Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W listopadzie częściej cierpimy na chandrę - sposoby na melancholię

Katarzyna Michałowska-Kuczkowska
Chandra częściej dotyka ludzi jesienią
Chandra częściej dotyka ludzi jesienią Fot. sxc.hu
Pochmurne, zimne, krótkie dni. Listopad na wielu działa przygnębiająco. Brakuje nam energii, chęci do działania, wpadamy w przygnębienie. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy poprawić samopoczucie i walczyć z pogorszeniem nastroju.

Dni w listopadzie są średnio krótsze od najdłuższego dnia w roku o ponad 9 godzin. Brakuje światła słonecznego. Nasz organizm zaczyna produkować większe ilości melatoniny - hormonu, który odpowiada za regulację dobowego cyklu snu i czuwania oraz zegara biologicznego. Właśnie nadmiar tego hormonu powoduje, że stajemy się senni i apatyczni. Wpływa również na nastrój.

Listopad to też złe warunki meteorologiczne. Dlatego w tym czasie osoby szczególnie wrażliwe na zmiany pogodowe, czyli meteoropaci, odczuwają zmęczenie, ból głowy, nie mogą się skoncentrować. Przez to nie mają na nic ochoty.

Według naukowców ponad siedemdziesiąt procent kobiet i pięćdziesiąt procent mężczyzn odczuwa zmiany wynikające z jesiennego skracania się dnia. A efektem tego często jest stan depresyjny.

- Teraz mamy dużo więcej pacjentów. Jesień to taka pora roku, kiedy zawsze mamy wzrost zachorowań na depresję - potwierdza psychiatra Irena Gudel-Trochimowicz, kierownik Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Białymstoku. - Co powinno nas niepokoić i kiedy iść do specjalisty? Gdy przygnębienie, smutek, płaczliwość trwają dłużej niż dwa tygodnie i utrudniają nam życie.

Sposoby na chandrę

Walkę z listopadowym przygnębieniem najlepiej rozpocząć od uświadomienia sobie, że to okres przejściowy, trwający najczęściej do świąt Bożego Narodzenia. Wtedy w przedświątecznej krzątaninie i rodzinnych spotkaniach zapominamy o problemach codzienności.
Ale zanim przyjdą święta, trzeba walczyć ze stanami depresyjnymi. Jak?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest ruch. Odrobina regularnej aktywności fizycznej poprawi krążenie i dotleni organizm. Siłownia, fitness, basen albo zwykły spacer po parku wystarczą, by poczuć się lepiej.

Sport pomoże ustabilizować ciśnienie krwi, tętno, oczyścić organizm z toksyn. Aktywność fizyczną warto również wspomóc odpowiednią dietą bogatą w magnez, mangan, potas, żelazo oraz witaminy z grupy A, B i C.

Małe-wielkie przyjemności

Niewątpliwie nic tak nie poprawia nastroju, jak małe przyjemności. Warto, szczególnie w okresie jesiennego przygnębienia, sięgnąć po bardzo proste, ale sprawdzone sposoby poprawiania humoru.

Mogą to być zakupy ulubionych perfum, nawet wyjście do restauracji. Zróbmy sobie ciepłą kąpiel w pianie, na przykład z lampką dobrego wina, miłą muzyką lub książką. A może nastrój poprawi kubek gorącej i aromatycznej kawy z tabliczką czekolady.

Małe przyjemności często okazują się wielkie, bo dzięki nim żegnamy ponury nastrój, relaksujemy się po ciężkim dniu i zbieramy siły na kolejny. Jednak gdy przygnębienia nie da się w ten sposób zwalczyć, warto skontaktować się z lekarzem psychiatrą.

Kiedy smutek się przedłuża,/b>
Pamiętajmy, że każdy ma prawo do gorszych dni, może odczuwać smutek, przygnębienie. Jeśli jednak pogorszenie nastroju pojawia się niezależnie od okoliczności i nie poprawia się wraz ze zmianą na lepsze, może to oznaczać depresję.
To choroba, którą trzeba leczyć. Może ją wywołać utrata bliskiej osoby, rozwód, bezrobocie, przewlekły stres, ciężkie choroby, a nawet przyjmowane leki. Czasami jednak jest tak, że depresja pojawia się bez żadnej konkretnej przyczyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny