W Operze i Filharmonii Podlaskiej obradował sejmik województwa podlaskiego. Radni na kwarantannie uczestniczyli w sesji bez prawa głosu

OPRAC.: Tomasz Maleta (na podstawie wrotapodlasia)
28-09-2020 Białystok. Sesja sejmiku wojewódzkiego w Operze i Filharmonii Podlaskiej Wojciech Wojtkielewicz
Radni sejmikowi zdecydowali na poniedziałkowej [28.09.2020] sesji o przyznaniu pomocy finansowej Grajewu i powiatom: zambrowskiemu, siemiatyckiemu i łomżyńskiemu. W głosowaniach nie wzięli udziału marszałek Artur Kosicki i radny Paweł Wnukowski, którzy przebywają na kwarantannie. Choć obaj zdalnie mieli możliwość uczestniczenia w sesji, to już w tym samym trybie nie mogli oddać głosu. Powód: kwestie statutu województwa i systemu informatycznego.

I ten punkt zdominował ustalanie porządku obrad sesji, która tradycyjnie już odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy Odeskiej. Jarosław Dworzański, radny z klubu KO, pytał przewodniczącego sejmiku, czy nie rozważał sprawy przerwania obrad sejmiku z powodu bezpieczeństwa. Chodzi o to, że zarówno marszałek Artur Kosicki, jak i radny Paweł Wnukowski mieli kontakt w ubiegłym tygodniu z osobą, u której potwierdzono zakażenie Covidem. Obaj poddali się samoizolacji.

Marszałek województwa oraz radny sejmiku w kwarantannie. Art...

- Nie ma takie potrzeby - odpowiadał Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku. - Pierwsze testy u obu wykazały wynik ujemny. Obaj mogą uczestniczyć w sesji sejmiku zdalnie, choć bez możliwości oddania głosu.

Jak wyjaśniał przewodniczący na przeszkodzie stały kwestie proceduralne związane ze statutem województwa oraz teleinformatyczne, które mogłyby zakłócić przebieg oddawania głosu i prowadzenie obrad przy 30 radnych.

- Nie ma w tym nic trudnego - mówił Maciej Żywno, radny opozycyjny. - Wystarczy użyć choćby aplikacji Zoom, które umożliwia wyciszenie mówiącego. A jeśli są trudności logistycznie, to zawsze może porozmawiać o wyborze drugiego wiceprzewodniczącego sejmiku, który pomógł by prowadzić obrady.

Argumentował, że w przeciwnym razie mamy do czynienia z dziwną hybrydą obecności na sesji.

Przewodniczący sejmiku pozostawał nieprzekonany.

- Widzieliśmy w telewizji jak w czasie takich rozmów nakładały się głosy rozmówców, a prowadzący nie mógł na tym zapanować - tłumaczył Bogusław Dębski.

Po ustaleniu porządku obrad radni na wniosek Sebastiana Łukaszewicza, minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego 24 września Tadeusza Waśniewskiego, radnego wojewódzkiego I kadencji. Bogusław Dębski przytoczył o nim osobiste wspomnienia.

Czytaj: Odszedł patriota, który odkomunizował pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej

W kolejnej części obrad sejmik przyjął informację Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku za 2019 rok. Referujący Paweł Buczko określił tamten okres za porównywalny z poprzednim i odniósł się do obecnej sytuacji w wojewódzkiej podlaskim związanej z panującą epidemią. Poinformował zebranych o 12 aktywnych ogniskach w woj. podlaskim, w tym bardzo dużym w Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy. W kwarantannie w naszym regionie przebywa obecnie 2779 osób.

- Sytuacja jest w miarę stabilna – podsumował Paweł Buczko. – Obserwujemy spadek zachorowań, choć jest ich wciąż dużo.

Decyzją radnych miasto Grajewo otrzyma 200 tys. zł dotacji celowej. Pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie zagospodarowania terenu przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki w ramach rewitalizacji centrum Grajewa.

2,5 mln zł to z kolei pomoc finansowa dla powiatu łomżyńskiego, którą przegłosowali radni większością 25 głosów. Kwota ta wesprze powiat w zakresie uzupełnienia wkładu własnego potrzebnego do uzyskania dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę i rozbudowę drogi powiatowej nr 1961B Wizna – Męczki – Kotowo Plac – Jedwabne – ul. Wojska Polskiego oraz odcinka drogi powiatowej nr 1928B – ul. Jana Pawła II w Jedwabnem o długości prawie 12 km. Przyznana kwota to ok. 20 proc. całości inwestycji.

Decyzją sejmiku (21 głosów za) przyznano także wsparcie finansowe w wysokości ponad 35 tys. zł powiatowi siemiatyckiemu. Pieniądze mają być przeznaczone na przygotowanie dokumentacji związanej z przebudową przeprawy mostowej przez rz. Bug łączącą miejscowości Granne w gm. Perlejewo z Krzemieniem Wsią w gm. Jabłonna Lacka w woj. mazowieckim. Obecnie mieszkańcy Grannego do swoich pól muszą pokonać trasę długości 40 km. Budowa przeprawy skróci dystans do 1 km. Projekt ma być realizowany m.in. ze środków rządowego programu "Mosty dla Regionów". Samorządy podlaskie i mazowieckie oraz graniczne gminy z obu województw wyłożą 10 proc.

Powstanie nowy most na Bugu w województwie podlaskim. Połącz...

Radni zabezpieczyli także 300 tys. zł z przeznaczeniem na dofinansowanie w przyszłym roku wkładu własnego przy modernizacji sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Gródku.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia radni wojewódzcy zdecydowali także o wsparciu Szpitala Powiatowego w Zambrowie. Milion zł z budżetu województwa to część dwumilionowego wkładu własnego niezbędnego dla uzyskania dotacji na stworzenie oddziału neurologicznego wraz z pododdziałem udarowym.

- Z map potrzeb zdrowotnych, jak i ze wszystkich danych epidemiologicznych dotyczących zagrożenia udarami w woj. podlaskim, wynika, że w zasadzie każda taka inwestycja szpitalna ukierunkowana na poprawę dostępności i jakości leczenia udarowego na dzień dzisiejszy jest pożądana w woj. podlaskim – zaznaczył referujący projekt uchwały Dominik Maślach, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP).

Radni przegłosowali pozytywnie projekt uchwały postulując jednocześnie o wytyczenie zasad w przeznaczaniu środków finansowych będących wsparciem dla innych samorządów z regionu.

- Podczas spotkania w Turośli zapowiedziałem stworzenie Funduszu Inwestycji Samorządowych. Miałby on zabezpieczać wkłady własne, czy też dofinansowanie innych działań samorządu terytorialnego - poinformował uczestniczący online w sesji marszałek Artur Kosicki. – Te wsparcia są realizowane w zależności od wniosków, które do nas wpływają, a przede zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Czytaj też:Dramat w podlaskiej neurologii

Zwierzęta też potrafią się śmiać

Wideo

Materiał oryginalny: W Operze i Filharmonii Podlaskiej obradował sejmik województwa podlaskiego. Radni na kwarantannie uczestniczyli w sesji bez prawa głosu - Gazeta Współczesna

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie