczestnikom konferencji rozwiązania, jak możemy ograniczyć emisję dwutlenku węgla i zaproponować nowe technologie w budownictwie, a mianowicie betony polimerowe, do których produkcji nie używamy cementu. Jest to alternatywa dla budownictwa i dążymy do tego, żeby takie betony wprowadzić do branży przemysłu budownictwa – wyjaśniał Krzysztof Duch z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, który zaprezentował pracę badawczą pt. "Proekologiczne rozwiązania w budownictwie o niskiej emisyjności CO2".

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz uczelni, wydziału, Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej, studenci, a także zastępca prezydenta miasta Białegostoku – Tomasz Klim.

Przedsięwzięcie pozwoliło uczestnikom podzielić się rezultatami swojej pracy badawczej, wymienić informacjami z pozostałymi ludźmi nauki, a także nawiązać kontakty badawcze i biznesowe w celu przyszłej współpracy. Dodatkową wartością spotkania była możliwość poznania profesorów z komitetu naukowego (pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Michała Kucieja, Dziekana Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej), którzy podczas sesji referatowych udzielali merytorycznych opinii i wskazówek, co pozwoli tym, którzy stawiają pierwsze kroki w działalności badawczej, ukierunkować swoje wysiłki i rozwinąć badania naukowe.

Na młodych naukowców czekały też szkolenia

Młodzi naukowcy wzięli też udział w dwóch szkoleniach z umiejętności miękkich prowadzonych przez ekspertów uczelni. Podczas zakończenia konferencji wręczono nagrody 4 autorom najlepszych referatów. Dwóch autorów to doktoranci z Politechniki Białostockiej – Arkadiusz Bożko z Wydziału Mechanicznego oraz Maciej Kozłowski z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Młode osoby zainteresowane karierą naukową mogą stawiać swoje pierwsze kroki pod okiem wysoko wykwalifikowanej w Szkole Doktorskiej Politechniki Białostockiej, która w sposób interdyscyplinarny przygotowuje doktorantów do rozwoju naukowego. Kształcenie odbywa się w języku polskim oraz angielskim i trwa 4 lata (8 semestrów).

Organizatorami konferencji byli:

  • Samorząd Doktorantów Politechniki Białostockiej
  • oraz Porozumienie Doktorantów Uczelni Technicznych.

Honorowy Patronat: Rektor Politechniki Białostockiej, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Miasta Białegostoku. Partnerzy: Fundacja na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej, Uniwersytecka Rada Samorządu Doktorantów Politechniki Śląskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny