Konkretnie buduje w Mediolanie jego konstrukcję stalową. Jest ona zaprojektowana także u nas - przez firmę Stal Projekt z Ogrodniczek.

Polski pawilon rosnący w Mediolanie na tegoroczną Wystawę Światową we Włoszech będzie wyglądał jak zbudowany ze skrzynek na jabłka. Ma to związek zarówno z hasłem przewodnim Expo 2015: "Wyżywienie planety, energia dla życia", jak i z naszą koncepcją zaprezentowania się na imprezie. Jest to pierwsze EXPO tematyczne z tak dużym udziałem sektora rolno-spożywczego, który uchodzi za polską specjalność. Dlatego obecność Polski skoncentrowana tam będzie na prezentacji najnowszych polskich rozwiązań, np. w rolnictwie ekologicznym, przetwórstwie żywności, biotechnologii.

Czytaj więcej o Polsce na Expo 2015

Po fantastycznym sukcesie polskiego pawilonu na ubiegłorocznym Expo w Szanghaju, również teraz design ekspozycji zapowiada się bardzo interesująco. Żeby jednak budynek stanął w takiej krasie, jak to wyobraża sobie jego autor, musi powstać jego stalowa konstrukcja. Zaprojektowano ją w Ogrodniczkach koło Białegostoku, a wykonuje ją białostockie przedsiębiorstwo Alehale. Jego ekipa weszła na plac budowy 2 lutego i od tej pory wszyscy pracują "jak szatany", bo otwarcie Expo 2015 już 1 maja (impreza trwa do końca października).

alehale

Ekipa Alehale


- Tempo prac jest niewyobrażalne

- mówi nam Waldemar Siuchno, prezes Alehale. - Codziennie na działce wielkości 2 tys. mkw. pracuje niemal 100 pracowników różnych branż!

Alehale trafiła w to miejsce w wyniku przetargu: - Pracowaliśmy już z tym zleceniodawcą - wyjaśnia Waldemar Siuchno. - Z zadania wywiązaliśmy się właściwie pod względem jakościowym, ale przede wszystkim terminowo. A tu terminowość realizacji poszczególnych etapów budowy jest bardzo ważnym kryterium.

ale alehale

- Jesteśmy głównym dostawcą konstrukcji stalowej polskiego pawilonu w Mediolanie, która waży ponad 200 ton - dodaje szef Alehale. - Dodatkowo zamawiający zlecił naszej firmie ułożenie na całym obiekcie prefabrykowanych płyt sprężonych. Muszę przyznać, że współpraca ze wszystkimi branżami układa się wzorowo, a ludzie kierujący całym przedsięwzięciem to wysokiej klasy specjaliści i organizatorzy.

alehale

Kiedy pytamy o technologie i materiały zastosowane przy budowie polskiego pawilonu, prezes wylicza: - Oprócz całej masy betonu i stali zastosowano tu sporo szkła oraz mnóstwo drewna, a szczególnie… drewnianych skrzynek na jabłka.

g

Przy konstrukcji polskiego pawilonu  zastosowane będzie bardzo wiele drewnianych  skrzynek na jabłka (fot. Expo.gov.pl). Więcej wizualizacji

Alehale to firma istniejąca od marca 2006 roku. Jest producentem konstrukcji stalowych, zajmuje się też wykonawstwem obiektów pod klucz. Zatrudnia ok. 20 osób. Ma na swoim koncie m.in. prace w Polmosie Białystok i  Petrochemi w Płocku.