Wielki post w Kościele katolickim trwa 40 dni. Rozpoczyna go Środa Popielcowa. W trakcie nabożeństw kapłani będą posypywać głowy wiernych popiołem. Symbolizuje on kruchość ludzkiego życia. Dlatego kapłan mówi: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".
W białostockiej katedrze msza święta pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Tadeusza Wojdy rozpocznie się w Środę Popielcową o godz. 18.
Tego dnia katolików obowiązuje ścisły post. Wierni mają się powstrzymać od pokarmów mięsnych i ograniczyć do trzech posiłków, w tym jednego do syta. Post obowiązuje osoby, które ukończyły 14 lat.
Popielec to także początek wielkiego postu, który przygotowuje katolików do świąt Wielkanocnych. To czas pokuty i nawrócenia. Zalecany jest post, jałmużna i modlitwa. Wierni spotykają się też na wielkopostnych nabożeństwach Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach.
Wielki post kończy się Triduum Paschalnym, w czasie którego wierni wspominają mękę i śmierć Chrystusa. W tym roku święta Wielkanocne kościół katolicki będzie obchodził 12 kwietnia.
Za kilka dni - 2 marca - wielki post rozpocznie się także w Kościele prawosławnym. To czas wzmożonej modlitwy, powstrzymywania się od rozrywek i spożywania pokarmów mięsnych. W tym roku Wielkanoc, według kalendarza juliańskiego, przypada 19 kwietnia.
Prymas Polski: Pan zaprasza nas dzisiaj na drogę odnowy, postu i skruchy
Źródło: TVN24
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?