MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W kresowym klimacie. Przed nami Kaziuki, koncerty, wystawy i spotkania

Redakcja
W marcu w Białymstoku po raz 17. odbędą się Dni Kultury Kresowej organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Białymstoku oraz Fundację na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny. W ciągu 2 tygodni odbędzie się szereg imprez przypominających kresowe ziemie i ich mieszkańców.

Tegoroczne święto będzie już 17. spotkaniem z niezapomnianą atmosferą polskich i wschodnich rubieży - podkreśla Rafał Cierniak, prezes białostockiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna.

Oto program wydarzeń w ramach XVII Dni Kultury Kresowej

6 marca Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Teatrem Dramatycznym) w godz. 8.00 - 16.00 Kaziuki – Tradycyjny Jarmark na św. Kazimierza. Palmy, serca, wypieki, rękodzieło artystyczne, wystawcy i sprzedawcy z Litwy i Polski. „Pierwszy jarmark w nowym roku, Wielki Kaziuk w Białymstoku”.

11 marca wernisaż wystawy wileńskich fotografii Leona Szałkowskiego, Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2, godz. 17.00. Wystawa prezentuje widoki rodzinnego miasta Leona Szałkowskiego. Na ekspozycji zobaczymy wileńskie zaułki, malownicze uliczki, zabytki architektury, współczesne budynki, a także zbliżenia na ich detale. Artyście udało się uchwycić niezwykłą atmosferę miejsca, codziennych scen, których nastrojowość dopełnia kolorystyka sepii.

12 marca spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim "Palmy, Pascha, Pesach - Wielkanoc na Kresach", Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2, godz. 16.00
Multimedialna prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie poświęconą wiosennym tradycjom świątecznym na wielokulturowych Kresach. Tajniki wicia palm wileńskich; pisania pisanek na Wołyniu, Podolu i Huculszczyźnie; przepisy na tradycyjną paschę i baby dwie; święcone w kresowych dworach i pałacach oraz salwy na Wielkanoc, kaczanie jajek i pełne humoru wspomnienia świąt z dzieciństwa to najważniejsze wątki prezentacji. Opowieść o świętach różnych wyznań obchodzonych na wiosnę w kresowych miastach, miasteczkach i wsiach ilustrowana oryginalną ikonografią z epoki oraz okraszona nieznanymi szerzej piosenkami.

13 marca spotkanie z poetką Alicją Rybałko, Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24A godz. 12.00. Pani Alicja jest polską poetką oraz tłumaczką literatury litewskiej i szwedzkiej, autorką kilku tomików wierszy. Obecnie pracuje w Niemczech. W 1991 roku otrzymała nagrodę ZLP im. J. Słowackiego. Jej najnowszy tomik wierszy ukazał się w 2015 roku i jest zatytułowany „Przyzwyczajać się do odlotu”

16 marca sympozjum popularnonaukowe "Trzej dowódcy w walce o niepodległość Polski – Józef Piłsudski, Józef Haller, Józef Dowbor-Muśnicki", Muzeum Wojska, ul. Kilińskiego 7, godz. 17.00

18 marca Dzień Imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego
* godz. 10.00 Msza święta (kościół Farny)
* godz. 10.50 uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
* spotkanie z Bohdanem Łukaszewiczem, promocja książki „Pieśń mojego życia”, Centrum Wystawienniczo-konferencyjne Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna 1A, godz.11.30

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny