To idealne miejsce dla osób, które lubią biegać. Jest bardzo dobre podłoże, drzewa, śpiew ptaków. Najchętniej ustawiłbym tabliczki z zakazem wchodzenia do Lasu Zwierzynieckiego w słuchawkach – śmieje się Grzegorz Kuczyński, prezes fundacji Białystok Biega. Sam od lat biega po tym wyjątkowym rezerwacie w centrum Białegostoku. Teraz do Lasu Zwierzynieckiego zaprasza też innych miłośników joggingu. Tym bardziej że powstały właśnie specjalne trasy do biegania za pieniądze z budżetu obywatelskiego. Projekt zgłosiła właśnie fundacja Białystok Biega. Poparło go ponad trzy tysiące białostoczan.
– Zostało oznaczonych pięć tras biegowych. Tak, by biegacze mogli wybrać swoją ulubioną – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Trasy mają różną długość i różny stopień trudności. Żółty szlak ma 4 kilometry, zielony – 2,9 km, czerwony – 2,2 km, pomarańczowy – 2 km, a niebieski – 750 m. Ten ostatni znajduje się terenie Parku Konstytucji 3 Maja. Wszystkie szlaki są oznaczone.
Jest 65 tabliczek informacyjnych oraz 35 słupków, które pokazują kierunek i dystans. Do wyznaczenia tras biegowych wykorzystano istniejące już drogi spacerowe. – Jeżeli widzę biegacza, który biegnie po asfalcie, to mu trochę współczuję. Po jakimś czasie i kolana, i inne stawy zaczynają po prostu niedomagać. Trzeba biegać po nawierzchniach, które są bardziej przyjazne. Takim miejscem jest Las Zwierzyniecki – zapewnia Tadeusz Truskolaski. – Jeżeli się ruszamy to nie rdzewiejemy. Jeżeli nie wydamy pieniędzy na aktywność fizyczną to wydamy w szpitalach. Tylko że znacznie więcej – dodaje prezydent Białegostoku.
– A bieganie jest dla każdego. Nie ma się czego bać. Po prostu należy spróbować – zapewnia Ewa Gontarek, która była na wczorajszym otwarciu zwierzynieckich ścieżek biegowych. Sama trenuje już od kilkunastu lat. – Zaczęło się jeszcze w okresie dzieciństwa. Umawialiśmy się całą gromadą i biegliśmy do lasu – wspomina.
Osobom początkującym radzi, by zaczynały od krótkich marszobiegów. Czyli marsz naprzemiennie z leciutkim truchcikiem, koniecznie na miękkim podłożu.
– Trasa w Parku Konstytucji 3 Maja, licząca 750 metrów jest bardzo dobra dla osób, które dopiero zaczynają uprawiać ten sport. Potem można sobie stawiać ambitniejsze cele – dodaje pani Ewa. Co daje bieganie? – Poprawia nastrój, humor, daje piękną sylwetkę, wytrzymałość – wymieniają miłośnicy biegania.
– Nie mam danych, ile osób w Białymstoku biega. Na pewno możemy ich liczyć w tysiącach. W najbliższych zawodach, które organizuje Białystok weźmie udział ok. 4,5 tysiąca osób. Z tego około półtora do dwóch tysięcy zawodników to białostoczanie – wylicza Grzegorz Kuczyński.
Ścieżki dla biegaczy
To projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego 2016 w ramach pomysłów ogólnomiejskich.
Do realizacji wybrano w sumie 18 miejskich projektów. Do tej pory nie udało się wszystkich zrealizować.
Gotowe są:
boisko przy V LO przy ul. Miodowej, boisko przy VIII LO przy ul. Piastowskiej, biblioteka dla każdego, pierwszy festiwal piłki ręcznej, ZOO dostępne dla niewidomych i słabowidzących, nowoczesne miejsce zabaw w ogródku jordanowskim, kamizelki dla rowerzystów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?