W kryzysie łatwiej otwierać bank

Maryla Pawlak-Żalikowska, fot. Wojciech Wojtkielewicz
Czy fakt, że wychował się Pan w Białymstoku, a nie np. w Warszawie, wpłynął na Pana karierę?

 

- Pewnie tak, zwłaszcza, że pozostał sentyment do miejsca urodzenia.

 

A w czym się ten sentyment przejawia?

- Po pierwsze zawsze podkreślam, że pochodzę z Białegostoku. Po drugie sentyment wywiera chociażby piętno na biznesie. Po trzecie, pracując w spółce PKN Orlen odpowiadając  m.in. za przejęcie Unipetrolu, sprzedaż Polkomtela czy  nabycie Rafinerii w Możejkach na Litwie, z mojej inicjatywy kryptonim transakcji Możejki był „Białystok”. Jeśli już rozmawiamy o Białymstoku, to tu skończyłem 25 lat temu  I LO i mam nadzieję, że uda nam się wspólnie zorganizować spotkanie absolwentów…

 

Panie Prezesie, rozumiem sentymenty, ale to nie z powodu sentymentów Alior Bank otwiera w naszym mieście oddział, a za chwilę kolejne dwa. Tylko, że po pierwsze mamy kryzys, a po drugie – nie jest to region ani o wysokim PKB, ani o wysokich dochodach mieszkańców. Czemu więc szukacie właśnie tu dla siebie miejsca?

 

- Po pierwsze, Białystok jest jednym z większych miast Polski i to miastem innowacyjnym, co pociąga za sobą inwestycje. A region sam w sobie jest całkiem zamożny w skali całego kraju. Poza tym mamy w białostockim oddziale świetną kadrę – poczynając od dyrektor oddziału Haliny Wyrkowskiej, która ma kilkunastoletnie doświadczenie w bankowości w tym regionie. Natomiast otwarcie banku w dobie kryzysu – wbrew pozorom – daje nam przewagę względem konkurencji. Bo jesteśmy bankiem nowym, bez negatywnej historii, toksycznych aktywów. Bankiem o kapitale na poziomie 1,5 mld złotych – co nas plasuje wśród 10 największych banków w Polsce pod tym względem.  Zatrudniamy już ponad 1500 ludzi, którzy mają średnio osiem lat doświadczenia w bankowości. Przygotowaliśmy interesującą ofertę produktową dla osób fizycznych i firm, a także świetną kampanię marketingową, które przypadły do gustu Klientom.

 

Przepraszam, ale jeszcze raz: naprawdę w kryzysie łatwiej jest otwierać bank?

 

- Tak, bo klienci poszukują bezpiecznego miejsca na ulokowanie swoich pieniędzy. Dlatego dużo więcej interesują się warunkami oferowanymi przez banki, a także porównują oferty. Fakt, że – w chwili gdy rozmawiamy - po 45 dniach działalności mamy ponad 60 tysięcy klientów indywidualnych oraz 3 tysiące klientów biznesowych, świadczy o tym, że mamy atrakcyjną ofertę. Naszym atutem jest też nowoczesny system informatyczny. Nasz Dyrektor Obszaru  IT, Henryk Baniowski został uznany za najlepszego dyrektora IT w 2008 roku. Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku został uznany przez magazyn „Forbes” za Gracza Roku w kategorii finanse. Kampania marketingowa banku została także doceniona między innymi nagrodą „Złotego Orła”. Alior Bank otrzymał wspólnie z Agencją PR nagrodę „European Excellence Awards”. Jesteśmy dumni z tych nagród, .

 

Te walory ocenią oczywiście klienci, ale proszę mi wyjaśnić, czym jest tablet. Chwalicie się, że to jedyne takie urządzenie na świecie.

 

- To rodzaj monitora dotykowego. Ścigaliśmy się z jego wdrożeniem z jednym z banków koreańskich   i wygraliśmy. Wprowadziliśmy je pierwsi na świecie. Ono daje pełną informację klientowi o ofercie. Klient sam, a nie bankier za niego - określa swoje  potrzeby i według nich dobiera produkty bankowe, znając ryzyka związane z każdym z nich, zyski swoje i banku. Może też od razu porównać naszą ofertę z ofertami innych banków. A na koniec na tym ekranie podpisać umowę. Pozwoli to używać o wiele mniej papieru. Chcemy zminimalizować jego zużycie w banku.

 

Zapowiadacie posadzenie tylu drzew, ile klientów zrezygnuje z papierowych umów. U nas było ostatnio sporo wycinek, więc zapytam – kiedy pierwsze zasadzenia?

 

- Chcemy tych drzew zasadzić milion. Podpisaliśmy już umowy z siedmioma nadleśnictwami i 55 668 drzew powinno być wkrótce posadzonych w całej Polsce. W tym roku kilkanaście tysięcy drzew będzie również posadzonych w mych rodzinnych stronach. 

 

Dziękuję za rozmowę.

 

***************

Cezary Smorszczewski ma 44 lata. Urodził się w Białymstoku. Tu skończył Szkołę Podstawową nr 26, a następnie  I Liceum Ogólnokształcące i rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Kontynuował je na Politechnice Warszawskiej. W tym samym czasie studiował prawo.

Ponadto  jest absolwentem  katedry ekonomii University of Chicago (szkoła neoliberalizmu).

Jeszcze podczas studiów pracował w kancelarii prawniczej,  następnie przez kilka lat zatrudniony był na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Prawa i Administracji – Instytut Prawa Międzynarodowego), a także w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie. Kontynuował swoją karierę w sektorze bankowym, pracując przez dwa lata w Banku Handlowym SA, a następnie przez 10 lat w banku Pekao SA. Potem przez 2,5 roku pełnił funkcję wiceprezesa zarządu w PKN Orlenie. Obecnie jest wiceprezesem zarządu i jednym z założycieli budowanego od podstaw Alior Banku.

Jest także autorem szeregu publikacji o tematyce finansowej, a także wydanej ostatnio książki „Polskie transakcje stulecia”, gdzie wspólnie ze Zbigniewem Grzegorzewskim, redaktorem naczelnym CEO - Magazynu Top Menedżerów, opisali kulisy największych  transakcji i przejęć w Polsce. Jest to pierwsza tego typu beletrystyka biznesowa w naszym kraju, która już stała się lekturą rekomendowaną na studiach Master of Business Administration.

 

 

 

Maryla Pawlak-Żalikowska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie