MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W centrum Białegostoku zniszczono pomnik Ludwika Zamenhofa. Miasto zawiadamia policję

Andrzej Kłopotowski
Stojący w centrum Białegostoku pomnik młodego Zamenhofa został zdewastowany. Uszkodzoną figurkę już zabezpieczono. Sprawą zajmie się policja. Do zdarzenia doszło w nocy. Esperantyści wierzą, że to wybryk chuligański.

Pomnik młodego Zamenhofa pojawił się w roku 2019. Figurka przedstawiająca chłopaka stanęła w miejscu, gdzie ulica Zamenhofa wpada w Rynek Kościuszki. Momentalnie stała się jedną z atrakcji w centrum. Turyści często wędrowali stąd – od ratusza – do miejsca gdzie stał dom Ludwika Zamenhofa, a następnie pod pomnik dużego już Zamenhofa,

Pomnik młodego Zamenhofa. Był. Ale go nie ma

Jakież było zdziwienie jednego z mieszkańców Białegostoku, gdy trafił na ulicę Ludwika Zamenhofa.

- Od piątku pokazuję grupie z Sieci Liderów i Liderek Dialogu z grupy świętokrzysko-łódzkiej nasz region. Oprowadzałem ich po Białymstoku, chciałem pokazać Zamenhofa. Mówię, że za rogiem zobaczymy pomnik młodego Zamenhofa. Zachodzimy, patrzymy… Pomnika nie ma. Ciekawe, czy ktoś go ukradł? Został zabrany do restauracji? – pyta społecznik Kamil Mrozowicz,

Rzeczywiście. Pomnika nie ma. Z bruku pozostały jedynie kawałki metalowych prętów, na których figurka Zamenhofa została zamocowana.

Miasto wyjaśnia, że pomnik został zniszczony.

-Pomnik młodego Zamenhofa został zdewastowany w nocy z soboty na niedzielę przez nieznanych sprawców. Figura Zamenhofa została wyrwana i przewrócona – mówi nam wiceprezydent Rafał Rudnicki.

Dodaje, że pomnik zabezpieczono. – Zrobimy wszystko, by jak najszybciej wrócił na swoje miejsce.

Esperantyści wierzą, ze to wybryk chuligański

- Mam nadzieję, że to był wybryk chuligański – komentuje Przemysław Wierzbowski, prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.

I dodaje: - Liczę, że po renowacji pomnik młodego Zamenhofa zostanie lepiej zamocowany, by w przyszłości nie dochodziło to podobnych zdarzeń – kwituje.

Pomnik młodego Zamenhofa powstał w ramach białostockiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt koncepcyjny stworzyli Ryszarda Piotrowski i Katarzyna Piotrowska. Częścią pomnika są „porozrzucane” po chodniku litery z alfabetów łacińskiego, hebrajskiego i cyrylicy, przypominające o wielokulturowym mieście, w którym mieszkał młody Zamenhof.

Miasto skierowało sprawę zniszczenia na policję. W miejscu tym nie ma monitoringu miejskiego, ale jest monitoring bankowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny