MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Podlaskiem ZUS wypłacił już na dzieci 760 mln zł różnych świadczeń

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Pixabay.com
Świadczenie wychowawcze 500 plus, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie do pobytu w żłobku, a także 300 zł na wyprawkę szkolną. Wszystkie te świadczenia, które przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych bez względu na dochód rodziny. W ubiegłym roku suma tych wypłat w województwie podlaskim przekroczyła 760 mln zł.

Świadczenie wychowawcze 500 + wypłacane jest na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Przysługuje niezależnie od dochodów. Od 2022 roku wnioski o to wsparcie przyjmuje ZUS. Można je składać wyłącznie drogą elektroniczną:

  • przez PUE ZUS,
  • przez aplikację mobilną mZUS,
  • przez bankowość elektroniczną,
  • przez portal Emp@tia.

- W ubiegłym roku (na okres świadczeniowy od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023r.) - do ZUS w Białymstoku wpłynęło ponad 147 tys. wniosków, na 235 tys. dzieci, a wypłaty zrealizowane do 30 listopada 2022 roku to 620 mln zł. Wnioski na kolejny okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 czerwca 2023 r. będzie można składać już od 1 lutego – informuje Katarzyna Krupicka regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Rodzinny kapitał opiekuńczy

Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca. Świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wyniesie w sumie do 12 tys. zł na dziecko. To rodzic lub opiekun dziecka decyduje czy chce otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy.

Czytaj również:

- Gdy świadczenie jest wypłacane można raz zmienić swoją decyzję w sprawie wysokości miesięcznej kwoty świadczenia. Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy i ewentualne załączniki do niego składamy tylko elektronicznie. W 2022 roku do ZUS w regionie wpłynęło 19 tys. wniosków dotyczących 20,1 tys. dzieci, a łączna kwota wypłaconych w ciągu całego roku środków przekroczyła 102 mln zł - przypomina rzeczniczka.

Dofinansowanie pobytu w żłobku

Od 1 kwietnia 2022 roku można złożyć do ZUS wniosek o dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Prawo do dofinansowania nie zależy od dochodów rodziny. Dofinansowanie przysługuje:

  • rodzicom dziecka, opiekunom prawnym lub osobie, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, np. rodzicem zastępczym;
  • jeśli dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki dziennego opiekuna;
  • jeśli nie wypłacany jest na to dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO).

Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Czytaj również:

- Opłata to miesięczna kwota już po uwzględnieniu zniżek, dotacji z budżetu gminy lub środków unijnych. Do opłaty nie wlicza się kosztów za wyżywienie. ZUS przekaże dofinansowanie do 20 dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc, na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub na rachunek bankowy dziennego opiekuna, który prowadzi własną działalność – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

W ubiegłym roku do podlaskiego ZUS-u wpłynęło 4,9 tys. wniosków na 5,7 tys. dzieci, a łączna kwota wypłaconych środków wyniosła 8,2 mln zł.

Program Dobry Start 300+

Raz w roku rodzice i opiekunowie mogą otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku ucznia z niepełnosprawnością – do 24 lat.

Czytaj również:

Świadczenie z programu Dobry Start jest zwolnione z opodatkowania i przekazywane jest na rachunek bankowy, który został wskazany we wniosku. Nie podlega egzekucji, co oznacza, że komornik nie może zająć tych środków.
Wnioski o 300 plus z programu „Dobry Start” można składać wyłącznie elektronicznie od 1 lipca do 30 listopada danego roku.

Czytaj również:

- Złożenie wniosku po tej dacie będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. W 2022 roku w Podlaskiem złożonych zostało ponad 92 tys. wniosków na 134 tys. dzieci, a łączna wypłacona kwota to prawie 40 mln zł - dodaje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Więcej informacji dotyczących świadczeń dla rodziny z ZUS, znaleźć można na naszej stronie internetowej (www.zus.pl): Świadczenia dla rodziny z ZUS - ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny