MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Podlaskiem systematycznie przybywa emerytów, którzy mimo osiągniętego wieku nie chcą kończyć pracy

Andrzej Matys
W 2023 roku - w Podlaskiem - liczba aktywnych zawodowo emerytów z prawem do świadczenia wyniosła 121 osób na każdy 1000 emerytów.
W 2023 roku - w Podlaskiem - liczba aktywnych zawodowo emerytów z prawem do świadczenia wyniosła 121 osób na każdy 1000 emerytów. freepik.pl
Stale rośnie liczba czynnych zwodowano osób starszych. W 2018 roku w kraju pracowało emerytów 747 tys. emerytów, a pod koniec 2023 roku 854 tys. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost nastąpił o 14 proc. W Podlaskiem mimo osiągnięcia wieku emerytalnego (kobiety 60, mężczyźni – 65 lat) nadal pracuje ponad 12 proc. seniorów. Najczęściej są to kobiety.

- W województwie podlaskim w 2018 roku na 1000 seniorów z prawem do emerytury 110 kontynuowało zatrudnienie. W całym kraju to 131 osoby. W 2023 roku liczba aktywnych zawodowo emerytów z prawem do świadczenia wzrosła i wynosi odpowiednio 121 osób na każdy 1000 emerytów w Podlaskiem i 136 zatrudnionych w Polsce – informuje Katarzyna Krupicka regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Wiek emerytalny to nie powód

Na koniec zeszłego roku, wśród pracujących emerytów dominowały kobiety i stanowiły 57,8 proc. spośród zatrudnionych seniorów. Ponad 96 proc. to osoby w wieku 60-65 lat i więcej. Średni wiek pracujących emerytów wynosił 67 lat i 3 miesiące, z tym, że w przypadku mężczyzn było to 68 lat i 9 miesięcy, a dla kobiet – 66 lat i miesiąc.

- Jeżeli tylko pracownik czuje się na siłach i mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, chce nadal pracować, to w firmie przyjmujemy taką propozycję. To efekt braku na rynku wysoko wykwalifikowanych pracowników i oczywiście ich chęć dalszej pracy w przemyśle. Przemysł jest dziś postrzegany jako mało atrakcyjne miejsce, a młodsze pokolenia wolą pracę np. w usługach. Samo osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest powodem, by z umiejętności takich osób rezygnować - podkreśla prezes białostockiego Biaformu Bartosz Kamil Bezubik.

Czytaj również:

Bardzo podobnie jest w przypadku edukacji. W białostockich szkołach od lat zatrudnia się nauczycieli emerytów, bowiem brak kadry to problem ogólnopolski. Nic więc dziwnego, że gdy z niektórych przedmiotów na rynku pracy nie ma specjalistów (np. z fizyki), dyrektorzy szkół najczęściej rozwiązują kadrowe problemy zatrudniając właśnie emerytów.

Emeryci na umowach o pracę

Wśród zatrudnionych emerytów największą grupę stanowią osoby pracujące na umowę o pracę, stanowią one 39,1 proc. ogółu tej zbiorowości. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność to 29,3 proc., a osoby pracujące na umowę zlecenia – 25,7 proc.

- Oczywiście, że zatrudniamy osoby, które osiągnęły wiek emerytalny. Przede wszystkim ze względu na brak lekarzy i pielęgniarek, ale duże wsparcie stanowią też osoby pracujące w administracji czy pionie technicznym itp. Na 3,5 tys. osób zatrudnionych w szpitalu na umowy o pracę ponad 200 to emeryci nasi emeryci, a są jeszcze inne formy zatrudnienia - tłumaczy rzeczniczka białostockiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Katarzyna Malinowska-Olczyk i dodaje: - Byłoby bardzo ciężko, gdyby nasi emeryci nie pracowali i nie dzielili się swoim doświadczeniem, które zdobyli przez lata pracy.

  • Najwięcej pracujących emerytów (15,6 proc.) zatrudnianych jest u płatników świadczących usługi związane z opieką zdrowotną i pomocą społeczną.
  • Kolejny najczęściej zatrudniający seniorów sektor gospodarki, to działalność związana z handlem hurtowym i detalicznym, naprawą samochodów i motocykli - 13,6 proc.

Czytaj również:

- Pracownicy w wieku emerytalnym stanowią bardzo cenne źródło wiedzy. Ich doświadczenie zawodowe sprawia, że pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają w swoich zespołach tak doświadczoną kadrę. Poza tym dla samych pracowników świadomość, że chcą, a nie muszą pracować, sprawia, że praca jest dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem – zauważa rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Emeryci z Podkarpacia niechętnie

W kraju liczba pracujących seniorów to 13,6 proc. spośród osób, które uzyskały prawo do emerytury. Najwięcej z nich mieszka:

  • na Mazowszu (16,3 proc.),
  • w Wielkopolsce (15,2 proc.),
  • na Śląsku i Dolnym Śląsku (po 14,8 proc.).
  • Najmniej emerytów kontynuuje pracę na Podkarpaciu (8,9 proc.).

W Podlaskiem nadal pracuje 12,1 proc. emerytów, a zbliżony poziom ma Kujawsko-Pomorskie (11,9 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny