Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W parku Antoniuk w Białymstoku powstanie sad edukacyjny. Pierwszy taki w mieście i w kraju (wizualizacje, zdjęcia, wideo)

(mg)
Sad edukacyjny w Białymstoku
Sad edukacyjny w Białymstoku Urząd miejski Białystok
Nasadzenia rozpoczną się już wiosną. Będą różne odmiany jabłoni, wiśnie, czereśnie, porzeczki, agrest. Pojawi się też żywa altana, wiklinowy płot, domki dla ptaków. Taki będzie sad edukacyjny w parku Antoniuk. Przed majówką miasto rozda też tysiąc drzewek owocowych.

Chcemy zaproponować mieszkańcom coś nowego. Myślę, że w naszym kraju takiego projektu jeszcze nie było. Jeżeli ten pomysł się spodoba mamy w zanadrzu kolejne – zapewnia Andrzej Karolski, szef departamentu ochrony środowiska w magistracie.

Na razie białostoczanie mogą liczyć na pierwszy w mieście sad edukacyjny. Powstanie on jeszcze w tym roku. Nasadzenia rozpoczną się wiosną.

– Sad zajmie 850 mkw. w parku Antoniuk. Trwa postępowanie na wyłonienie wykonawcy. Koszt tego przedsięwzięcia to niecałe 60 tys. zł – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Sad ma powstać w tej części parku, w której nie dochodzi do podtopień. Zostanie tu posadzonych 25 drzew owocowych. Będą to różne gatunki i odmiany jabłoni, grusz, wiśni, czereśni, śliw, także te trochę zapomniane jak np. papierówki, antonówki, kosztele, węgierki dąbrowickie czy śliwki uleny. Zostaną posadzone co najmniej 3-letnie drzewa, tak, by białostoczanie mogli spróbować owoców jeszcze w tym roku.

Nie zabraknie też owocowych krzewów: porzeczki czarne i czerwone, maliny, agrest, dereń jadalny.
Drzewom i krzewom będzie towarzyszyć mała zielona architektura. – Zostaną posadzone płoty ze specjalnych gatunków wikliny.

Kwietne łąki w Białymstoku. Powstaną pola rzepakowe, słonecznikowe, łany zbóż. Wybrano kilkadziesiąt lokalizacji (zdjęcia, wideo)

Możliwe, że zostaną na nich powieszone domki dla owadów, czy karmniki dla ptaków – wymienia Andrzej Karolski.
W planach jest też naturalna żywa altana, która również zostanie posadzona. Z wiekiem ma się stawać coraz bardziej zielona. – Przy każdej odmianie drzewa lub krzewu owocowego będzie specjalna tabliczka informacyjna. Pojawią się też ławki – dodaje Andrzej Karolski.

Sad ma zostać otwarty pod koniec kwietnia.

Także przed majówką władze miasta rozdadzą białostoczanom tysiąc drzewek owocowych, które będzie można posadzić na swojej działce. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 12 tys. zł.

Tej wiosny w naszym mieście pojawią się też kwietne łąki m.in. w pasach drogowych. W tej chwili trwa badanie gruntu. Na łąkach zostanie zasiana specjalna mieszanka antysmogowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny